Topuk Catlaklari Neden Olur-Topukta Çatlağın Nedenleri Tedavisi

Topuk Çatlakları Neden Olur-Topukta Çatlağın Nedenleri Tedavisi

Topuk Çatlakları

Topuk Çatlakları

Topuk çatlakları genellikle kadınlarda görülen ama erkeklerde de yaygınlık bakımından oldukça sıj rastlanan ayak rahatsızlıklarıdır. Ayak topuklarındaki çatlamalar genelde tek taraflı görülmezler, Her iki topuğun altında çatlaklar bir arada oluşur. Bayanlar ayrıca topuklu ayakkabılar giydikleri için ayak çatlaklarından daha fazla etkilenirler. Ağrı ve sızı oluşturan topuk çatlakları, bakterilerin ve enfeksiyon oluşturan mikro organizmaların bulaşma riskini de artırırlar. Bu nedenle çatlak olan bölgelerde iltihap ve mikrop kapma gibi durumların görülme ihtimali bir hayli fazladır. Genellikle çift taraflıdır. Özellikle bayanlar için kozmetik olarak rahatsızlık verirken, bazen de kızarıklık, şişlik, ve ağrı problemine neden olurlar. Yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyen ayak topuğu çatlakları bilhassa şeker hastalığı, ve damar rahatsızlıkları, dolaşım bozuklukları olan kişilerde enfeksiyon riskini önemli ölçüde artırmaktadır.

 

Topuk çatlağının nedenleri nelerdir?
Topuk çatlaklarının değişik nedenleri olabilmektedir. Gerek dışsal gerekse bünyeden kaynaklanan nedenlerle topuk çatlakları görülebilmektedir. Kuru cilt yapısına sahip kişilerin topuk çatlağı şikayeti ile karşı karşıya kalma riski daha yüksektir. Topuk çatlaması aynı zamanda ayak tabanlarında nasır oluşumuna da neden olmaktadır.

Mantar hastalıkları da cildin nem düzeyini düşürerek topuk çatlağı oluşumuna uygun bir ortam sağlamaktadır. Ayrıca menopoza bağlı metabolizma değişiklikleri, kilo alımı ve cildin kuruması, sedef, egzama gibi cilt hastalıkları, fazla kilolar da topuk çatlağına neden olmaktadır. Uzun süre ayakta kalan kişilerde de görülebilir. Diğer yandan ayaklarda Pitted Keratolisis adlı bir bakteri türü nedeniyle görülen enfeksiyonlarda da topuklarda çatlama ve çukurlaşmalar görülebilmektedir. Ayakkabı seçimi de topuk çatlağının bir nedenidir. Ayağı havalandırmayan, terlemeye neden olan ve sentetik materyalden üretilen ayakkabılar da topukta çatlağa sebep olur. Yalın ayak dolaşmak ta cildin nem kaybına neden olacağı için bir diğer neden olarak ortaya çıkmaktadır.

Topuk çatlaklarının tedavisi nasıl yapılır

Mantara bağlı enfeksiyonların neden olduğu topuk çatlakları için anti fungal mantar kremleri oldukça işe yaramaktadır. Ancak topuğunuzda çatlak sorunu var ise öncelikle bir cildiye uzmanına giderek buna neyin sebep olduğunu tespit ettirmeniz gerekecektir. Böylece topuk çatlağının sebepleri teşhis edilerek buna uygun bir tedavi ve sağıtım formülize edilecektir. Dermatoloji hekimleri genellikle topukta kalınlaşmayı engelleyici kremler vererek topuk çatlağı oluşumunun önüne geçme yönünde bir tedavi denemekteler. Diğer yandan ayağın neminin korunması amacıyla nemlendirici cilt bakım kremleri ve losyonlar da işe yaramaktadır.

Ayakkabı seçimi de topuk çatlağı tedavisi ile yakından ilişkili olup, ayakları havalandıran, topuğa baskı oluşturmayan ve ayakları dinlendirici ayakkabı seçimi önem arz etmektedir. Ayak tabanlıkları da topuk çatlağının derinleşmesinin önüne geçmektedir.

Topuk çatlağına bitkisel çözüm

Akşamları 2 litre ılık suya bir yemek kaşığı elma sirkesi koyun ve bu suyu bir leğene koyarak ayaklarınızı 20 dakika kadar bekletin. Ardından ponza taşı ile ayak topuklarınızda çatlak olan bölgelere ovalama yöntemi ile masaj yapın.

Topuk çatlağı doğal bitkisel tedavisi video izle

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir