Soğan Suyu Kürü Faydaları Yapılışı-Soğan Suyunun Cilde Faydaları

Soğan Suyu Kürü Faydaları Yapılışı-Soğan Suyunun Cilde Faydaları

soğan suyu faydaları

soğan suyu faydaları

Genellikle küçük miktarlarda yenmesine rağmen, soğanın sağlığa faydaları o kadar çoktur ki tüketimi ile faydaları ters orantılıdır. Soğan C vitamini açısından zengin bir besin olup, aynı zamanda içerisinde çok sayıda mineral ve eser elementler, mineraller, bağışıklığı güçlendiren antioksidan maddeler içerir. Oldukça düşük kaloriye sahip olan soğanın sağlık üzerine faydaları hakkında yapılan yeni bilimsel çalışmalar, bu mucize yiyeceğin bilinenden çok daha etkili olduğunu, adeta doğal bir ilaç niteliği taşıdığını ortaya koyuyor.

– Soğan suyu kuvvetli bir idrar ve ödem söktürücüdür. Özellikle vücudumuzda toplanan ödemin atılmasına yardımcı olur.

– Hipoglisemik etki: Soğanda bulunan sülfür içerikli bileşenler tarafından kandaki şeker oranı dengeleniyor ve kan şekerinde aşırı bir artışa engel oluyor. Kan şekerini düzenleyen bir sebze olan soğan, şeker hastalarınca tercih edilebilecek bir besindir.

– Soğan suyu bakteri kırıcı ve mikropların üremesini engelleyici bir etki yapar. Doğal bir antibiyotik olan soğanı tüketen bünyelerde mikroplar kolay kolay barınamaz.

– Soğan suyu, kardiyovasküler sistem için faydalıdır: çiğ soğanın günlük 200 gramtüketimi neticesinde kandaki trombosit agregasyonunu azaltır ve böylece kanda pıhtı oluşumunu ve damar tıkanıklığı riski önemli ölçüde azalır.

– Soğan suyu migrene iyi geldiği gibi, böcek sokmaları, ısırıkları, yanıklar için de bitkisel çözüm yolu sunar.

 Soğan Kokusu Nasıl Geçer

Soğanın belki de tek istenmeyen yan etkisi veya zararı kötü kokusudur. Ancak bunun için kesinlikle endişelenmeyin. Ellerinizden soğan kokusunu gidermek için, limon suyu ile elinizi ovalayabilirsiniz. Soğan yeme neticesinde ağız kokusu oluşmuşsa bir miktar taze maydanoz veya nane çiğneyerek ağız kokusunu önlyebilirsiniz.

Bir bitkisel tedavi yöntemi olarak soğan suyu kürü bir çok derde deva olmaktadır. Soğan suyunun iyi geldiği hastalıklar ve rahatsızlıkları saymak gerekirse: İdrar kaçırma, Anemi, bakteriyel enfeksiyonlar, mantar enfeksiyonları (antifungal etki), sigara alışkanlığının ve nikotinin neden olduğu hasarlar, bağırsaklarda sindirim sorunları, ürolitiyazis, İştah kaybı, Ateroskleroz, adet düzensizlikleri, bağırsak kurtları ve solucanları gibi bir çok soruna bitkisel çözüm olmaktadır. Soğan suyu kürü ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanser oluşumuna mani olur.

 Soğan Nasıl Tüketilmeli:

-Soğanı çiğ tüketiniz. İster soğan suyu isterse kuru soğan biçiminde günde 50 gram yemeniz yeterli ve gereklidir.

————–
Boğaz ağrısı ve soğuk algınlığı için soğan kürü:

– 5-10 dakika boyunca 200 ml su içinde 100 gram kıyılmış soğanı kaynatılarak bir şurup hazırlayın.

– Suyu bir tülbentten süzün.

– 1 çay kaşığı kadar bal ekleyin. Böylece tadı düzelecektir.

– Günlük olarak 4 ila 6 yemek kaşığı tüketin. 2-3 günde soğuk algınlığı geçecektir.

Soğan suyu cilde sürülerek harici olarak ta kullanılabilir.

 

Soğan suyunun cilde uygulanacağı cilt rahatsızlıkları şunlardır:

 

– Antifungal (mantar enfeksiyonları)
– Yanıklar
– Ciltte oluşan çatlaklar
– Cilt enfeksiyonları (apse, çıban, vb.)
– Dolama
– Böcek ısırıkları.
– Cilt yaraları
– Siğiller
– Cilt Lekeleri
– Hemoroid
– Ağrı gidermek için taze doğranmış soğan lapası olarak kullanılabilir.

– Soğan suyu üzerinde yapılan bilimsel araştırmalarda saç çıkarmadaki başarısının yaklaşık olarak % 87 olduğu görülmüştür. Özellikle alopesi areata sa dökülmesi rahatsızlığı için soğan suyu kürü son derece etkilidir. Soğan suyu, saç çıkarılmak istenen bölgeye günde iki defa uygulanır.

Comments
  1. ilayda

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir