Sülük tedavisi sülüğün faydaları– Sülük yararları-Sülükle tedavi yöntemleri yolları nelerdir?

Sülük tedavisi sülüğün faydaları– Sülük yararları-Sülükle tedavi yöntemleri yolları nelerdir?

sülüklerin tıpta kullanım alanları çok merak edilen bir konudur. Ancak günlük hayatta sülüğün zararları sanki faydalarından daha fazlaymış gibi algılanmaktadır. Bu yazıyı okuduktan sonra sülüğün tıpta kullanım alanları yanında sülük tedavisinin zararları nın ne kadar az olduğunu görecek ve sizler de bir an önce sülügün faydaları’ndan faydalanmak isteyecektir. Bu yazımızda sülük tedavisi nasıl yapılır ve sülük tedavisi nedir sorularına cevap vererek sülügün yararlari ve sülüklerin tıp alanındaki yararları kullanisi videolu olarak sizlerle paylaşılacaktır.


sülügün yararlari videolu

Sülük tedavisi sırasında 10-15 ml (diğer ifadeyle gram) kan kaybı olmaktadır. Sülükler vücutlarının 4-5 katı ağırlığı kadar kan tüketebilirler. Genellikle sülük tedavisinde 10 adetten fazla sülük kullanılmaz ve vücuttan çıkan kan miktarı 150 gram kadardır. Bu miktar, kan bağışı sırasında verilen kanın yarısı kadardır.Sülük tedavisi korkutucu gibi gelse de aslında görüntüsü haricinde hiç bir kötü yanı yoktur. Sinek ısırığı kadar ağrı yapar. Sülüğün ağzında bulunan bir takım kimyasal enzimler, ağrı giderici ve kanın pıhtılaşmasını önleyici vazife görürler.

Sülük tedavisi hangi hastalıklara iyi gelir?

Sülüğün tıpta kullanım alanları oldukça çeşitlidir. Sülükle tedavi edilen rahatsızlıklar genelde kan hastalıklarıdır. Sülük tedavisi kan dolaşımını artırdığı ve detoks vazifesi gördüğü için kan dolaşımı rahatsızlıkları için ideal bir tedavi yoludur. Sülük tedavisi varis rahatsızlığı için sıkıkla kullanılır. Ancak sülük tedavisinin faydalı olduğu tek rahatsızlık ayaklarda görülen varisler değildir. Sülük tedavisinin faydaları ve yararlarının olduğu diğer hastalıklar ve rahatsızlıklar şunlardır: Thromboz, kramp damar krampları, basur hemoroid rahtsızlığı, kalp enfarktüsü, darbe sonucu kan birikmesi, Romatizma hastalıkları, damar sertleşmesi ve tıkanması, diş eti hastalıkları, diş çürümesi, kas ağrıları ya da kas yaralanması.

Sülük tedavisi nasıl yapılır?-Sülükle tedavinin yapılışı

1. Ellerimizi sabunla yıkarız.
2. Plastik eldivenleri takarız.
3. Tedavi edilecek olan bölgeyi tuzlu su emilmiş steril gazlı bez ile veya pamukla sileriz.
4. Cımbızla sülükleri tedavi edilecek bölgeye yerleştiririz.
5. Sülüğün iri baş kısmı tedavi edilecek bölgeye gelecek şekilde koyarız. Sülük kendisi en uygun bölgeyi hisleri ile bulur ve kan emme sürecine başlar.
6. Gerekirse bir veya birkaç sülük daha ekleriz.
7. Sülükler iyice kanla şişesiye kadar 10 – 20 dakika bekleriz. Genellikle sülükler doyunca kendiliğinden deriyi bırakırlar. Şayet bırakmazlarsa hafifçe tuz uygulaması yaparız. Sülükler tuzu hiç sevmezler.

Sülükler ne tür ortamlarda kan emmeyi ve ısırmayı tercih ederler?

Sülükler bazı ortam şartlarında kan emmeyi reddedebilmektedirler. Bu durumlar:

cildi soğuk olan kişilerde
Sigara içenlerde
parfüm kullananlarda
yaşlı insanlarda
Sülük tedavisinden şifa bekliyorsanız cildi ısıtmalı ve kokulardan parfüm esans gibi değişik koku salan maddelerden temizlemelisiniz. Ayrıca bazen cildi hafifçe iğne ile delerek bir toplu iğne başı kan çıkartmak, sülükleri ikna edebilmektedir.

Sülük tedavisinin zararları ve yan etkileri nelerdir?

Sülük tedavisi doğru uygulandığında yan etki ve zarar oluşturması imkansızdır. Ufak bir ısırık acısı haricinde hiç bir yan etkisi ve korkulacak yanı olmayan sülük tedavisi, sinek ısırığının acısından daha fazla bir ağrı ve sızıya sebep olmaz.

Sülük tedavisinin kullanıldığı diğer rahatsızlıklar nelerdir?

Sülük tedavisi sporcularda kaslarda kan birikmesi vakalarında ilaç veya diğer tedavi yöntemlerinden daha fazla olumlu sonuçlar vermektedir. Ayrıca organ ve doku nakillerinde nakledilen bağ doku veya yağ dokusunun kan dolaşımını sağlamak için sülük tedavisi tavsiye edilmektedir.

Sülük tedavisi neden bazı tıbbi tedavi yöntemlerine nazaran daha fazla tercih edilmektedir?

Bazı durumlarda sülük tedavisi tıbbi tedavi yöntemlerine açık bir üstünlük sergilemektedir. Geleneksel tıbbın iyileştiremediği bir çok hastalık alternatif yöntem olarak sülüğün tıpta kullanımı ve faydalarına olanak sağlamaktadır.

Sülük Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Sülük tedavisinin en önemli faydası, kirli kanı emerek vücudu toksinlerden arındırması ve kan dolaşımını teşvik ederek hızlandırmasıdır. Sülüğün ağzında bulunan pıhtılamayı önleyici enzimler kanın sürekli devir daim yapmasına yardımcı olur.

Bazı kişiler neden sülük tedavisi olmayı reddederler ?

Bir çok insan sülükleri tiksindirici bulur. Isırılma korkusu içgüdüsel bir harekettir. Ancak sülük tedavisi Peygamber Efendimiz tarafından da sıklıkla uygulanmış ve uygulanması tavsiye edilmiş bir tedavi yoludur.

“Sülük tedavisi sülüğün faydaları– Sülük yararları-Sülükle tedavi yöntemleri yolları nelerdir?” için 3 yorum

  1. merhaba,
    ben sülüklerin bukadar faydalı olduğunu bilmiyordum.ben de yaptırmaya başladım.çok sinirli bir yapıya sahiptim.yıllardır gitmediğim doktor kalmadı ama bu sülükler bana ilaçların yapamadığı etkiyi yaptı.eğer istanbulda sülük tedavisi yaptırmak istiyorsanız size çok iyi bir yer önerebilirim.bence gidin görün.
    faruk bey

  2. bende varislerim için sülük kullanmak istiyorum.ancak sizin gibi uygulayan biri ile iletişim kurmak bilgi almak istiyorum. lütfen telefon numaranızı mail atarsanız sevinirim istanbul’dayım. bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler.

  3. hayırlı cumalar kulağımdan içinda yara var sülük fayda edermi sinüzitde başım ağrıyor bazen nefes alamiyorum cildim yüzümdeki bozukluğu var acaba sülükler fayda edermi lütfen edermisin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir