Ayak Bileği Şişmesine Ne İyi Gelir-Ayak Bileklerinde Şişme Nedenleri

Ayak Bileği Şişmesine Ne İyi Gelir-Ayak Bileklerinde Şişme Nedenleri

ayak bileği şişmesi şişliği şişlikleri

Ayak bileklerinde oluşan şişlikler çoğu kişinin hareket olanağını ciddi anlamda azaltmaktadır. Ayak bileğin bölgesinde oluşan şişlikler için çözümler sunmadan evvel sizlere bu rahatsızlığa nelerin neden olabileceğini kısaca anlatmak faydalı olur diye düşündük. Çünkü her şişliğin değişik nedeni ve bu nedene özgü tedavi seçeneği vardır.

Ayak bileği şişmesinin değişik nedenleri vardır.

Ayak bileği şişmesinin başlıca sebepleri şunlar olabilir:

* Travma Sonucu Oluşan Yaralanmalar ve Ayak Bileği Burkulması

Ayak bileklerinin şişmesinin en önemli nedeni hiç şüphesiz ayak bileğindeki burkulmalar, kırıklar ve bir travma sonucu oluşan yaralanmalardır. Bu tür durumlarda ayak bileğinin şişmesine neden olan şey, kılcal damarların çatlaması neticesinde ayaktaki bağ dokuda kan veya hematom birikmesi olabilir. Ayrıca ayak bileğinde çatlamalara neden olan stres kırıkları adı verilen kırılma türünün de en önemli belirtisi sıcak ve ağrılı şişliklerdir.

* Gut Hastalığı
Gut hastalığı da ayak bileklerinde şişmelere neden olmaktadır. Hastalık neticesinde ayak bileğinde ürik asit birikimi olmaktadır. Bu rahatsızlığın nedeni tamamen metabolizmanın düzgün çalışmamasından kaynaklanamktadır. Bu nedenle vücuttan atılamayan ürik asit kristalleri ayak bileğinde ve vücudun diğer kısımlarında birikerek ve şişme meydana getirir.

* Artrit-Eklem Romatizması
Artrit hastalığı eklemlerde görülen romatizmal rahatsızlıklar olup ayak bileğinde enflamasyon ve yangı meydana getirir. Oldukça ağrılı seyreden artrit rahatsızlığı sadece ayak bileklerinde değil, el bileği, dirsek, diz kapağı, parmaklar gibi eklemlerde görülür. Daha önce eklemlerine travmalı bir darbe almış kişilerde de ikincil rahatsızlık olarak artrit ortaya çıkabilmektedir.

* Enfeksiyon Hastalıkları
Şayet ayak bileğinizde anormal bir şişlik var ise bunun bir diğer nedeni de enfeksiyonlar olabilir. Enfeksiyon kapmış bir ayak bileğinde yumuşak dokularda ateşli şişlikler görülür. Enfeksiyon durumunda ilaç tedavisi ile ayak bileği şişliği indirilebileceği gibi cerrahi operasyonla da şişliğe neden olan septik sıvı drene edilebilir.

* Damar Tıkanıklıkları
Kan dolaşımını engelleyen damar tıkanıklıklarında özellikle de damarlarda pıhtı neticesinde oluşan tıkanmalarda ayaklarda ödemle karşılık mor bir şişlik oluşabilmektedir. Özellikle sigara içenlerde, şeker hastalarında ve hareketsiz bir yaşam tarzı sürenlerde ayak bileğindeki kılal damarlar pıhtı ile tıkanabilmektedir.

* Periferik Ödem
Periferik ödem de ayak bileği çevresinde ciddi bir dolaşım sorunu olduğuna işarettir. Ancak periferik ödemler genellikle tek bir bacak bileğinde görülür. Kronik olarak ayak bileğinde görülen şişliklerin nedenleri yukarıda saydığımız pıhtı neticesinde fiziksel tıkanıklıklardan ziyade, varis, hamilelik veya şişmanlık gibi nedenlerdir.

ayak bileği şişmesi bitkisel tedavi kürü

2 litre kaynar suya iki avuç pelin atılır. 15 dakika sonra süzülür. Elde edilen su ile ayaklar banyo edilir. 15 dakika bir leğen içinde ayaklar bu suyun içinde bekletilir. Süzülen pelin otlan da ayrıca ayağa sarılabilir. 2 litre suya bir avuç dolusu ufalanmış mürver yaprağı ile bir şeker kaşığı tuz koyup kaynatılır. 10 dakika ağıra ateşte kaynatıldıktan sonra süzülür. Ayaklar bu su içine sokulup ılıyana kadar bekletilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir