anason çayı faydaları neye iyi gelir-anason çayının yararları ve kullanımı

anason çayı faydaları neye iyi gelir-anason çayının yararları ve kullanımı

Latince adı Pimpinella anisum olan anason bitkisi kökeni tam olarak bilinmese de anavatanının doğu akdeniz olduğu düşünülmektedir. Anason bitkisinin kullanılan kısmı tohumlarıdır. Birçok ülkede kültürü yapılır. İspanya Türkiye Balkanlar en çok anason üretimi yapan ülkelerdir.
Ülkemizde Antalya, Balıkesir, Aydın Burdur, İzmir de yetiştirilmektedir.

Anasonun kokusu içinde yeralan anethol adı verilen yağdan kaynaklanır.

Ülkemizde 20′nin üzerinde Pimpinella türü yabani şekilde yetişmektedir.

Anason Faydaları Nelerdir?

İştah açmak için anason kullanılabilir.

Spazm çözücü etkisi anason yararları arasındadır.

Anason kullanımı hazmı kolaylaştırır. Mide şişkinliğine karşı frenk kimyonu rezene anason karışımı kullanılması daha etkili olur.

Mideyi güçlendirir

Balgamlı öksürükte kullanılabilir. Öksürüğü yatıştırır.

Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu anasonun balgamlı öksürük ve hazımsızlıkta kullanımına onay vermiştir.

Göğüs yumuşatıcı özelliktedir.

Uykusuzluk sorunu yaşayanlar için yardımcı olabilir.

Ağız kokusu için kullanımı bir diğer anason faydası olarak belirtilebilir. Bir kahve kaşığı kadar anason meyvesı ezilerek çiğnenir . Anason meyvası ezildikten sonra hemen kullanılmalıdır.

Anasonun süt artırıcı etkisi de bulunur.

Anason nasıl kullanılır ?

Anason çayı: 2 çay kaşığı hafifçe ezilmiş anason 1 bardak kaynamış suyla haşlanır. 10 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir. Günde 2-3 bardak içilebilir.

Belirtilen miktarlarda kullanılmasının yan etkileri yoktur.

Anetol allerjisi durumunda alınmamalıdır.

Hamilelik ve emzirme döneminde anason çayı önerilen ölçülerde kullanılabilmekle beraber esansiyel yağ kullanılmamalıdır.

anason çayı, anason çayı bebek, anason çayı hazırlanışı, anason çayı kullanımı, anason çayı nasıl demlenir, anason çayı nasıl yapılır, anason çayı uyku yaparmı, anason çayı zararları, anason çayının bebeklere faydaları, anason çayının faydaları, anason faydaları, anason faydaları nelerdir, anason faydaları ve zararları, anason nedir, anason yağı, anason yağı fiyatı, anason yağı imalatı, anason yağı masajı, anason yağı nasıl kullanılır, anason yağı ne işe yarar, anason yağı nedir, anasonun faydaları, anasonun faydaları nelerdir, anasonun faydaları ve zararları,

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir