Sarımsak Turşusu Nasıl Yapılır-Sarımsak Turşusunun Faydaları ve Yapılışı

Sarımsak Turşusu Nasıl Yapılır-Sarımsak Turşusunun Faydaları ve Yapılışı

sarımsak turşusu

sarımsak turşusu

Turşunun her türlüsüne meraklı insanların yaşadığı bir coğrafyada bulunuyoruz. Sarımsağı da çok seven bir halkımız olduğuna göre Sarımsak Turşusu tüketmemiz oldukça doğal bir şey olmalı. Sarımsağın sağlığa olan faydalarının hemen hepsini fazlasıyla bünyesinde barındıran sarımsak turşusu, aynı zamanda turşu suyuna özel bir takım yararları da ihtiva ediyor. Şimdi öncelikle sarımsak turşusu nasıl yapılır anlatalım sonra da sarımsak turşusunun sağlığa olan faydalarına değinelim.

Sarımsak Turşusu Nasıl Yapılır:

Gerekli Malzemeler:

20 baş sarımsak,
2 su bardağı sirke,
8 dal kereviz,
1 litre su
6 çorba kaşığı kaya tuzu
Yapılışı:
Bu malzemelerin hepsini içerisine alacak kadar büyüklüğü olan bir kavanoz bularak işe başlıyoruz. Daha sonra kavanozun içerisine kabuklarından temizlenmiş ve güzelce soyulmuş sarımsaklar ile birlikte diğer malzemeleri de koyuyoruz. Malzemeyi koyduktan sonra elimizdeki kavanozun kapağını hava almayacak biçimde iyice sıkarak kapatıyoruz. Daha sonra da bu kavanozu güneş görmeyecek biçimde 15 derece sıcaklıktaki serin bir yerde 2-3 hafta kadar bekletiyoruz.

Sarımsak Turşusunun Faydaları:

Sarımsak turşusu içerdiği magnezyum, demir ve kalsiyum mineralleri ile mükemmel bir kaynaktır. Sarımsak turşusu kereviz ile desteklendiği için yüksek oranda fiber madde taşır ve bu yönüyle kilo kontrolü ve hatta zayıflamak için oldukça etkili bir zayıflatan yiyecek olarak bilinmektedir. Reflü ve mide bağırsak hastalıklarına iyi gelen sarımsak turşusu, alzheimer hastalığını durdurur. Diğer yandan yüksek oranda antioksidan içeren sarımsak turşusu bağışıklığı güçlendiren bir yiyecek olarak bilinir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir