DOmuz gribinin, belirtileri, sebepleri, tedavisi, korunma yolları nelerdir

Domuz gribi, yeni Influenza A tipi virüsten kaynaklanan viral bir hastalıktır.

En çok 04-45 yaş aralığında görülür. Solunum yolu ve kapı kolu, masa, sandalye, telefon, tokalaşma, öpüşme,sarılma gibi yakın temasla insana bulaşmaktadır.

Bulaşmayı önlemek için ortak kullanılan alanların havalandırılmasının iyi yapılması, buralardaki masa, sandalye gibi eşyaların sık sık temizlenmesi, öksürük, hapşırma sırasında ağzın ve burnun mutlaka mendil ile kapatılması eğer mendil yoksa ağzın kol ile kapatılması gerekir.

Eller sık sık en az 15-20 saniye süreyle bol su ve sabunla yıkanmalıdır.

Hastalık, belirtilerin başlamasından 1 gün öncesine ve 7 gün sonrasına kadar bulaşıcıdır. Bu süre içerisinde hasta kişiler çevresindeki insanlardan uzak durmalı, evde istirahat etmeli ve beslenmesine dikkat etmelidir.

Hastalığın belirtileri: Yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı, yaygın vücut ağrısı, baş ağrısı, üşüme, titreme, yorgunluk, halsizlik hissi, kusma ve ishaldir.

Hastalığın tedavisinde antibiyotik kullanımın hiçbir faydası yoktur. Tedavide sadece istirahat, destekleyici tedavi -ateş düşürücü ve ağrı kesici kullanımı-, bol sıvı alınması, protein ve vitamin açısından zengin beslenme yeterli olmaktadır.

Domuz Gribi Hastalığından Korunmak için Teşkilatımızda Alınan Önlemler,
– Kurumumuzda kullanılan ortak alanların yeterli havalandırılması sağlanmaktadır.

– Tuvalet ve yemekhane gibi ortak kullanım alanları Zefiran denilen antiseptik ile dezenfekte edilmektedir.

– Tuvalet kapı kolları, lavabolar her gün zefiran ile dezenfekte edilmektedir.

– Çay ocaklarında kullanılan bardaklar ve diğer malzemeler ozon ile dezenfekte edilmektedir.

En önemli unsur kişilerin kendi hijyenlerine dikkat etmesidir. Bunun için kişiler yakın temastan kaçınmalı ve ellerini sık sık sabunla yıkamalıdırlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir