Diş Temizletme Nedir Nasıl Olur Yapılır-Diş Temizletme Fiyatları Ne Kadar

Diş Temizletme Nedir Nasıl Olur Yapılır-Diş Temizleme Fiyatları Ne Kadar

diş beyazlatma nasıl yapılır

diş beyazlatma nasıl yapılır

Dişlerin temiz kalabilmesi için diş fırçası ve macunları bazen yetersiz kalabilir. Özellikle sigara içen, dişlerinde tartar ve diş taşı oluşumu hususunda yatkınlık olan kişilerde diş temizletme tedavisinin dönemsel olarak tekrar edilmesinde fayda vardır. Tabi düzenli olarak fırçalanan dişlerin ağız sağlığı ve hijyeni için son derece önemli olduğunu ifade etmeye sanırım gerek bile yoktur. Ancak diş sağlığına özen göstermeyen kişilerde bozulan ağız hijyeni, diş çürükleri, dişeti hastalıkları ve çekilmeleri ve ağız içi bir takım değişik hastalıklara uzanan bir yelpaze dahilinde ağız sağlığının kötüye gitmesine neden olabilir.

Diş temizliği diğer yandan da dişlerin görünümünü düzeltir ve sizlerin dış görünüm ve güzelliğine olumlu katkı yapar. Temiz ve beyaz dişlere sahip olmak, kişinin kendisine baktığının ve vücut temizliğine önem gösterdiğinin işaretidir. Diş temizleme ise son derece basit ama bir o kadar etkili bir ağız bakımı prosedürü olup yılda en azından 1 kez diş temizletmeye gitmenizde ciddi katkı ve yarar olacaktır.

Diş Temizletme Nasıl Yapılır

Diş temizletme, gerek fiziksel gerekse kimyasal yardımcı ajanlar kullanarak diş minesinin üzerinde kaplanan diş tartarı ve dişlerdeki plakların, diş taşlarının temizlenmesi sürecine verilen isimdir. Bu süreç ortalama 30 dk dan daha fazla sürmemektedir. Dişlerde hassasiyet ve önemsiz düzeyde acı hissedilebileceği için diş hekiminiz talebiniz halinde dişlerinize lokal anestezi uygulayabilir. Diş temizleme sadece dişlerin temizlenmesi ve parlatılması amacıyla değil, ağız içerisinde ortaya çıkabilecek patolojik bir takım durumların ve diş hastalıklarının önceden teşhis ve etkin tedavisi için de son derece önemlidir.

Diş temizlemeye geçmeden önce diş hekiminiz sizlerin tıbbi kayıtlarınızı kontrol edecek, hamilelik gibi durumlar ile kalp hastalıkları,diyabet ve bu tür rahatsızlıklar için kullandığınız ilaçlar varsa bunlar hakkında bilgi isteyecektir. Ayrıca ağız içi yaralar ile ortaya çıkan bir hastalık olan ağız kanserinin fiziksel tetkiki de bu aşamada yapılacaktır. Dişetleri incelenecek ve dişeti çekilmesi yada iltihabı varsa buna ilişkin ayrı bir tedavi uygulanacaktır. Dişler tetkik edilecek, dişlerde çürük görülüyorsa bunun detaylı görünümü için diş röntgeni çekebilecektir.

Diş Temizleme Nasıl Olur

– Dişlerde plak ve tartarların temizlenmesi
– Dişlerde leke ve sararmaların uzaklaştırılması
– Dişe florid uygulaması
-Çocuklarda diş çürüklerine neden olan azı dişlerinin çiğneme yüzeyindeki çukur ve kaviteleri kapatmak için bir tür cila olan dental sealant uygulaması.
– Diş cilalama
– Kaplama veya protez dişlerin temizliği

aşamalarını diş temizleme sürecindeki temel aşamalar olarak sayabiliriz.

Ayrıca diş temizleme sonrasında hekiminiz sizlere diş bakımı ve diş temizleme teknikleri hakkında temel bilgiler de verecektir. Diş ipi kullanımı dişlerin temizlendikten sonra tekrar plak ve tartar bağlamalarını engellemek için son derece önemlidir. Sigara içenlere sigaranın dişlere ve dişetlerine olası zararları ve ağız kanseri riskini ne derece yükselttiği de hatırlatılarak diş temizleme süreci tamamlanmaktadır.

Bu arada diş temizleme sonrasında bir hafta süreyle dişlerde sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyet gelişebilmektedir. Bu durumda özel dişmacunu kullanımı konusunda diş hekiminiz sizleri aydınlatacaktır.

Diş Temizletme Fiyatları

Diş temizleme, diş tedavisi seansları arasında en ucuzları arasındadır. Yukarıda saydığımız tüm bu işlemler ortalama olarak 50 tl ile 100 tl arasında bir fiyat aralığında değişmektedir. Genelde diş merkezleri diş temizleme hizmeti için 60 tl talep ediyorlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir