Bebeklerde Kulak Ağrısı Tedavisi ve Pratik Çözüm Kürleri

Bebeklerde Kulak Ağrısı Tedavisi ve Pratik Çözüm Kürleri

bebeklerde kulak ağrısı

bebeklerde kulak ağrısı

Bebeklerde yaygın olarak görülen kulak ağrılarının büyük kısmı evde pratik yöntemlerle tedavi edilebilir niteliktedir. Öncelikle bebeklerde görülen kulak sancısı ve ağrısı neden görülür bunu açıklayalım. Daha sonra da bebeklerde ve küçük yaştaki çocuklarda görülen kulak ağrısının doğal ve bitkisel yöntemlerle evde tedavisi nasıl yapılır yararlı bilgileri sizlerle paylaşalım.

Bebeğin kulağının ağrısı, ya bir kulak enfeksionundan, ya da kulağa yabanı bir cisim girmesinden kaynaklanmaktadır. Bu ağrının sebebi olan yabancı cisim bir tüy vb küçük nesneler olabileceği gibi kulağa su kaçması sonucu da olabilir. Bebeklerdek kulakların ağrılarının büyük bir kısmı evde iyileştirilebilir niteliktedir. Ancak ciddi durumlarda kesinlikle doktora gitmeden hiç bir ev yapımı tedaviye başvurulmaması önerilmektedir.

Ağrı Kesici Haplar

Ağrı kesiciler veya ağrı kesici tabletler olarak bilinen bu ürünlerden asetaminofen veya ibuprofen gibi ağrı kesici ilaçlarin bebeklerdeki kulak ağrısını geçirmek için yeterli olduğu iddia edilmektedir. Diğer yandan bebeğin kulağının ağrıması durumunda kesinlikle aspirin kullanılmamalıdır.

Kulak Damlaları

Bebeklerde kulak ağrısını geçirici etki yapan ve yaygın bir kullanımı olan bir diğer çözüm de kulak damlasıdır. Kulak damlaları özellikle kulaklarında akıntı olmayan bebeklerde kullanılan bir yöntemdir. Ancak bebeğin kulağında kulak akıntısı varsa, özellikle bu akıntı kanlı ise (kanlı akıntı iltihabi bir enfeksiyona veya kulak zarının hasar görmüş olmasına ve hatta zarının kulak delinmesi şikayetine işaret edebilir.) bu tür durumlarda kulak damlaları iltihabı şiddetlendirebilir. Diğer yandan henüz akıntıya ve kulak akması şikayetine yol açmamış olması gerekir. Şayet bir kulak ağrısı varsa antibiyotik tedavisinden 48 saat öncesine kadar kulak damlası kullanılması uygundur.

Sıcak Kompres Uygulaması

Dünyaca ünlü sağlık sitesi olan MayoClinic.com bebeklerde kulak ağrıları olduğu zaman bir havlu veya mendilin bebeğe zarar vermeyecek derecedeki sıcaklıktaki suya batırıp sıkıldıktan sonra kulak bölgesine kompres yapılmasının bebeğe yi geldiği bilgisini paylaşıyor. Bu sıcak baskı uygulaması, bebeğin kulağında ağrıya neden olan yüksek ateşi de düşürücü etki yapıyor.

Evde Doğal Kulak Damlası Yapımı

Evde doğal kulak damlası yapmadan evvel öncelikle doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz. Bu ev yapımı çözümler, bebeğin ağrısını ve sancısını kısa süreliğine geçiren çözümler olup en kısa zamanda bebeğinizi doktorunuza göstermeniz faydalı olacaktır.

Anne sütü çok hafifçe ısıtılıp şayet bebeğin ağrıyan kulağına birkaç damla damlatılırsa bebeğin ağrıyan kulağındaki ağrıyı hafifletir. Anne sütündeki antibakteriyel maddeler kulak ağrısına neden olan bakterileri kırar ve kulaktaki iltihabı kurutan etki yapar. Diğer yandan zeytinyağı, üzüm çekirdeği yağı ve hint yağı da bebeğin kulağına bir iki damla damlatılırsa ağrıya iyi gelir. Bitkisel yağların ısıtılarak ılık vaziyette damlatılması önerilmektedir. Bebeğin kulağına damlatmadan evvel bileğinize denemeniz gerekecektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, bebeğin kulağında akıntı gelmemesidir.Şayet bebek kulağında akıntı varsa hiç bir şey damlatmadan doğrudan doktora gitmelisiniz.

Comments
  1. kemal

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir