Soğan Suyunun Faydaları-Soğan Suyu Kürü Zayıflatırmı

Soğan Suyunun Faydaları-Soğan Suyu Kürü Zayıflatırmı

soğan suyu faydaları

soğan suyu faydaları

Soğan suyu kürü gerçekten mucizevi faydaları olan bir bitkisel iksirdir. Son zamanlarda bir çok televizyon kanalında ve yazılı basında Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ender Saraç, Suna Dumankaya gibi bitkisel şifa uzmanlarının soğan suyunun değişik faydaları sıkça dile getiriliyor. Zayıflamak için kullanımından tutun da kadınlarda görülen yumurtalık kistlerine kadar değişik amaçlarla soğan suyu kürü kullanımı anlatılıyor.

Soğan hepimizin yemeklerinde ve sofrasında sıkça kullandığı değerli bir sebzedir.  Sarımsak ve pırasa ile aynı familayadan olan soğan,  bakteri kırıcı etkisi ile bağışıklığı güçlendirmekte ve doğal antibiyotik olarak bizleri hastalıklardan doğal yollardan korumak için faydalanılabilmektedir. Sarımsak kada güçlü bir antibiyotik özelliği olmamasına rağmen soğan da sağlığımız için bir hayli değerlidir. Bazı bakımlardan ise sarımsağa göre çok daha avantajlara sahip bir sebzedir.
Soğanın önemli bir özelliği, romatizmal ağrılara karşı doğal bir koruyucu ve ağrı kesici fayda sağlamasıdır. Soğanın mikrop kırıcı etkisini gözlerimizi yaşartmasından da anlayabiliriz. Soğanın gözü yakmasına neden olan içerisinde barındırdığı kükürt bileşiği yani propanthial-S-oksit maddesidir. Ağızda bulunan tükürüğün soğandaki bu enzimi çekme etkisi vardır. Bu nedenle çiğnemiş soğan gözü yaşartmaz ve yakmaz.  Soğan sebze olarak çiğ veya pişirilerek yenilebileceği gibi suyunun da içilebilmesi nedeniyle soğan suyu biçiminde kullanımı da pek yaygın bir bitkisel şifa içeceğidir. Şimdi soğan suyunun faydalarını ele alalım:

Kadınlarda soğan suyunun faydaları ve kullanımı:

* Soğan suyu önelikle kadınlarda yaşlanma nedeniyle ortaya çıkan kemik erimesi, eklem kireçlenmesi ve romatizma hastalığı ağrıalrı için tdavi edici özelliklere sahiptir.

* Soğan kadınlarda görülen  Polikistik Over Sendromu (PCOS) rahatsızlığının da yegane bitkisel çözümü dür. Polikistik over rahatsızlığı sorunu yaşayan bayanların, İbrahim Saraçoğlu soğan suyu kürünü denemelerini tavsiye ediyoruz.

*Kadınlarda yaygın görülen bir diğer kadın hastalığı olan erken menopoz şikayetleri için de soğan suyu tedavisi büyük oranda başarı sağlamaktadır.

* Evde miyom tedavisi için soğan suyu bitkisel tedavisi yine yarar sağlayan bir bitkisel kür olarak biliniyor.

* Adet düzensizliğine bitkisel çözüm olarak soğan suyu tedavisi oldukça yaygın kullanan ve bilinen bir evde tedavi yöntemidir. Ayrıa adet gecikmesi veya hiç adet görememe sorunları da soğan suyu kürleri ile iyileştirilebilmektedir.  Menopoz döneminde görülen regl düzensizliklerini kontrol altına alabilmek için de soğan kürü tavsiye ediliyor.

* Kadınlarda kısırlık sebepleri arasında çikolata kisti ile birlikte ön sıralarda sayılan rahim duvarı kalınlaşması (endometriyozis) bitkisel çözüm olarak ta soğan suyu uygulamasından yararlanılıyor. Kısacası kadınlarda görülen bir çok cinsel hastalık ve rahatsızlık için soğandan yararlanılmaktadır.

Erkeklerde soğan suyunun faydaları ve kullanımı:

Soğan kürleri erkekler için de şifa dağıtıyor.  Şimdi erkekler için soğan suyu nasıl kullanılabilir kısaca buna değinelim:

* Orta yaş ve üstü erkeklerin yaygın görülen bir sorunu olan prostatite rahatsızlığı, idrar tutamama veya ağrılı idrar çıkarma ile karakterize bir rahatsızlıktır. Bu noktada prostatit ağrıları için doğal bir ağrı kesici arıyorsanız soğan suyu küründen faydalanabilirsiniz. Modern tıbbın bile engellenemekte ve hafifletmkt zorlandığı prostat içi iltihabı ağrıları, soğan suyu ile oldukça hafifletilebilmektedir.

 

Soğan Suyu Kürü Nasıl Yapılır:

 

Kadınlarda ‘Polykistik over’e, erken menopoz ve miyom, Erkeklerde prostat tedavisi için soğan suyu kürünün yapılışı:

Bir su bardağından birazcık fazla miktardaki klor barındırmayan içme suyu, tercihen doğal kaynak suyu (pet şişelerde satılanlar)  klorsuz suyu (yaklaşık 250-300 ml) kaynatılır. Daha sonra içerisine orta boyda kabuğu soyulmuş yemeklik kuru soğan 4 parçaya kesilerek atılır. 5-7 dk kadar kaynamaya terk edilir. Ardından ocak kapatılarak kaynar su soğumaya terk edilir. İyice ılık kıvama geldikten sonra bir süzgeç ile süzülerek içerisindeki soğan parçaları ayıklanır. Elde edilen soğan suyu, günde iki kez öğle ve  akşam yemeklerinden 15 dk evvel içilir. Soğan suyu kürenin ortalama süresi 2 hafta veya 15 gündür. Kür bittikten sonra 1 hafta ara verilerek tekrar soğan suyu kürüne devam edilebilir. Ayrıca yemeklerde bir çeyrek dilim kuru soğanın tüketilmesi kürün etkisini artıracaktır.

Not: Soğan suyu küründe kullanılacak soğanın beyaz olmasına, içerisinin kırmızı veya mor olmamasına dikkat ediniz. Soğan suyu ılık olarak ve bekletilmeden içilmelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir