Biberiye Yağının Faydaları-Biberiye Yağı Saça ve Cilde Faydaları

Biberiye Yağının Faydaları-Biberiye Yağı Saça ve Cilde Faydaları

biberiye yağı faydaları ve nasıl kullanılır

biberiye yağı faydaları ve nasıl kullanılır

Biberiye yağı incelten ve cildi sıkılaştıran bitkisel yağlar arasında metabolizmayı ve kan dolaşımını hızlandırıcı etkisiyle en fazla kullanılan masaj yağlarından bir tanesidir. Zihne ve bedene canlılık veren ve tansiyon düzenleyici bitkisel etki yapan biberiye yağı, profesyonel spor yapanlar tarafından da masaj biçiminde kullanılmalı ve kas ağrılarına, kas kramplarına karşı faydalı tarafından yararlanılmalıdır. Biberiye yağının yorgunluğa bitkisel çözüm sunan bir bitkisel masaj yağı olmasının yanında saçlara ve cilt için faydaları ve kullanımı da atlanmaması gereken bir husustur.

,Biberiye bitkisi tipik bir akdeniz iklimi bitki çeşididir. Bu bitkiden elde edilen biberiye yağı ise eterik yani uçucu bir takım yağ asitlerini içerisinde barındıran antiseptik, kas kramplarını gevşetici, hafızaya iyi gelen, antiromatizmal, kan şekerini azaltan ve de kansere karşı doğal çözüm geliştiren bir tür bitkisel masaj yağıdır.

Biberiye yağının faydaları arasında cilt için kullanımına değinirsek özellikle astım nöbetleri olan kişilerin göğüs ve boğaz bölgesine masajla uygulandığında astım hırıltısının azaldığı ve hatta astıma doğal tedavi çözümü olanağı sağladığı biliniyor. Biberiye yağı ayrıca gül suyu ile birlikte karışıtırlarak bebek pudrası ile karıldığında kaz ayağı kırışıklıkları için doğal tedavi sağlayan bir bitkisel çözüm kürü elde ediliyor. Ayrıca kalp ritm bozukluğu olan kişilerin de biberiye yağı ile göğüs masajı yaptırmalarında fayda var.

Eklem ağrısına karşı kulllanılan kekik yağı, biberiye yağı ile birlikte romatizma ve artrit ağrılarına iyi gelmektedir. Diz kapağı ekleminde yaşlanma nedeniyle kıkırdak sıvısının azalması durumlarında kekik yağı ve biberiye yağı  karıştırılarak bu bölgeye uygulanır.

Çocuklarda gaz ve kolik sancısı gibi şikayetlere karşı da bebeklerin karın bölgeleri biberiye yağı ile ovulduğunda kolik ağrılarına kesin çözüm olabilmektedir.

Balgam söktürücü olarak ta kullanılan biberiye yağı, aynen burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı için kullanıldığında olduğu gibi inhalasyon yöntemi ile kulanılabilmektedir.

 Biberiye Yağının Cilde Faydaları

Aslında yukarıda biberiye yağı cilt kırışıklıkları ve cilt lekeleri için nasıl kullanılır bunu kısaca izah etmiştik. Biberiye de bulunan turmerik yağlar aynı zamanda cildin ph dengesini dengede tutuyor.  Aromaterapi gibi alternatif bitkisel tedavi yöntemlerinde sıkça kullanılan biberiye yağı burun tıkanıklığı için papatya yağı ile birlikte kullanıldığında gerçekten son derece önemli bitkisel faydalar sağlıyor.  1-2 damla papatya yağı  ile  biberiye yağı  sıcak suda eritilmiş deniz tuzu ile karıştırılır ve burun yolunun açılması için buharı nefes biçiminde içine çekilir.

Biberiye Yağının Saça Faydaları

Saç dökülmesi alopesi şikayeti olanlar, saç uçlarında kırılma görülenler için ve ayrıca migren ağrıları için saç ve kafa derisi bölgesinin masajı son derece faydalı olmaktadır.  Biberiye Yağının Saça Faydaları sadece saç dökülmesi için değil kepek şikayeti olanlar için de son derece önem arz eder. Saçları besleyen biberiye yağı, saç köklerini ve dokusunu besleyerek saç dökülmesine mani olur.  Yağlı saçlar için biberiye yağı iyi bir saç temizleme kürü olabilmekte ve saçları yağlardan arındırmak için bir hayli işe yaramaktadır.   Migren tedavisi için biberiye çayı da fayda sağlamaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir