kasları kuvvetlendiren yiyecekler- adale kuvvetlendirici ve kas yapıcı besinler meyveler sebzeler

kasları kuvvetlendiren yiyecekler- adale kuvvetlendirici ve kas yapıcı besinler meyveler sebzeler

Kas yapmak ve kasları güçlendirmek sadece sporcular için gerekli olmayan neredeyse herkes için lazım olacak bir şeydir. Kasları kuvvetlendirmek için egzersizler ve spor hareketleri elbette bir noktaya kadar faydaları olabilir. Ancak kas dediğimiz yapının temelinde protein olduğuna göre, proteinler, vitaminler ve mineraller bakımından zengin bitkisel ve hayvansal gıdalar kas kuvvetlendiren besinler ve yiyecekler olarak bilinirler. Bu besinler nelerdir bir göz atalım.

Bazı vücut ağrılarından kurtulmak için, kasların kuvvetlendirilmesi gereklidir. Kasları kuvvetlendirmek için, yapılacak bazı egzersizlerin yanısıra, bazı şifalı bitkilerden de faydalanabilirsiniz. Bu şifalı bitklilerden bazıları ;
Ayı yağı: Masaj yapılır.
Defne ağacı ve yemişi : Kaynatılır suyuna adale – kas sokulur. Macunu yenir. Yağı sürülür Helile (kara ve sarı) :Bal ile karıştırılarak macun hazırlanı ve yenir.
Karabaş lavanta çiçeği : Macunu yenir. Çayı, suyu ve hülasası içilir. Yağı sürülür veya sarılır. Pilocarpus jaborandi : Bitkinin yaprakları su ile kaynatılarak banyo yapılırsa kas gevsekliğini giderir. Kasları sıkılaştırır ve kuvvetlendirir.
Rezene otu : Bal ile karıştırılarak hazırlanan Macunu yenir. Çayı, suyu ve hülasası içilir. Yağı sürülür veya sarılır.
Sedef otu ve sedefotu  çiçeği : Yağı sürülür veya sarılır.
Selvi ağacı : Yaprağı ve kozalağı kaynatılır lapası yapılır ve ağrıyan kaslara sürülürse, hem ağrıyı dindirir, hem de Yağı sürülür veya sarılır.
Sinameki : Bal ile karıştırılarak hazırlanan Macunu yenir. Çayı ve suyu içilir.
Elma Sirkesi ve Üzüm Sirkesi : Tuz ile karıstırılarak sürülür. Bal ile tatlandırılarak içilir.
Susam tohumu : Yenir ve sarılır. Yağı içilir, yağı ile masaj yapılır. Kasların kuvvetlenmesinde çok yardımcıdır.
Tarçın (Çin tarçını)-Çubuk tarçın : Aç karına, zencefil, karanfil, havlıcan ve kuru üzümün Macunu yenir.
Tavşan eti : Tavşanın beyni, Beyni yenir.
Taze peynir : Taze peynir ezielerek, lapa haline getirilir ve lapa olarak kaslara sarılırsa, hem ağrısını alır, hem de kasları kuvvetlendirir
Tere otu ve tereotu tohumu : Bal ile macun yapılıp, yenirse, kaslara çok fayda sağlar. Çayı ve suyu içilir.
Üzerlik otu tohumu :Bal ile karıştırılıp, Macunu yapılır. Çayı ve suyu içilir.
Yağmur suyu : Kaslar için çok faydalıdır. Yağmur suyunun içilmesi, kasları kuvvetlendirir.
Süzme Yoğurt ve Yoğurt Suyu : Yoğurt suyunun içerisinde bol miktarda B12 vitamini mevcuttur. Bu suyun içilmesi, kasları kuvvetlendirmek için çok faydalıdır.
Zeytin ve zeytin yağı : Günde en az 6 adet zeytin yenmesi, kaslar ve diğer sağlık sistemleri açısından çok faydalıdır. Kaslara, Zeytinyağı ile masaj yapıp, yün ile sarılır ise, hem ağrıları alır, hem de kasları güçlendirir.
Zencefil : Bai ile macun yapıp yenir ise, kasları ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Havlıca çayı içilmesi de kasların kuvvetlenmesinde, oldukça fayda sağlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir