Tırnak Kırılmasını Nasıl Önleriz-Tırnak Kırılması İçin Doğal Bakım Kürü

Tırnak Kırılmasını Nasıl Önleriz-Tırnak Kırılması İçin Doğal Bakım Kürü

Tırnaklarımız dış etkenlere en fazla maruz kalan ve bakım olarak en fazla üstünde durmamız gereken cilt bölgelerimizden bir tanesidir. Günlük hayatta, sıcak ve soğuk hava şartlarının yanı sıra kuru ve nemli hava, mevsimler, seyahatler ile değişik iklim yapısına sahip bölgelere ve ülkelere gitmek gibi etkenler tırnaklarımızı daha kırılgan ve zayıf hale getirmektedir. Hele bir de deterjanlar ve diğer bir takım kimyasal maddeler ile tırnaklarımız temas ederse bu takdirde yıpranma hızı çok daha çabuk şekillenmektedir. Tırnak Kırılması Vitamin Eksikliği belirtisi de olabilmektedir. Yani Tırnak kırılmasının bir diğer nedeni de kalsiyum, çinko, biotin, selenyum, D vitamini, gibi vücudun tırnak ve kemik, kıkırdak türü dokularında yer alan önemli bir takım vitamin eksikliklerinin de neticesi olabilmektedir.

Kırılgan tırnaklar doğal yaşlanma sürecinin elbette bir parçası olarak algılanmalıdır. Ancak beslenme eksiklikleri ve malnutrasyon adı verilen yetersiz beslenme sonucu da tırnaklarda yukarıda saydığımız gibi vitamin eksikliği neticesinde kırılma görülebilir. Şayet bu nedenle tırnak kırılması görülüyorsa bu durumda tırnakların ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri tüketmekte fayda vardır.

Tırnak Kırılmasının Belirtileri

Tırnak kırılması görülen kişilerde tırnaklar olması gerekenden çok daha az esnek ve adeta gevrek bir yapıdadır. En
ufak bir darbe, sıkışma veya zorlanma neticesinde tırnaklarda kolaylıkla çatlak, yırtılma veya kırılmalar görülebilir. Ayrıca tiroid sorunu olanlarda da tırnak kırılması şikayetleri ile karşılaşılmaktadır.

Sağlıklı Tırnaklar için Biotin

Biotin Tırnakları güçlendiren ve bu nedenle tırnak kırılması şikayeti olan kişilerce tüketimi önerilen bir vitamindir. Birkaç aylık bir biyotin uygulaması neticesinde tırnaklar güçlenmekte ve yoğun bir hal almaktadır. Tırnak güçlendirmek için vitamin takviyeleri yerine doğal besinleri tercih edenler için ise marul, havuç, pazı ve domates gibi sebzeleri bol miktarda tüketmenizi öneriyoruz.

Tırnak kırılması hakkında bazı bilgiler verdikten sonra sizlerle Suna Dumankaya dan tırnak kırılmasına bitkisel çözüm olacak bir doğal tarif aktaracağız.

* Sıkılmış limon ile tırnaklara uygulama yapılır
* Badem yağı ile tırnaklara masaj yapılır.
* Bir kase yoğurdun içerisine bir kaşık kabak çekirdeği konulur ve tüketilir. Bu yiyecek selenyum açısından son derece zengindir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir