Burun Akıntısına Ne İyi Gelir ve Hangi Bitkiler Faydalıdır-Burun Akıntısı Bitkisel Çözüm-Burun Akıntısı Nasıl Geçer

Burun Akıntısına Ne İyi Gelir ve Hangi Bitkiler Faydalıdır-Burun Akıntısı Bitkisel Çözüm-Burun Akıntısı Nasıl Geçer

Çocuklarda gerek yetişkinlerde burun akıntısı, mevsimsel sebeplerden dolayı kaynaklı olabilmektedir. Şimdi öncelikle burun akıntısının nedenleri ni inceleyelim ve daha sonra burun akıntısına bitkisel çözüm önerimizi verelim.

Burun akıntısı yakınmasıyla gelen hastada önce akıntının süresi, özelliği, çift ya da tek yanlı olması ve birlikte bulunan belirtilerin saptanması gerekir. Erişkin ya da çocuklar­da en sık burun akıntısı nedeni viral rinitlerdir. Viral enfeksiyonlar, bakteri invazyonuna karşı normal burun direncini düşürdü­ğünden ikincil bakteryel enfeksiyon gelişe­bilir. Burun akıntısı bir haftalık bir süreyi aş­tığında alerjik rinit, yapısal anormallikler (septum deviasyonu, koanal atrezi, adeno tonsiller hipertrofi) ve mukozal anormallik­ler (özellikle çocuklarda immotil silia [Kar-tagener sendromu]), kistik fibroz akla gel­melidir. Burun boşluğundaki enfeksiyon kolayca sinüslere ulaşarak inatçı sinüzitlere yol açar.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Pediatrik Alerji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Reha Cengizlier, çocuklardaki burun akıntısının sinüzit, alerjik nezle gibi hastalıkların belirtisi olabileceğini, burun akıntısının 2-3 günden fazla sürmesi halinde hekime danışılması gerektiğini belirterek şu bilgileri verdi:
Çeşitli sebepleri var
“Burun akıntısı bütün çocukluk dönemini ilgilendiren çok önemli bir sorundur. Burun akıntısı, yeni doğan bebekten, erişkin yaşa kadar en sık karşılaşılan sorunlardan birisidir…
Akıntının çeşitli sebepleri var. Bunların en önemlisi enfeksiyonlardır. Enfeksiyonlardan da en fazla nezle, burun akıntısına yol açan bir virüs hastalığıdır. Ayrıca grip, nezle dışı diğer enfeksiyonlar sırasında da burun akıntısı görülür.
Burun akıntısının şekli, özelliği hastalık hakkında da bizi uyarabilir. Örneğin, çeşme gibi devamlı şarıl şarıl akan bir burun akıntısı genellikle nezlenin erken görülen bir belirtisidir. Su gibi burun akıntısının görüldüğü bir diğer hastalık da alerjik nezledir…
Akıntının daha koyu daha yapışkan, halk arasında da sümük diye adlandırılan bir şekli vardır. Küçük bebeklerde temizlemesi çok zor olan yapışkan bir burun akıntısıdır ve basit virüs enfeksiyonlarının iyileşme döneminde görülür.

Bakteriyel enfeksiyonlar da yine burun akıntısı ile kendini gösterebilir. Bunların içinde en çok görüleni sinüzittir. Sinüzit, bir haftadan uzun süren burun akıntılarında mutlaka akla gelmesi gereken bir hastalıktır. Özellikle küçük bebekler, yabancı cisimlerle oynarken burunlarının içine sokarlar. Tek taraflı burun akıntısı olduğunda mutlaka bir yabancı cisim ihtimali göz önüne getirilmelidir…
Ağızdan nefes almak çözüm değil
Burun akıntısı ile aileler her zaman kendileri baş edemezler. Özellikle 6 ay altı çocukların mutlaka hekim tarafından kontrol edilmesinde fayda vardır. Kullanılacak bir takım ilaçlarla ailenin ve çocuğun daha rahat etmesi sağlanabilir. Burun akıntısı ile aileler her zaman kendileri baş edemezler. Çocuk burundan nefes alamadığı zaman ağzından almaya çalışır. Ağızda gerekli koruma mekanizmaları olmadığı için de havanın içindeki zararlı maddeler direkt olarak akciğerlere ulaşacak, bu sefer de başka hastalıklara yol açacaktır.
Yani ağızdan nefes almak çözüm değildir. Burnu açmak için bazı ilaçlar, koruyucu sıvılar kullanılabilir. Ancak bunlar hiç korkmadan güvenle rahatlıkla uzun süre kullanılacak ilaçlar değildir. Mutlaka hekim kontrolünde belirli ölçülerde kullanılmalıdır. Hele ki içerisinde ilaç olan burun damlaları asla ezbere kullanılmamalıdır.
Çünkü bunların bir kısmı ters etki yapabilir. Burun tıkanıklığını açmak için kullanılan bir damla bir süre sonra burnu tıkayabilir. Bir çocukta burun akıntısı başta sulu olarak başlamış sonradan koyulaşmış da olsa, baştan koyu olarak başlamış da olsa bir haftadan daha uzun sürüyorsa bunun altında yatan başka bir enfeksiyon olabilir.
Başlangıçta viral olarak başlayıp üstüne mikrobun eklenmesi ile yeni bir hastalık olma riski de vardır. Özetlersek kısa süreli iki üç gün süren basit soğuk algınlığına bağlı burun akıntı ve tıkanıklıkları çocuğu sümkürterek, temizleyiciler ile evde halledilmeye çalışılabilir. Ama bunun uzaması halinde ya da yapılan basit uygulamalara cevap alınamaması durumunda hekime gösterilmesi gerekir.”

burun akıntısına kesin çözüm-burun akıntısı bitkisel çözüm

Burun akıntısının nedeni; nezle, saman nezlesi, sinüzit, müzmin nezle, alerjik burun iltihabı veya burna herhangi birşey kaçmış olmasıdır. Ayrıca kızamık başlangıcında da görülür. Burun akıntısını tedavi etmek için aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Limon, su.
Hazırlanışı : 1 su bardağı ılık suya 10 damla limon suyu konup, karıştırılır. Burna azar, azar çekilir. Günde 3 kere tekrar edilir.

burun akıntısına ne iyi gelir,burun akıntısına bitkisel çözüm,burun akintisina doğal çözüm,burun akıntısına çözüm,burun akintisi icin bitkisel cözum,burun akıntısına bitkisel tedavi,burun akintisi bitkisel tedavi,burun akıntısına iyi gelen bitkiler,burun akıntısına kesin çözüm,burun akıntısı bitkisel çözüm,burun ak,burun akıntısına pratik çözüm,BURUN AKINTISININ BİTKİSEL TEDAVİSİ,burun akıntısı bitkisel tedavisi,burun akıntısına ne iyi gelir?

“Burun Akıntısına Ne İyi Gelir ve Hangi Bitkiler Faydalıdır-Burun Akıntısı Bitkisel Çözüm-Burun Akıntısı Nasıl Geçer” için 9 yorum

  1. iyide ben gribim ve burnum çok akıyor.ben buna çözüm aramıştım 11 yaşındayım başka tedavisi yok mu ????

  2. Burun akıntısına kesiiiiiiiiiin çözüm .. Denenmiş ve etkisi görülmüş..
    3 diş sarımsak rendelenir veya ezilerek üzerine 3 çay kaşığı su eklenir.karıştırılır ve suyu süzülerek buruna damlatılır. Ben denedim kesinlikle burun akıntımdan eser yok. Tamamiyle kesti. Gerçekten işe yaradı. Ve sarmısağı ezip ekmeğe sürüp yerseniz gribe iyi geliyor grip mikrobunu öldürüyor. Bnm gribim sadece 1 buçuk gün sürdü. Ve bnm bağışıklık sistemim aşırı derecede kuvvetsizdi.. Sarmısağın etkileri saymakla bitmez.

  3. Ne sarımsak ne lımon bunlar hikaye bırkez akmaya basladımı onune baraj kursan durmuyor

  4. 15 Yıldır aralıksız olarak yıl boyu burnum akıyor. Selpaksız gezdiğim günü bilmem. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim artık dayanacak gücüm kalmadı

  5. ”3 diş sarımsak rendelenir veya ezilerek üzerine 3 çay kaşığı su eklenir.karıştırılır ve suyu süzülerek buruna damlatılır” diye birisi demiş de acaba doğru mu. Benim kaç haftadır burnum akıyo şimdiye kadar hiç böyle uzun sürmemişti. Yediğim şeylerin tadını alamıyorum kesim bi çözümü yok mu 🙁

  6. burnuma biri deydiği zaman hemen cız edip akıntı başlıyor çaresizim hiç topluma çıkamıyorum ne doktorun haydası var ne de ilaçların

  7. benim 2 gündür akıyor başka bir çözüm yolu varsa yazınn bu sefer boğazıma ağrı geçiyor yani

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir