Diş Beyazlatma Doğal Yöntemleri ve Bitkisel Çözümler

Diş Beyazlatma Doğal Yöntemleri ve Bitkisel Çözümler

bembeyaz dişler

bembeyaz dişler

Sizlerle paylaşacağımız dişleri beyazlatmak için kullanılan  5 değişik bitkisel çözüm kürü ile sizler de dişlerinizi doğal yollardan bembeyaz hale getirebileceksiniz. Herkes inci gibi beyaz dişlere sahip olmak ister. Fakat gün içerisinde özellikle çay, kahve ve sigara tüketimi nedeni ile dişlerde lekelemeler ve sararmalar görülebilir.

Eğer dişlerinizin sararmasından şikayetçiyseniz bazı bitkisel yöntemler ile bembeyaz dişlere kavuşabilirsiniz.

1. Dişleri beyazlatmak için fesleğen

Fesleğen sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olmak için kullanılan bitkisel bir yöntemdir. Fesleğen sadece dişleri beyazlatmakla kalmak aynı zamanda diş eti kanamalarını da durdurur.

Ev yapımı fesleğen tozu

Taze fesleğen yapraklarını gölgede kurutun. Kurumuş yaprakları toz haline getirin ve diş fırçasına biraz fesleğen tozu alarak dişlerinizi fırçalayın. Dilerseniz parmaklarınızla da uygulayabilirsiniz.

Dişleri beyazlatmak için fesleğen ve portakal kabuğu maskesi

Gerekli Malzemeler:

7 – 8 adet taze fesleğen yaprağı 2 çay kaşığı kurutulmuş portakal kabuğu tozu

Yapılışı:

Ezilmiş fesleğen yaprakları ile portakal kabuğu tozunu karıştırın ve dişleriniz üzerine uygulayın. 15 ila 20 dakika bekledikten sonra dişlerinizi yıkayabilirsiniz.

Dişleri beyazlatmak için fesleğen ve hardal maskesi

Gerekli Malzemeler:

8 – 10 adet fesleğen yaprağı

1 tatlı kaşığı hardal yağı

Yapılışı:

Fesleğen yapraklarını ezerek hamur haline getirin. Elde ettiğiniz hamura hardal yağı ekleyin ve karıştırın. Diş macunu olarak kullanabilirsiniz.

2. Bazı ağaç dalları diş beyazlatmak için kullanılabilir.

Eskiden misvak ağacı gibi  doğal diş fırçası olarak bazı ağaç dalları çiğnenir veya dişlere sürülürmüş. Ağaç dalları temiz su ile yıkandıktan sonra birkaç dakika çiğnenir veya diş aralarını temizleyecek şekilde dişlere sürülür. Ağacın içerisindeki lifler dışarı çıkar ve diş yüzeyinin doğal yollar ile temizlenmesini sağlar. Diş temizlemek için kullanılan bazı ağaç türleri:

Akasya ağacı, misvak ağacı, babul ağacı, banyan ağacı, neem veya tespihağacı. Misvakta dişlerin mine tabakasını güçlendiren florid maddesi doğal olarak bulunmaktadır. Bu madde diş macunlarının da ana maddesidir.

3. Dişleri beyazlatmak için diş beyazlatıcı karbonat kürü

Karbonat sarı dişleri beyazlatmak için çok eski yıllardan beri kullanılan bir yöntemdir ve oldukça etkilidir. Fakat kullanırken çok sert hareketler yapmamaya özen göstermek gerekir. Çünkü karbonat sert bir yapıya sahiptir ve zımpara gibi diş minesinin çizilmesine neden olabilir. Yavaş hareketler ile dişlerinize uygularsanız zarar vermeden dişlerinizin beyazlamasına yardımcı olabilirsiniz. Karbonat ile birlikte özellikle limon suyu kullanabilirsiniz. Limon suyu da içeriğindeki sitrik asit ve kalsiyum ile beyazlatıcı bir içeriğe sahiptir. Yalnız limon suyu ve karbonatı uzun süre kullanmamaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde diş minesine ve diş etine zarar

verebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:

1 tutam kabartma tozu

1 tutam tuz

Birkaç damla limon suyu

Yapılışı:

Kabartma tozu, tuz ve limon suyunu karıştırarak macun haline getirin. Diş fırçası yardımı ile bu macunu dişlerinize uygulayın. İyice fırçaladıktan sonra biraz bekleyin ve durulayın. Ardından tekrar kendi diş macununuzla dişlerinizi fırçalayın. Sarı dişleri beyazlatmak için bu işlemi haftada sadece bir ya da iki kez uygulayın.

4. C vitaminli gıdalar tüketin

Turunçgiller gibi C vitamini yönünden zengin gıdalar tüketirseniz eski beyaz dişlerinize ulaşabilirsiniz. Çilek, domates, amla (hint bektaşi üzümü), portakal ve limon en etkili diş beyazlatıcı besinlerdir. Her bir gıdayı püre haline getirerek dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Diş beyazlatıcı bitkisel çözümler ve doğal diş beyazlatma ipuçları:

Çileği ikiye bölerek üzerine karbonat serpin ve dişlerinizi çilekle ovun. Çilekleri püre haline getirerek suyunu sıkın dişlerinize uygulayın ve 2 dakika bekledikten sonra dişlerinizi fırçalayın. Geceleri uyumadan önce portakal dilimleri ile dişlerinize ve diş etine masaj yapın. Daha sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Limon kabuğu ile dişlerinizi 1 2 dakika kadar ovun ardından su ile durulayın. 1 çay kaşığı limon ile suyu karıştırarak dişlerinize uygulayın. Asla su katılmamış limon suyu kullanmayın. Limonun yüksek asit içeriği dişlerinize zarar verebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir