Elma Sirkesinin Sağlığa Faydaları Kullanımı ve Uygulanışı

Elma Sirkesinin Sağlığa Faydaları Kullanımı ve Uygulanışı

elma sirkesi

elma sirkesi

Elma sirkesi günümüzde alternatif tedavi yöntemleri arasında en popüler olanlarından bir tanesi olarak dikkat çekmektedir. Elma sirkesi bir çok hastalığa ve rahatsızlığa çözüm amacıyla kullanılmakta ve bu mucizevi içeceğin şifavi etkisinden neredeyse alternatif tıbbın her alanında faydalanılmaktadır. Eski zamanlardan beri özellikle soğuk algınlığı ve hastalıkların tedavisinde kullanılan elma sirkesi, Tıbbın kurucusu olarak bilinen yunanlı hekim Hipokrat tarafından da doğal antibiyotik olarak kullanılmaktaydı.

 

Elma sirkesinin sağlığa olan yararları arasında bir kısmının bilimsel olarak ispatı yapılmıştır. Ancak iddia edilen faydalarının bir kısmı ise bilimsel araştırmalar neticesinde ortaya konmaktan ziyade ampirik yöntemler ile halk tarafından geliştirilen tedavi deneyimleri neticesinde ortaya çıkmıştır. Ancak kim bulmuş olursa olsun elma sirkesinin bir çok hastalığa kesin bitkisel çözüm olduğu gerçeğini günümüzde hem modern hem de alternatif tıp bilimi kabul etmektedir. Elma sirkesi hakkında yapılan araştırmalar gelecekte bu şifalı içeceğin başka hastalıklar için de kullanılabilmesine olanak sağlamaktadır.

Şimdi elma sirkesinin sağlığa olan faydaları hakkında sizlere önemli bir takım ipuçları verelim.

1. Su ile yarı yarıya karışım yapıldığında elma sirkesi yüzde toner olarak kullanılmakta ve özellikle makyaj sonrası cildi temizlemeye yardımcı olmaktadır. Burada hatırlatmamız gereken bir husus olacak. O da elma sirkesinin yüze uygulanırken göze kaçmamasına azami ölçüde ihtimam gösterilmesidir.

2. Elma sirkesini özellikle yaz aylarında güneşlenmeden önce vücudumuzun güneş alan bölgelerine sürmemiz durumunda güneş yanıklarının oluşma riski büyük oranda azalmaktadır. Ayrıca güneş yanığı olan bölgeye elma sirkesi yoğurt karışımı uygulanırsa yıpranmış olan deri daha çabuk kendisini toparlayabilecektir.

Elma sirkesi banyosu ile cilt lekeleri ve güneş lekelerine karşı doğal çözüm geliştirebilirsiniz. Ayrıca omuzlarda ve göğüslerde görülen cilt lekeleri ve çil izleri için elma sirkesine batırılmış ince pamuklu bir giysi giymek faydalı oluyor. Tabi bunu soğuk havalarda denememenizi tavsiye ediyoruz.

3. Ayrıca kadınlarda görülen genital siğiller, vajinal mantar enfeksiyonlarına elma sirkesi iyi gelmektedir. Ancak bazı uzmanlar elma sirkesinin mantar hastalıklarını şiddetlendirdiği görüşünü de savunuyorlar. Bu durumun elma sirkesinde kullanılan bir takım katkı maddelerinden dolayı kaynaklanması da olası bir durum. Bu nedenle mantarlara doğal tedavi için elma sirkesi kürü uygulayacaksanız en azından doğal elma sirkesi kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

4. Elma sirkesinin kilo vermek ve zayıflamada oldukça etkili bir bitkisel iksir olduğunu herhalde daha önce basından veya internet medyasından öğrenmişsinizdir. Elma sirkesini zayıflamak için kullanacaksanız su ile karıştırarak bal elma sirkesi su formülü şeklinde kullanabileceğiniz gibi salatalarda da elma sirkesi kullanmak suretiyle uygulayabilirsiniz. Elma sirkesi bal su karışımı günde iki kez kullanılmalıdır.

Elma sirkesi bal su karışımı nasıl yapılır:

Elma sirkesi bal ve su karışımının hazırlanışı oldukça basittir. Bir bardak ılık su içerisine iki çorba kaşığı elma sirkesi ilave edilir ve içerisine bir tatlı kaşığı bal ilave edilerek tüketilir. Burada mümkünse ev yapımı doğal elma sirkesinin kullanımı tavsiye ediliyor.

5. Saçlardaki kepeklenmeye karşı da elma sirkesi bir çok ülkede ve kültürde kullanılmaktadır. Saçlarımızın PH dengesini sağlayan ve saç mantarlarına iyi gelen elma sirkesi kürü, 250 ml su ve 250 ml elma sirkesinin karıştırılarak saç derisine dökülmesi ve el ile ovuşturulması yoluyla yapılmaktadır. Daha sonra saçımızı durulamadan 1-2 saat bekletiyoruz. Kepeklerin birkaç uygulamanın ardından yok olduğuna şahit olacaksınız.

6. Elma sirkesi aynı zamanda eklem romatizması, artrit gibi rahatsızlıkların tedavisinde de yaygın olarak kullanılır. Rahatsızlık olan bölgeye ve ekleme elma sirkesi sürülerek tatbik ediliyor.

7. Kolesterol düşürücü bitkiler ve bitkisel çözümler arasında elma sirkesinin ayrı bir yeri ve önemi vardır.

8. Bir çay kaşığı elma sirkesinin bir bardak suya karıştırılarak içilmesi aynı zamanda yüksek tansiyonu düşürücü etkisi ile de yüksek tansiyon hastaları için tansiyonu düzenleyici etkisi ile de biliniyor.

9. Sirkelerin kraliçesi elma sirkesi, aynı zamanda antibakteriyel ve antifungal özellikleri ile de hastalıkları ve enfeksiyonları iyileştirici etki içeriyor.

10. Elma sirkesi cilt kırışıklıklarına ciltteki yaşlanmaya ve göz altı torbalarına da iyi geliyor.

Elma sirkesinin sağlıklı yaşam amacıyla 10 adet değişik kullanımını sizlere aktardık. Bu konuda merak ettikleriniz veya sormak ilave etmek istediğiniz şeyler var ise sagligimiza.com ailesi olarak bizlere yazmaktan çekinmeyin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir