Varis Çorabı Faydaları-“Varis Çorabının Çeşitleri ve Fiyatları-Varis Çorabı Nedir

Varis Çorabı Faydaları-“Varis Çorabının Çeşitleri ve Fiyatları-Varis Çorabı Nedir

varis çorabı

varis çorabı

Varis çorabı varis tedavisinde olmazsa olmaz yöntemlerden bir tanesi olarak kullanılmaktadır. Varis hastalığı için uygulanan etkili bir alternatif tedavi yöntemi olan Varis çorabı tedavisi sayesinde varislere neden olan kan dolaşımındaki reflülere, kan toplanmasına ve kan dolaşımında görülen ter akışlara toplardamarlara baskı yapılarak mani olunmaktadır. Varis çorapları uygun fiyatları nedeniyle varis tedavisinde kullanılan en yaygın ve tercih edilen doğal tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Piyasada varis çorabı fiyatları 20-250 YTL arasında 20-250 YTL arasında değişmektedir. Varis çorabının kalitesi, markası ve kullanılan malzemeler ürünün fiyatının oluşumunda rol oynayan temel faktörlerdir.

 

Varis Çorabı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Varis çorabı kullanırken bacak toplardamarlarındaki kan seviyesinin minimum düzeyde olmasına dikkat edilmelidir. Yani özellikle sabahları bacaklarda henüz kan ve ödem birikmesi olmamışken varis çoraplarını yatakta yatar vaziyetteyken giymek gerekmektedir. Bu da varis çorabı ne zaman giyilmeli sorusuna yanıt teşkil etmektedir. Bu şekilde varisli bacakların damarları henüz darken varis çorabı giyilecek ve toplardamarlardaki ters kan akışına mani olunacaktır. Şayet sabah erkenden çorabı giymediyseniz ve gün içerisinde varis çorabı giymek zorunda kaldıysanız O zamanda ayaklarınızı 5-10 dakika yukarı kaldırın böylece damarlarınızı boşaltmış olursunuz ve çorabınızı ardından giyebilirsiniz. Varis çorabı ile günlük işlerinizi yapabilirsiniz fakat gece yatarken varis çorabınızı giymenize gerek yoktur.

Varis çoraplarının uzun ömürlü olması, daima giyerken ve çıkarırken gösterilen itinaya bağlıdır
Varis çorabını giyerken kırışık kalmamasına dikkat edin. Çünkü kırışık olan yerlerde çorap bacağınızı sıkarak kan dolaşımınızı engelleyebilir.

 

İlk tehlike uzun el ve ayak tırnaklarıdır.

Varis çoraplarını giyip çıkarmada fazla sert çekilmemesi ve zorlanmaması gerekir.

Çoraplarınızda bir yırtılma olursa bu farkına varıldığında değiştirilmelidir.

Benzin, yağ, krem, neft, vs. kimyevi maddelerden çoraplarınızı koruyunuz.
Varis çorabınızı ılık suyla ve sabunla yıkayıp, sıkmadan havlu arasında kurutun. Soba ve kaloriferde kurutmayınız.

Varis Çorabı Nasıl Kullanılır

Varis çorabı bacaklarınızdaki kan akımına yardımcı olur ve bacaklarınızın şişmesini önler. Bu konuda dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır;
Doktorunuzun önerdiği süre boyunca varis çorabını kullanmaya devam ediniz.
Varis çorabını sabahları yataktan inmeden önce giyin. Eğer gün içinde çıkarmak gerekirse tekrar giyerken bir müddet uzanın bacaklarınızı biraz yüksekte tutun. Daha sonra giyebilirsiniz. Gece yatarken varis çorabını giymeye gerek yoktur.

Varis Çorabı Nasıl Yıkanır?

Varis çorabının yanlış yıkanması ürünün sünmesine ve esnekliğinin hızla yitirilmesine neden olabilir. Ancak varis çoraplarının hijyeninin sağlanması için bu varis çorabının da her çorap gibi haftada en aşağı bir defa yıkanmalıdır.Çorabı tersine çevirdikten sonra beyaz kalıp sabun ile köpürtülmüş ılık suda el ile çalkalayarak kesinlikle oğuşturmadan yıkayınız. Çorabınızın en büyük düşmanı sıcak su, çamaşır makinesi ve deterjanlardır. Varis çorap kesinlikle sıkılmaz, iki havlu arasında düz olarak ıslaklığı alındıktan sonra gölge ve havadar bir yere asılır. Kurutma asla güneşte, soba yanında ve ütü ile yapılmaz.

Varis Çorabı Nasıl Giyilir?
Elinizi varis çorabı içine sokunuz ve topuğundan tutarak erkek çoraplarında olduğu gibi tersine çeviriniz.
Varis çorabının koncunu hafifçe topuğunuzun üstünden kaydırarak bileğinize kadar getiriniz.
Varis çorabı şekilde olduğu gibi ayağınıza geçiriniz ve çorabın topuğunu ayak topuğunuza iyice oturmasına dikkat ediniz.

Varis Çorabı Nasıl Çıkartılır?
Varis çorabının giyilmesi gibi çıkartılmasının da özel bir tekniği yöntemi vardır. Yanlış çıkartılan varis çorabının özelliği hızla kaybolabileceği gibi iktisadi kullanım ömrü de azalmaktadır. Varis çorabının koncunu tek elinizle tutup aşağıya hafifçe çekip kıvırınız. Çorabı yavaş yavaş aşağı doğru kaydırınız. Bu durumda çorap iki kat oluşturur. Çorabı yavaşça topuğunuzun üstünden kaydırınız. Bu şekilde çorabınız hem kolay hem de yıpranmadan çıkmış olur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir