Zerdeçal Bal Karışımı Nasıl Yapılır ve Neye iyi Gelir

Zerdeçal Bal Karışımı Nasıl Yapılır ve Neye iyi Gelir

Zencefilin yakın bir akrabası olan zerdeçal bitkisi hint mutfağının yoğun biçimde kullandığı baharatlardan bir tanesidir. Hintlilerin meşhur sosu köri yapımında kullanılan zencefil, turuncuya çalan sarı rengi ile köri sosuna hardal rengini veren bitkisel katkıdır. Tropikal bir bitki olan zencefil, hindistan, çin, burma ve güney amerikada yetiştirilmektedir.

zerdeçal bal karışımı nasıl yapılır

zerdeçal bal karışımı nasıl yapılır

Kış aylarında artan soğuk algınlığı vakaları üzerine insanlar soğuk algınlığına gribe ve nezleye bitkisel çözüm olacak bazı doğal tedavi yöntemleri araştırırlar. Zerdeçal ve bal karışımı hem soğuk algınlığına iyi gelen bir doğal formül olarak kullanılabilir hem de sindirim sistemi rahatsızlıkları için özellikle bağırsak poliplerini tedavi etmede, kalp ve damar sağlığını korumada, ciltte ve yüzde görülen sivilce yaraları, ağızdaki uçuk ve AFT yaralarına karşı kullanılabilir. Zerdeçal ve bal karışımının faydaları elbette bu kadarla sınırlı değil.

Özellikle zihinsel aktivite gerektiren işlerde görülen ve beyin yorgunluğu adı verilen zihinsel yorgunluğa karşı zerdeçal kürü işe yarıyor. Bu etkisi zaten bilimsel olarak kendisini ispatlamış ve alzhaimer gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilen bir bitkisel şifa kürüdür.

Zerdeçalde bolca bulunan demir, manganez, potasyum gibi mineraller ile B6 vitamini ve C vitaminleri hem bağışıklık sistemini güçlü kılmakta hem de vücudun görevlerini düzgün bir biçimde yerin getirmesine yardımcı olmaktadır. Zerdeçal bitkisi güçlü antioksidan içerik barındırdığı için bağışıklık sistemine katkı yapar. Kandaki kötü kolesterol ve trigliseridin normal seviyelere düşmesine de yardımcı olan zerdeçal, kalp damar ve kolesterol hastalarının dikkate alması gereken bir baharattır.

Kanserin gelişimini önleyen anti kanser özellikleri de içerisinde barındıran bu şifalı formül, alzheimer, romatizma, şeker hastalığı gibi bir çok hastalığa da iyi gelmektektedir. Özellikle mikroplu olsun veya olmasın iltihabi hastalıkların tedavisinde de zerdeçal bal karışımını uzmanlar tavsiye ediyorlar. Kısacası genç ve sağlıklı kalmak ve hastalıklardan uzak durmak istiyorsanız zerdecal bal karisimi tüketmeye özen göstermelisiniz.

Zerdeçal kanser hastalarının da mutlaka tüketmesi gereken bir besin maddesidir. Zerdeçal içerisinde bulunan bitkisel kimyasalların doğal kemoterapi etkisi yaptığı bilimsel olarak ispatlanmış ve deneyle fareler üzerinde olumlu sonuçları görülmüş bir gerçektir. Özellikle kadınlarda göğüs ve rahim kanserine, erkeklerde ise prostat kanseri ve testis kanserine karşı mutlaka zerdeçal ve zencefil tüketilmelidir. Kolon, mide ve akciğer kanserinin ilerleyişini durdurucu etkisi de olan zerdeçal, kanser riski olan kişiler tarafından da tüketilmelidir.

Peki zerdeçal bal karışımı nasıl yapılır?

* Soğuk Algınlığına Zerdeçal Bal Karışımı:

Eşit miktardaki süzme bal ve zerdeçal, 45 C lik bir bardak suya koyulur ve karıştırılarak içilir.

* Cilt Lekelerine Limon Suyu Zerdeçal Bal Karışımı:

Hem doğal yollardan cilt lekesi tedavisi, hem de cilt beyazlatıcı eskisi nedeniyle cildin beyazlaması için bu bitkisel kür denenebilir.
Yeşil limondan sıkılan limon suyu, zerdeçal ve bal cildin rengi açan doğal beyazlatıcılardır.

Günlük olarak taze hazırlanmış formülle yapılması gereken cilt lekelerine doğal çözüm sunan ve leke çıkarıcı etkisi olan bu bitkisel formül şu şekilde uygulanır:

– Eşit orandaki ( 1 yemek kaşığı) zerdeçal, limon suyu ve balı karıştırılır ve yüzdeki cilt lekeleri olan bölgelere veya yüzün beyazlanmasının arzu edildiği yerlere sürülür. 20 dk beklendikten sonra ılık suyla yüz durulanır. Kuru ciltli kişilerin cilt çatlamasına karşı zerdeçali yüze sürmemeleri, onun yerine bebek pudrası denemeleri tavsiye ediliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir