Sütü Azalan Anne Ne Yapmalı-Sütü Az Anneler İçin Öneriler

Sütü Azalan Anne Ne Yapmalı-Sütü Az Anneler İçin Öneriler

anne sütü bebek emzirme

Emziren annelerin korkulu rüyalarından bir tanesi de anne sütünün daha doğumdan hemen sonrasında azalmaya ve bebeğin yaşamının ilk dönemlerindeki ihtiyaçlarını giderememeye başlamasıdır. Anne sütünün az gelmesi veya anne sütü kesilmesi adı verilen bu durum anneyi bir hayli zor duruma sokabileceği gibi bebeklerin de anne sütünden mahrum kalmasına yol açabilmektedir. Peki bu durumda sütleri azalan anneler neler yapabilir? Anne sütünü arttıran besinler, yiyecekler ve içeceklerin faydalı olacağı muhakkaktır. Ancak bir de az bilinen bazı öneriler ve tavsiyeler vardır.

Anne Sütü Alamayan Bebeklerde Ay Ay Beslenme

Sıcaklıktan, çevreye olan ilgilerinin artmış olmasından, yatış pozisyonundan veya bilemediğimiz herhangi bir nedenden dolayı bazı bebekler emme konusunda isteksiz olabilir, anne göğsünü almak konusunda ciddi sıkıntılar yaşayabilirler.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Hatice Karaböcüoğlu bu durumda yapmanız gereken şeyin bebeğinizi öncelikle sakinleştirmek, daha sonra yarı uykuya geçirmek ve uyur pozisyondayken göğsünüzü vermek olduğunu söylüyor.

Anne sütü yerine mama…

Anne sütü ile beslenmenin uygulanamadığı veya yenidoğan döneminden itibaren anne sütü ile beslenmeyen bebekler için öncelikle mamalar kullanılabilir. Örneğin Dr. Koray Karabekiroğlu ilk 6 ayda anne sütü almayan bebeklerin beslenmesinde ilk tercihin mamaların verilmesi olduğunu söylüyor.

Mama ile beslenme en az 6 ay, mümkünse 1 yaşına kadar sürdürülmelidir. Hiç anne sütü almayan bebeklerde biberon kullanılabilir. Biberonlar ve başlıkları her kullanımdan sonra temiz su ile iyice temizlenmeli, en az 20 dakika süre ile kaynatılmalıdır.

Biberonla beslenme

Biberonla beslenen bebeklerde de beslenme pozisyonu önemlidir. Bebek, anne kucağında yarı dik pozisyonda, başı annenin koluyla desteklenir şekilde tutulmalıdır. Emzik şişesinin dikçe tutulması ve lastik memenin sütle dolu olması gerekir ve bu şekilde bebeğin hava yutması önlenir. Biberon deliğinin uygun boyutta olması da önemlidir. Uygun bir biberon deliği için şişe ters çevrildiğinde önce ip gibi, ardından damla damla süt akışının izlenmesi gerekir.

Adapte mamalar (Preaptamil, Similac 1, Nutrilon 1, SMA S-26, Humana1, Nan 1 gibi) her 30 mililitre kaynatılmış ılıtılmış su içine 1 ölçek olacak şekilde biberonla hazırlanır. Bebeğe verilecek mamanın ısısı el bileğine 1-2 damla mama damlatılarak kontrol edilir. Mümkünse mamanın her beslenme öncesinde hazırlanması tercih edilir. Kullanıldıktan sonra artan mamanın tekrar kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Ekonomik koşulların uygun olmadığı durumlarda (hazır mamalar sağlanamıyorsa) bebek inek sütü ile beslenebilir. İnek sütü ilk ay yarı yarıya, 1-4 aylar arası iki hacim süte 1 hacim su olacak şek,ilde sulandırılmalı, 4. aydan sonra ise sulandırılmadan verilmelidir. 100 mililitre inek sütüne 1 çay kaşığı ( 5 gram şeker ) ve 1 çay kaşığı bitkisel yağ konulur.

Anne sütü çocuğun beslenmesi için en önemli unsurdur. Çocuk, zorunlu haller dışında ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü verilemeyen bebeklere mümkünse formül (hazır) mama verilmelidir.

0-1 ay

Formül mama

Yoğurt (1 ölçü yoğurt, 1 ölçü su ile sulandırılmalı)

2 ay

Formül mama

Yoğurt (2 ölçü yoğurt, 1 ölçü su ile sulandırılmalı)

3 ay

Formül mama

Yoğurt (Sulandırılmayacak)

4 ay

Günde toplam 500cc formül mama ve yoğurt

Sebze çorba (Tuz kullanmayın, 1 tatlı kaşığı sıvı yağ ilave edin)

5 Meyve suyu (Taze sıkılmış elma veya şeftali ile başlayın)

5 ay

Yumurta sarısı (Katı kaynamış 1 çay kaşığı ile başlayın)

Sebze çorbası, yoğurt çorbası, mercimek çorbası

Günde toplam 500cc süt ve yoğurt

Meyve püre veya meyve suyu

6 ay

Tam yumurta sarısı (Katı kaynamış)

Sebze çorbası, yoğurt çorbası, mercimek çorbası, tarhana çorbası

Meyve püresi

Muhallebi

Günde toplam 500cc formül mama ve yoğurt

7 ay

Tam yumurta

Kıyma, tavuk, balık ezmesi

Kurubaklagil ezmeleri

Günde toplam 500cc formül mama ve yoğurt

Meyve püresi

8 ay

Tam yumurta

Kıyma tavuk, balık, ezmesi

Kurubaklagil yemekleri

Günde; 500cc formül mama yoğurt

Mevsim meyveleri

Sebze yemekleri

9 ay

Artık aile sofrasına, çocuğa uygun kaşık, çatal kullanarak oturabilir.

Çocuğunuzun bir günlük menüsünde, ayına uygun olarak, yukarıda belirtilen besinlerin hepsinden mutlaka bulunmalıdır.

Unutmayın!

1 yaşından önce yemeklere tuz ve şeker ilavesi yapılmamalıdır.

1 yaşından önce bebeklere inek sütü verilmemelidir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir