Enerji İçecekleri Zararlı Mı-Enerji İçeceğinin Zararları Nelerdir

Enerji İçecekleri Zararlı Mı-Enerji İçeceğinin Zararları Nelerdir

 

enerji içecekleri

enerji içecekleri

Enerji içecekleri bilinçsiz ve yanlış bir biçimde kullanıldığında sanıldığından daha fazla zararları ve yan etkileri olabilen içeceklerdir. Günümüzde tv reklamlarının aracılığıyla özellikle genç kuşak insanlar arasında adeta bir yaşam tarzı simgesi haline gelen enerji içecekleri hemen her markette kolaylıkla temin edilebilir hale gelmiştir. Sadece gençler değil, çocuklar arasında da popüler hale gelen enerji içecekleri sanki bir gazoz veya meyve suyu imiş gibi rahatlıkla tüketilebilmektedir. Burada enerji içecekleri sağlığa zararlı mıdır, varsa zararları nelerdir bunu tartışacağız.

Enerji içecekleri özellikle yoğun efor gerektiren spor dalları ile uğraşan sporcuların faydalandığı ve antrenman esnasında sporcuların ihtiyaçları olan kalsiyum, potasyum, sodyum ve magnezyum gibi mineraller ile kalori ihtiyacını sağlayan içeceklerdir. Bu içeceklere enerji içeceği denilmesinde yatan sebep ise gerçekten yüksel kalorili içecekler sınıfında yer almasıdır.  Ancak enerji içeceklerinin kilo aldıran etkilerinin olmasının yanında asıl tehlike, kafein, efedrin, guarana ve ginseng gibi aşırı miktarlarda alımı vücuda bir takım yan etkileri olabilen bitkisel ekstreler taşımasıdır.
Enerji içeceği kullananlar, bu içeceklerin oldukça etkili olduklarını söylerler. Ancak enerji içeceklerinin kullanım sonrası yan etkileri ve olası zararları ise, enerji içeceği kullanıcılarının gözünden kaçabilir. Burada her tüketimin mutlaka zararlı olduğunu asla iddia etmiyoruz. Sadece bu içecekleri alelade içecekler olup görerek aşırı tüketenlerin sağlıklarının risk altında olduklarını söylemek istiyoruz.  Bu riskler şunlar olabilir:
  • Enerji içecekleri içerisinde bulunan bir takım maddelerin uzun dönem kullanım neticesinde bağımlılığa yol açtığı bilinmektedir.
  • Bazı hastalıklar ve rahatsızlıkları olan kişilerin enerji içeceği içmeleri hastalıklarının gidişatını kötüleştirebilir.
  • Enerji içeceklerini aşırı bir biçimde kullanan kişilerin metabolizmalarının etkilenmeleri riski her zaman için mevcuttur.
  • Enerji içeceklerinde bulunan kafein ve efedrin türü maddeler, kalp çarpıntısı, yüksek tansiyon gibi şikayetlere neden olabilmektedir.
  • Enerji içeceğinin normal kabul edilebilecek miktarlarda tüketilmesi önerilir. Bu durum sağlık açısından kabul edilebilir olup herhangi bir riske ve yan etkiye yol açmaz.
  • Enerji içecekleri spor ve egzersiz sırasında oluşan su kaybını karşılamak için kullanılmamalıdır. Zira enerji içeceğinin içerisinde bulunan kafein, vücuttan sıvı attırıcı (öde sökücü) etkiye sahip olup tam tersi bir duruma neden olabilir. Egzersiz sırasında doğal su içmek en iyi tercih olacaktır.
  • Enerji içecekleri alkol ve içki ile birlikte asla tüketilmemelidir. Stümülant bir özelliği olan enerji içecekleri, depresan etkisi olan alkol ile birlikte birleştiğinde vücutta öngörülemeyen yan etkilere neden olabilirler.

Yukarıda saydığımız tüm olası yan etkileri ve zararları hesaba kattığımızda enerji içecekleri nasıl kullanılmalı sorusunun yanıtı da kafamızda aşağı yukarı şekilenmiş olması gerekir. Az miktarda ve sık olmayacak aralıklarla enerji içeceklerinin kullanılmasının pek bir yan etkisi olmamaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir