Sütteki kalsiyum miktarı ve sütte bulunan vitaminler nelerdir

Sütteki kalsiyum miktarı ve sütte bulunan vitaminler nelerdir

Bebekler için olduğu kadar çocuklar ve hatta yetişkinler için de oldukça faydalı bir besin maddesi ve içecek olan süt, içerisinde bolca barındırdığı kalsiyum miktarı ile dikkat çekiyor. Tabi sütte bulunan sadece kalsiyum değil, bir çok vitamin ile de sütün besleyici değeri onu vazgeçilemez bir içecek haline getiriyor Beslenme uzmanları, yarım litre sütte bulunan kalsiyumun 5 kilogram ete eşdeğer olduğunu söyledi.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada, sütün birçok besin öğelerini birleşimlerinde bulundurması nedeniyle insan yaşamının her devresinde tüketilmesi gereken temel besinlerin başında yer aldığı ifade ediliyor. Bebeklik döneminden büyüme gelişme çocukluk ve ergenlik döneminden her yaşta süt tüketimin gerekli olan Süt proteini iyi kalitede olup, vücutta kullanım oranı yüzde 90′dır.

Süt proteinlerin vücutta büyüme-gelişmeye katkısı doku farklılaşmalarındaki etkinliğinin yanı sıra, kalsiyum eminimi ve immün fonksiyonları üzerinde olumlu etkileri olduğu kan basıncını ve kan şekeri riskini azalttığı, vücut ağırlığının kontrolünde etkin olduğu diş çürüklerine karşı koruyucu olduğu bilinmektedir”

Süt hiçbir besinde olmadığı kadar fazla ve kullanılabilirliği yüksek kalsiyum minerallerini içerdiğini biliniyor. Süt kalsiyum, fosfor, iyot, sodyum, magnezyum gibi minerallerce zengindir. Kalsiyum fosfor ve magnezyum kemik dokusunun temel bileşenidir. Çocukların 20-25 yaşlarına kadar dengeli beslenme ile kemik mineral dokusu artar.

Yaşlılıkta ise hareketsizlik ve hormonal dengenin bağlı olarak kemik mineral dokusu azalır. Kalsiyum fosfor ve protein içeriği zengin olan süt, çocukluk ve gençlikte kemik dokusunun gelişimini sağlar, yaşlılıkta ise kaybı azaltır. Süt proteini kalsiyum emilimini azalttığı gibi kemik dokusu hücrelerinin oluşumunu sağlar. Süt karbonhidratı olan laktoz da ince bağırsaklardan kalsiyum emilimini arttıran önemli bir faktördür. Yarım litre sütte bulunan kalsiyum, 5 kilogram et, 2.6 kg ekmek, 6.3 kg patates, 8.5 kg elma, 1.6 kg marul, 1.7 kg havuç veya 0.2 kg peynirde bulunan kalsiyuma eşdeğer miktardadır.

Sütün içeriğinde bulunan biotinin saç ve deri hastalığında önem taşıdığını ifade eden Akpınar,”Süt büyüme ve gelişmeyi, besin öğelerinin vücutta elverişli kullanılması, sinir sistemi fonksiyonlarını yerine getirilmesi, vücut direncinin gelişmesini ve kan yapımında fonksiyonu olan çok sayıda vitaminleri içerir. Sütte bulunan A vitamini göz ve diş sağlığına, E vitamini bağırsak sisteminin güçlenmesine B vitamini iştah sinir ve sindirim sisteminin düzenlenmesine D vitamini ise özellikle çocuklarda diş ve kemiklerin büyümesine etki etmektedir. Bunun yanı sıra sütün içeriğindeki biotin, saç ve deri hastalığı için önem taşırken, B2 vitamin büyümeyi hızlandırmaktadır.

Ancak büyüme döneminde yeterli kalsiyum ve D vitamini alınmazsa iskelet sisteminde gelişme geriliği olması kaçınılmaz olmaktadır. Özellikle büyüme dönümünde okul çocuklarının beslenmesinde gerekli kalsiyumun büyük bir bölümü süt ve süt ürünlerinden karşılanabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir