Protein içeren besinler-Proteinler hangi besinlerde bulunur?

Protein içeren besinler-Proteinler hangi besinlerde bulunur?

Protein insan vücudunun sağlıklı bir gelişim göstermesi ve işlevlerini eksiksiz bir biçimde sürdürebilmesi için son derece gerekli olan bir yapıtaşıdır. Protein amino asitlerden oluşan besinlere verilen genel bir isimdir. Vücut protein üretimi için gerekli olan çok sayıda amino asitleri kendi kaynakları ile üretebilmekle birlikte, esansiyel (temel) amino asitler gibi vücudun üretemediği bir dizi amino asidi hayvansal veya bitkisel protein kaynaklarından temin etmesi gerekmektedir.

Bir kişinin günde tüketmesi gereken protein miktarının ne kadar olması gerektiği daha değişik bir ifadeyle günlük protein ihtiyacı hakkında değişik görüşler bulunmaktadır. Ancak genel bir değer vermek gerekirse   19-70 yaş arası kadınlar için önerilen günlük protein alım miktarı46 gram ve 19-70 yaş arası erkekler için 56 gram protein olarak söylenebilir. Bir insanın ihtiyacından daha fazla miktarlarda tüketilen proteinin vücut tarafından enerjiye dönüştürüldüğü bilinmektedir. Ancak bu ihtiyaç fazlası proteinin karaciğer metabolizması üzerindeki etkisi tartışmalıdır. Protein eksikliği ise fazlalığına nazaran daha ciddi sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle protein yetersizliği kaslarda atrofiye yol açmakta, ve genel olarak insan vücudunun işleyişinin bozulmasına neden olmaktadır.  Protein nedir ne işe yarar bu açıklamayı yaptıktan sonra sizlere protein içeren besinler hangileridir bu konuda bilgiler vereceğiz.

# 1: Peynir

peynir protein miktarı

peynir protein miktarı

Peynirler arasında en yüksek protein değerine sahip olan peynir çeşidi, düşük oranda sodyum içeren parmesan peyniri dir. Permesan peynirinin 100 gramında 41,6 gram protein bulunmaktadır. Ülkemizde yaygın olarak tüketilen inek peynirinin 100 gramında ise 30 gram protein bulunmaktadır. Krem peynir, proteince en fakir peynir grubudur. 100 gram krem peynirde yaklaşık olarak 15 gram protein bulunmaktadır.

 

 

# 2: Fasulye
fasulye protein değeriFasulye olgunlaştıkça içerisindeki protein miktarı da artmaktadır. Olgunlaşmış soya fasulyesinin 100 gramında 65 gram protein bulunmaktadır ki bu miktarda protein hayvansal besinlerin bile yaklaşık 1.5-2 katıdır. Kuru fasulyede ise 100 gramında yaklaşık olarak 30 gram protein bulunmaktadır. Taze fasulye protein bakımından daha az zengin olup 100 gramında 15 gram protein bulunmaktadır.  Kısacası baklagillerin hepsi protein bakımından son derece mümbit yiyeceklerdir.

# 3: Dana ve sığır eti

dana eti protein miktarı

dana eti protein miktarı

Protein denilince bir çok kişinin aklına et gelir. Özellikle yağsız kırmızı et protein bakımından zengin bir besindir. 100 gram dana etinde 36 gram protein bulunmaktadır. Dana eti insanlığın ilk dönemlerinden bu yana medeniyetin bu denli gelişebilmesi ve insanoğlunun hayatta kalabilmesi için koyun eti ile birlikte büyük bir önemi olan bir yiyecektir. Evcil hayvanların eti olmasaydı insanlık belki de şu anda bulunduğu gelişmişlik düzeyine asla kavuşamayacaktı. Çünkü ette bulunan proteinler beyin gelişimi için de son derece önemli olup insan zekasının gelişmesi için son derece gereksinim duyulan yiyecekelerdir.

 

# 4: Kavrulmuş Kabak Çekirdeği ve Karpuz Tohumu
kabak çekirdeği protein değeriOrta Doğu ve Doğu Asyada çerez olarak kullanılan kabak çekirdeği, tam manasıyla bir protein deposudur. Kabağın 100 gramında 33 gram protein bulunurken bu miktar karpuz çekirdeğinde 28 grama düşmektedir.

# 5: Yağsız etler (Tavuk, kuzu, hindi)
tavuk protein değeriGerek beyaz et gerekse yağsız kuzu eti proteince son derece zengindir. Bu etlerin 100 gramlık porsiyonundaki protein miktarı yaklaşık 30 gram civarıdır.  Kuzu pirzolanın 100 gramında ise 20 gram kadar et bulunmaktadır.

# 6: Balık (Tuna, Hamsi, Somon)
balık protein değeriBalık sadece içerdiği omega-3 ve omega-6 gibi sağlığa son derece faydalı olan doymamış yağ asitleri nedeniyle değil, aynı zamanda protein bakımından zengin olması nedeniyle de popüler bir besindir. balıkların türlerine göre değişmekle birlikte 100 gramda ortalama 25-32 gram arası protein bulunmaktadır.

# 7: Balık yumurtası (Roe ve Havyar)
havyar protein değeriHavyar ve balık yumurtaları genellikle zengin sofralarını süsleyen garnitür yiyecekler olarak bilinir. Ancak havyar da 100 gramında 30 gramlık protein oranı ile son derece besleyici bir gıda olarak hesaba katılmalıdır.

# 8: Kefir
proteince zengin besinlerSütten imal edilen kefir protein miktarı olarak gerçekten unutulmaması gereken bir besin olup, kefirin 100 gramda 40 gram protein miktarı ile peynir ve yoğurt gibi süt ürünlerinden aşağı kalır bir besin değildir. Kefirde bulunan probiyotikler de cabası…

# 9: Istakoz ve yengeç
proteince zengin deniz mahsülleriYengeç ve ıstakoz her ne kadar mutfak kültürümüze ve damak tadımıza çok ta hitap etmese de tam manasıyla bir protein deposudur.   100 gram istakozda protein oranı 26.4 gram  dır. Yengeç ise 100 gram başına 19.4 gram protein içermektedir.
Eksiksiz beslenme gerçekleri görmek için tıklayınız.

# 10: Mercimek, Bakliyat ve Fıstık
fıstık protein miktarıMercimek, baklagiller ve fıstık bitkisel proteinin ana kaynağı olan yiyeceklerden bir tanesidir.  kaynağıdır100 gram fıstıkta 100 gram başına 23,7 gram protein miktarı vardır. Mercimekte ise bu miktar 26 gramdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir