İştahı kesen yiyecekler-İştah kapatan bitkiler-Tok tutucu mideyi tutan besinler

İştahı kesen yiyecekler-İştah kapatan bitkiler-Tok tutucu mideyi tutan besinler

İştahım çok fazla bir türlü engelleyemiyorum iştahı kesmek istiyorum ama doğal yollardan yapmak istiyorum diyorsanız yazımızı okuyun.

İştahın kapalı kalması,yapılmakta olan zayıflama diyetlerinin başarısı için önemli bir etken olduğundan dolayı, kilo vermede oldukça kritik bir öneme sahiptir. Her ne kadar hepimizin hayali aç kalmadan zayıflama olsa da bunun doğal yollarla pek mümkün olmadığını söylemek yanlış olmaz. O zaman geriye bir tek çare kalıyor. O da iştah kapatan gıdalar ve tok tutucu besinler tüketerek diyet boyunca moral bozucu olabilen açlık krizlerinin önüne geçmek… Tabi bunun için de öncelikle bilgilenmek gerekiyor. Bu ihtiyacı göze alarak sizler için açlığı bastırıcı ve tok tutucu iştah kesici kapatıcı yiyecekler hakkında güzel bir yazı hazırladık.

1. Elma

Günde 1 tane elma yemek sizleri hastalıklardan korur diye eskiler boşuna dememişler. Yüksek oranlı lifli yapısıyla elma, hem geç sindirilebilen hem de ağzımıza aldığımızda bile çiğneme esnasında birkaç dakika harcatan bir meyvedir. Brezilyada yapılan bir araştırmada günde 1 adet orta boy elma tüketen kişilerin 1 yılda doğal yollardan 3 kilo verme başarısı gösterdiği ortaya çıkmıştır. Zaten bir çok beslenme uzmanı da elmanın hem iltihap giderici, hem de zayıflatıcı tok tutucu etkilerinin olduğunu bilimsel anlamda kabul ediyorlar. Normalde yiyeceklerin ağıza alınmasından sonra 20 dakika kadar bir sürede beyinde tokluk hissi gelişiyor. Ancak elmanın çiğnenmesinin normal yiyeceklere göre daha uzun sürmesinden dolayı bu süre 5-10 dakikaya iniyor. Bu da az bir miktar ile tokluğun sağlanması ve iştahın kesilmesini beraberinde getiriyor.

2. Yeşil Çay

Yeşil Çay bilhassa iştahı kesmek için kullanılabilecek ideal bir bitkisel içecek olarak iştahı kesen yiyecekler listesinde mutlaka yer almalıdır. Yeşil çayın içerisindeki fito bileşikler aynı zamanda bağırsaklarda emilen yağın yakımı için de görev görüyor. Diğer bir ifadeyle yeşil çay yağ yakıcı etkiler göstermektedir.

3. Çikolata

Çikolata iştah kesicidir ve genellikle bu kanı doğrudur. Ancak özellikle düşük kalorili ve düşük şeker içeren çikolata türlerini tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Ve çikolata tüketimi kesinlikle az miktarda olmalıdır. Çikolatanın fazlası iştah kesici olmasından ziyade, kilo aldırıcı etkisinin olduğu ve çok kontrollü biçimde tüketilmesinin gerektiğini hatırlatmak isteriz. En iyisi yemeklerden 30 dk önce bir parça çikolatayı ağzımıza atarak şeker gibi emerek tüketmektir.

4. Yulaf Ezmesi

Yulaf Ezmesi de tok tutan özelliği ile bilinen bir yiyecektir. Yulaf Ezmesi daha çok lif ve karbonhidrat içerir. Bu nedenle hazmı uzun sürer ve sizleri uzun süre tok tutar. Bir kase yulaf ezmesi aynı zamanda kolesterolü de % 23 e kadar düşürmektedir.

5. Keten Tohumu

Keten tohumu da lifli çekirdeği ile meşhur ve çiğ olarak tüketildiğinde midede uzun süre şişkinlik ve doygunluk hissi oluşturan bitkisel yiyeceklerdir. Sabahları bir kase sütün içerisine atılacak bir avuç yulaf ezmesi, sizleri saatlerce tok tutacaktır. Omega 3 aynı zamanda keten tohumu içerisinde bol miktarda bulunan bir yağ asididir ve kansere kap krizine ve yaşlanmaya bitkisel çözüm oluşturmaktadır. Keten tohumu iyi bir kan şekeri düşürücü bitkidir. Salatalarınıza ve tostlarınıza keten tohumu katarak yiyeceklerinizin iştah kesici ve tok tutucu özelliğini artırabilirsiniz.

6. Su

Bolca su içmek, gün boyunca hem metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına yardımcı olur hem de iştahı kesen etki yapar. Diğer içecekler ile kıyaslandığında suyun kalorisiz olması, diğer bir avantajı olarak göze çarpmaktadır. Yemeklerden 30 dk önce 2 bardak su içmenizi tavsiye ediyoruz.

7. Çam Fıstığı

Az bilinen bir iştah kapatıcı çerezdir. Çam Fıstığı oldukça yüksek oranda protein içermekte olup bir avuç çam fıstığı içi ile bir öğün yemekten elde edeceğiniz doygunluğu alabilirsiniz. Çam fıstığı aynı zamanda pinolenik asit adı verilen bir tür bitkisel yağ asidi içerir Bu bitkisel doymamış yağ asidi, doğada bilinen en etkili 2 iştah kesen hormondan birisinin salgılanmasına neden olur ve açlık hissini önler. Pinolenik asit ekstresi (ekstraktı) alan kişilerin günlük olarak tükettiği besinlerin % 36 oranda azaldığı gözlenmiştir

8. Sebze Suları

Son zamanlarda yurt dışında “Green drinks” olarak tabir edilen sebze suları, giderek yaygınlaşmakta ve yüksek oranda klorofil içermelerinden ötürü detoks etkisi oluşturmaktadırlar. Ancak bu içecekler düşük kalori, şeker içermeli, enzimler ve fitonutrient denilen bitkisel besleyici maddelerce zengin olmalıdır.

9. Whey Protein Tozu

Hem kas yapıcı hem de tok tutan ve iştah kapatan etkisiyle bilinen bir gıda takviyesidir. Vücut geliştirme ürünleri satan mağazalardan temin edilebilir. Whey Protein Tozu kan şekerini düzenler ve açlığı bastırır.

10. Salata

Yeşil salata iyi bir iştah kesen yiyecektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir