Yeşil Çay Yağı Nasıl Kullanılır ve Ne İşe Yarar?

Yeşil Çay Yağı Nasıl Kullanılır ve Ne İşe Yarar?

Yeşil çay sadece içilmek suretiyle kullanılan bir bitki değildir. Yeşil çaydan elde edilen yeşil çay yağı, aromaterapi den cilt nemlendirmeye, ciltteki kırışıklıklara bitkisel çözüm sunmasından cilt bakımına kadar biz dizi alanda etkin bir biçimde kullanılmakta ve fayda sağlamaktadır. Yeşil çay yağı, çay yapraklarının damıtılması yöntemiyle elde edilmektedir. Yapraklarda bulunan kateşinler ve diğer antioksidanlar, damıtılma sırasında yeşil çay yağına karışmaktadır. Bu nedenledir ki yeşil çay yağı, antioksidan deposudur. Yeşil çay yağının kullanıldığı başlıca alanlarsa şunlardır:

Yeşil Çay Yağının Kullanıldığı yerler ve faydaları:

yeşil çay yağı faydaları

yeşil çay yağı faydaları

Aromaterapi: Bitki yağları kullanılarak yapılan özel bir masaj türü olan aromaterapi, cildi yaşlanmanın ve dış ortamın oluşturduğu yıpranma belirtilerine karşı korur. Ayrıca strese bitkisel çözüm olan aromaterapi, yeşil çay yağı ile yapılırsa kas yorgunluğu, fibromiyalji, kas ağrıları gibi değişik bir takım rahatsızlıkları doğal yollarla tedavi etme amacıyla da kullanılabilir.

Cilt Gençleştirme: Cildi yaşlandıran bir çok değişik etmen bulunmaktadır. Bunların başında güneşin zarar verici ultraviyole ışınlarının etkisi, sigara ve alkol gibi alışkanlıklar, nemsiz ve kuru hava, kirli hava gibi etkenler geliyor. Yeşil çay yağı ile yapılan cilt maskeleri ve bakım kürleri cildi bu zararlı etmenlerin etkilerinden arındırarak gençleştiriyor.

Sivilcelere yeşil çay yağı: Yeşil çay yağında bulunan bitkisel asitler hem cildi temizliyor hem de sivilcelere neden olan bakterilerin yaşamasına engel oluyor. Bu yönüyle özellikle yağlı ciltler için temizleyici ve nemlendirici losyon olarak doğal çay yaprağı yağını kullanmanızı tavsiye ederiz.

Saçlarda kepeklenme: Kepeklenmenin en önemli sebebi saç derisinin nem dengesinin kaybolmasıdır. O nedenle hem aşırı kuru hemde aşırı yağlı cilt ve saç derisine sahip kişilerde kepeklenme sorunu ortaya çıkabilmektedir. Yeşil çay yağı saçların nem dengesini sağlamakta ve kepeklenme şikayetlerine bitkisel çözüm olabilmektedir.

Cilt hastalıklarına çay yağı: egzama, deride pullanma ve çatlaklar, sedef hastalığı gibi değişik cilt hastalıklarına doğal çare arayanlar için yeşil çay yağının kullanılması tavsiye edilmektedir.

Yeşil Çay Yağı Nasıl Kullanılır

Bu kadar faydalarını saydığımız yeşil çay yağı aynı zamanda dikkatli bir biçimde kullanılması gereken bir bitkisel yağ olduğu söylenebilir. Yeşil çay yağının deriye ne çok az ne de çok fazla temas ettirilmesi gerekmektedir. Gereğinden fazla cilde tutulan yeşil çay yağı ciltte tahriş, alerji ve daha başka reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunun için cilde uygulama yapmadan önce küçük bir bölgeye deneme amaçlı olarak yeşil çay yağı sürülmeli ve 45 dakika ila 1 saat kadar bekletilmelidir. Böylelikle yeşil çay yağının alerjik reaksiyon ortaya çıkarıp çıkarmadığını öğrenmiş oluruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir