Taze Nane Faydaları: İstenmeyen Tüylere Bitkisel Çözüm

Taze Nane Faydaları: İstenmeyen Tüylere Bitkisel Çözüm

nane faydaları

nane faydaları

Nanenin taze olanı genelde salatalarda köftede ve yemeklerde kullanılmaktadır. Ancak taze nanenin faydaları arasında kadınların oldukça işine yarayacak bir yönü de bulunuyor. Bu yönü de tüy dökücü bitkisel faydasının olmasıdır.

İstenmeyen tüyler için taze nane uygulamasının birkaç değişik uygulaması var. Bunlardan bir tanesi Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu tarafından önerilen bitkisel tüy azaltıcı kür tarifi dir. İstenmeyen tüylere bitkisel çözüm tedavisi olarak nane yaprağı bayanlarda oldukça olumlu sonuçlar veriyor.

Eğer aşırı tüylenme nedeni östrojen hormonu azlığı veya testosteron hormonu fazlalığı ise bu durumda taze nanenin tüy azaltıcı etkisinden faydalanılabilir.Özellikle kadınlarda östrojen hormonunun az, testosteronun ise aşırı salgılanması istenmeyen tüylere neden oluyor. Taze nane ise istenmeyen tüylere neden olan hormon dengesizliğini önleyerek 1 aylık bir zaman dilimi içerisinde istenmeyen tüylere kesin çözüm sunuyor. Taze nane ile yapılan aşırı tüylenmeye bitkisel çözüm kürü neticesinde yapılan kan tahlillerinde kadınlarda östrojen hormonunun gözle görülür bir biçimde arttığı kaydedilmiştir. Zaten bir çok tüy dökücü kremde günümüzde nane esktresi kullanılmaktadır.

Tüy azaltıcı taze nane kürü nasıl yapılır

İstenmeyen Tüy problemi sıkıntısı çeken bayanların 30 gün süreyle öğle ve akşam öğünlerinden 15 dakika kadar evvel bir tutam taze nane yemesi gerekiyor. Hanımlarda görülen aşırı tüylenme özellikle bacaklarda, kasıkta, göbek ve karında, dekoltede, kollarda ve yüzde görülüyorsa söz konusu doğal kür işe yaramaktadır.

Östrojen hormonu nedir nasıl yükselir?

Taze nanenin faydaları arasında kadınlarda östrojen hormonu seviyesinü yükseltmesi de sayılabilir. Özellikle menopoz öncesi hormon seviyesindeki bozulmalar taze nane tedavisi sayesinde önemli ölçüde iyi edilebilmektedir.

Nanenin Faydaları Nelerdir?
Nanenin iştah açıcı, ashabiyeti teskin edici ve rahatlık verici özellikleri vardır. Ayrıca migren baş ağrılarına da bitkisel çözüm olur. Strese iyi gelen bitkiler arasında önemli bir yere sahiptir. Kalp çarpıntısı olan kişilerin nane tüketmesinde yarar vardır. Diğer yandan spazma, sindirime iyi gelir ve mide bağırsak ağrılarına, şişkinliklerin doğal çözümüne olanak sağlar. Taze nane yaprağı faydaları açısından iyi bir ödem ve gaz söktürücü olarak ta kullanılır. Tenya ve bağırsak kurtları düşürmek için naneden faydalanabiliriz. Ülser ağrılarına kesin çözüm olarak nane kullanılır. Diğer yandan grip, kuru öksürük, bronşit gibi soğuk algınlıklarını geçirmede ve kuru öksürüğü hafifletmede nane limon bal karışımı kürü bir hayli işe yaramaktadır. Erkeklerde iktidarsızlığa doğal çözüm olduğu da söylenmektedir. Kadınlarda anemi, kansızlığa da iyi gelmektedir.

Özellikle meslek gereği radyasyona maruz kalan kişilerin elektromanyetik ve röntgen ışınlarından kaynaklanan radyasyona çözüm olan (bitkisel çözüm) naneyi bolca taze olarak yemeleri gerekir. Nanenin güneşin zararlı ışınımlarını da absorbe ettiği bilinmektedir. Bu nedenle yaz aylarında güneş kreminize birkaç damla nane yağı damlatmanın hiç bir zararı ve yan etkisi olmaz. Radyoterapi tedavisi görmüş kişilerin tedavi sonrası dönemde vücutta biriken radyasyonu atmaları için 30 gün süreyle günde 10 gram taze nane yemeleri tavsiye edilmektedir.

Nanenin Zararları Neler?

Karaciğer rahatsızlığı olanlar, bilhassa karaciğer enzimleri (ALT, AST, GGT veya ALP) yüksek olanların, siroz veya da karaciğer yetmezliği rahatsızlığı olanların nane tüketiminde aşırıya kaçmamaları gerekiyor. Diğer yenden östrojen baskılayıcı ilaç tedavisi gören hastaların (özellikle meme kanserinde yaygın kullanılan bir takım ilaçlar bu etkiyi yapar) naneyi doktora sorduktan sonra tüketmeleri önerilir. Aksi takdirde tüketilen nanenin östrojeni baskılayan ilacın etkisini sıfıra indirme riski vardır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir