Ayak Isıtıcısı Faydaları ve Kullanımı

Ayaklarımız vücuda en uzak bölgede bulunan organlarımız oldukları için bedenin diğer kısımlarına nazaran daha az ısınmaktadır. Sağlıklı insanlarda bile ayak ısısı vücudun ortalama ısısından 1-2 santigrad derece düşük iken özellikle romatizma hastalarında, kadınlarda adet dönemi neticesinde görülen demir eksikliklerinde ayak soğuması kendisini daha da fazla hissettirmektedir. Bir de buna sonbahar kış aylarında yoğun biçimde etkisini hissettiğimiz soğuk havalar eklenince bir çok kişide ayakların ısınması sorunu kendisini daha da fazla hissettirmektedir. Bu noktada ayakkabının kalitesi kadar ayakkabılarda kullanılan tabanlıkların ısı tutucu özelliği de önem arz etmektedir. Özellikle öğretmenler, askerler, polisler, güvenlik görevlileri gibi soğuk ortamda çalışmak zorunda kalan meslek grupları için

Son zamanlarda piyasaya çıkan ve elektrikli ısı yayma özelliği olan ayak ısıtıcıları da son derece faydalı bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Tabanı genellikle karbon materyalden üretilen ayak ısıtıcıları “ayak üşümesine son” sloganı ile tüketicilerin ilgi ve beğenisini çekiyor. Bu noktada ayak ısıtıcısı alırken dikkat edilmesi gerekenler e kısaca değinelim.

– Ayak ısıtıcıları elektrikle çalıştığı için yoğun elektrik tüketimi konusunda tasarruflu olması gereken ev aletleridir. O nedenle kaliteli markaların ayak ısıtıcıları bu bakımdan bilinmeyen markalarınkilere nazaran daha fazla enerji tasarrufu potansiyli barındırıyor. Sizler ayak ısıtıcısı alırken yine de elektrik tüketimine bakın. Bunu anlamanın en kolay yolu ise kaç watt enerji sarfettiğini öğrenmektir.

– Elektrikli ısıtıcıların en büyük güvenlik riski, aşırı ısınma durumunda kısa devre yapabilmesi veya mekanizmasına zarar vermesidir. O nedenle aşırı ısınma durumunda otomatik kapama özelliği olan veya alarm veren modelleri tercih etmelisiniz.

– Genellikle ofis ortamında kullanıldıkları için otururken ayak ergonomisine uygun bir eğimde ayarlanabilir olmaları gerekmektedir.

– Manuel kullanılabilirliğin yanında uzaktan kumanda ile ayarlanabilir olması da faydalı olacaktır.

– Ayak ısıtıcısı hafif ve taşınması kolay olmalı, kaliteli malzemeden üretilmiş olmalıdır. Ayak ısıtıcıları genellikle seramik veya karbondan üretilmektedir.

– Suyla temas etmesi halinde tehlike saçmamalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir