Boy Uzaması için Ne Yapmalıyız-Boy Uzatma Yöntemleri | Sağlık, diyet, zayıflama, cilt bakımı, estetik ameliyatlar

Boy Uzaması için Ne Yapmalıyız-Boy Uzatma Yöntemleri

Boy Uzaması için Ne Yapmalıyız-Boy Uzatma Yöntemleri

Boyunuzun daha uzun olmasını istemez miydiniz? Boy uzaması için bir çok insan bir umut veya istek geçirir ancak  pek azımız boyumuzu uzatmak için gerçekten birşeyler yaparız. Boyunuzun uzamasına katkıda bulunmak istiyorsanız boy uzaması için yapılacak şeyler nelerdir aşağıda sizler için oluşturduğumuz makaleyi inceleyin.  İşte sizlere boy uzatma yolları ve yöntemleri:

Boy uzaması hakkında merak edilenler:

boy uzatma yöntemleri

boy uzatma yöntemleri

1.       Boy uzamasını belirleyen faktörler nelerdir? 
Çocuklarda ve bebeklerde boy uzaması genetik etkenler ve çevresel etkilerin karmaşık bir bileşimi tarafından belirlenir. Bir insanın boyunun ne kadar olacağını belirlemek için bilim insanları şu şekilde bir boy uzaması formülünü ortaya koymaktadırlar:  

Bboyun uzaması için gerekenler:
(Genetik Etkenler + Büyüme Hormonları + Beslenme) – Stres 

2.       Boy uzaması neden durur? 
Boy uzamasının durmasındaki en önemli etken hiç şüphesiz genetik faktörlerdir. Bir gencin boy uzamasının ne zaman duracağı kişinin genetik programında şifrelenmiştir. Boy uzamasının durma süresi genlerin yanı sıra beslenme ve büyüme hormonlarının salgı düzeyi ile de yakından ilişkilidir. Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı olan kişilerde boy uzaması 21 yaşına kadar devam ederken genellikle boy uzamasının durma yaşı, kızlar için 16-17  erkek çocuklar için ise 18-19 yaş civarında olmaktadır.

3.       Ergenlikten sonra boy uzaması devam eder mi? 
İnsanların  ergenlikten sonra da büyümesi ve boy uzamasının devam ettiğine ilişkin bir takım bilimsel kanıtlar vardır. Özellikle erken yürümeye başlayan bebeklerin boy uzamasının ergenlikten sonra da devam ettiği hususunda bir takım bilimsel sonuçlar vardır.

4.      Bebeklerde ve çocuklarda büyüme atakları ne demektir? 
Büyüme atakları, genellikle bebekliğin ilk iki yılında ve daha sonrasında ergenlik döneminde ortaya çıkar. Büyüme atağı döneminde çocukların hem boyu hem de kilosu inanılmaz bir hızda büyümektedir.  Ergenlik dönemindeki büyüme atakları ilk önce kollar ve bacaklarda ortaya çıkar v daha sonra vücudun diğer bölgelerine yayılır. En son olarak omurgaların boyu uzar. Büyümenin son döneminde erkeklerde omuzlar ve göğüs kemikleri genişlerken kadınlarda kalça ve kasık bölgesinde genişleme görülür.  Yani boy uzama sürecinin son aşamasına gelmemiş iseniz boy uzaması için yapılabilecek çok şey vardır.

5.       Boy uzatmak için nasıl beslenmek gerekir ? 
Meyve ve sebzeler, süt, tahıl, et, ve bol miktarda sıvı içeren besleyici bir beslenme programının izlenmesi, gençlerde boyun daha fazla uzamasına katkıda bulunacaktır. Özellikle kalsiyum ve benzeri minerallerin alınması bu bakımdan önemlidir. Boy uzaması ıcın yapılması gerekenler elbette beslenme ile sınırlı değildir.

6.       Uyku boy uzamasına yardımcı olur mu? 
Büyüme hormonlarının etkin bir şekilde işlevini gerçekleştirmesi için düzenli olarak alınan gece uykusu, hayati önem taşımaktadır. Uyku  vücudunuzun ürettiği büyüme hormonlarının salgılanmasında önemli bir artışa neden olmaktadır.

7.       Büyüme hormonları nelerdir? 
İnsan büyüme hormonu (HGH),  gözümüzün hemen arkasında bulunan ve  beynin iç bölgesinde bulunan hipofi bezinde yer alan somatotropik hücrelerde  salgılanan   bir hormon çeşididir.   Bu madde çocuklarda ve gençlerde genellikle 7-8 saatlik gece uykusu sırasında ve egzersiz, spor antrenmanlarının ardından serbest bırakılır. Bu hormonun işlevi, insan vücudunun ergenlik döneminin sonuna kadar olan büyüme sürecini teşvik etmektir.

8.      Dışarıdan alınan büyüme hormonu alımı (HGH) boy uzamasına katkı sağlar mı ? 
Vücudun ürettiği bir hormonu dışarıdan takviye etmek,  vücutta bazı yan etkiler geliştirebilir. Örneğin yapay yollarla vücuda zerk edilen büyüme hormonu bazı organ ve dokuların, kol, bacak el ve ayak gibi vücut bölgelerinin orantısız ve aşırı büyümesine yol açabilir. Tabi bu dediklerimiz kan yoluyla alınan büyüme hormonu için geçerlidir. Piyasada besin takviyesi olarak satılan ve büyüme hormonu içerdiği iddia edilen ürünlere ihtiyatla yaklaşmak gerekir. Bu ürünlerin boy uzamasına hormon düzeyini artırıcı yollarla hiç bir katkısı yoktur. Ancak vitamin ve mineral destekleri belli oranda katkı yapabilir. Diğer yandan büyüme hormonu tedavisi doktor kontrolünde yapılan ve hastanelerin endokrinoloji uzmanlarının denetiminde olması gereken bir tedavi yöntemidir.

  

9 –   Ergenlikten sonra boy uzatabilecek herhangi bir ilaç var mı ? 
Ergenlikten sonra boy uzamasını sağlayabilecek herhangi bir ilaç yeryüzünde yoktur. Yetişkinlerin boy uzamasını sağladığını iddia eden pek çok ürün bugün piyasada satılmaktadır. Ancak bu ürünlerin boy uzattığına dair yeterli bilimsel kanıt olmaksızın satılmasına maalesef şahit oluyoruz.

boy uzatan egzersizler

boy uzatan egzersizler

10.

Boy uzatma egzersizleri boy uzamasına yardımcı olabilir mi ?

Boy uzatma egzersizleri, ergenlik döneminde yapılması durumunda boy uzamasına katkıda bulunabilir. Özellikle germe ve esneme hareketleri adı verilen egzersizler ergenlik boyunca 20 yaşına kadar düzenli olarak uygulanması durumunda 5-8 cm arası bir boy uzaması sağladığı bilinmektedir. Bu bakımdan özellikle barfiks boy uzaması için çok faydalı ve tavsiye edilen bir egzersiz çeşididir. Bunun yanında askıda kalma, amuda kalkarak bir yere asılma gibi boy uzamasına yardımcı hareketler de vardır.

11.   Doğru nefes alma teknikleri boyun uzamasına katkı sağlar mı? 
Doğru ve etkili nefes almateknikleri, boy uzamasında büyük öneme sahip olan oksijenin kana daha fazla ulaşmasını sağlar. Derin nefes almak bu bakımdan hem akciğer kapasitesini geliştirmekte hem de kanın oksijenizasyonunu sağlamaktadır.

12.   Boy uzatma ameliyatları boyun uzamasına fayda sağlar mı? 
Boy uzatma ameliyatları denilince ilk akla gelen, bacak uzatma operasyonlarıdır. Bu cerrahi ameliyatlar insanların bacak boyunu birkaç cm arttırabilir. Ancak boy uzatma ameliyatlarının iyileşme süresi uzun, operasyon acılı karmaşık ve pahalıdır. Bu noktada boy uzatma ameliyatlarının bacaklarında gerçekten ortopedik sorun olan kişiler haricindeki kişiler tarafından tercih edilmemesini tavsiye ediyoruz.

14.   Erkek ve kadınların boy ortalaması nedir? 
Orta boy tanımı kişinin yaşadığı yere, ülkeye hatta şehire göre değişebilmektedir. Genel olarak kısa boylu bir coğrafyanın insanları olarak kadınlarda 160 erkeklerde 170 cm ülkemizde orta boy sayılırken, bu rakam hollanda da kadınlarda 172, erkeklerde 185 cm dir.  Yükseklik bir kişi yaşadığı göre. Japonya’da uzun boylu, Hollanda’da ortalama yüksekliği bir kişi düşünülebilir. Çeşitli ulusların ortalama boyları için aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz:


Ülke

Erkek

Kadın


Cm

Inç

Cm

Avustralya


178


164

Çin


168


157

Fransa


171,9


160,4

Almanya


173


162

İtalya


172,8


161

Japonya


168


155

Hollanda


185


172

Sri Lanka


163,9

152,3

İsveç


174


164

Büyük Britanya


178


163

Amerika Birleşik Devletleri


176


162,7

Vietnam


160


147

*


15.   Şimdiki neslin  bir önceki nesilden daha uzun boylu olduğu doğru mudur? 
Yaşam standartlarındaki iyileşmeler ve buna bağlı olarak beslenme olanaklarının iyileşmesi insanların boy ortalamasını yükseltmiştir. Bu bakımdan denilebilir ki torunlarımız bizlerden daha uzun olacak. Aynen bizim dedelerimizden daha uzun olduğumuz gerçeği gibi… .Aşağıdaki grafikte son 150 yıl içinde yeryüzündeki değişik milletlerin boylarının ne kadar arttığı konusunda bir tablo paylaşıyoruz:

1850

2000

ABD (Beyaz)

176,5

177.8

ABD (Siyah)

168

175

Kanada

171

177.8

İsveç

168

180

Almanya

168

177.8

İngiltere

165

175″

Danimarka

165

183

Çek

165

180

Hollanda

165

183

Fransa

162

175

17.   Vücut geliştirme boy uzamasını durdurur mu?

Vücut geliştirme sporunun boy uzamasını durdurduğu hususunda yanlış bir inanış vardır. Bu konuda hiç bir bilimsel kanıt bulunmadığı gibi ergenlik döneminden itibaren vücut geliştirme sporuyla uğraşmaya başlayan  Shaquille O’Neal, David Robinson, Arnold Schwarzenegger, ve daha birçok ünlünün boy ortalamasının çok yüksek olduğu da bir gerçektir.

19.   Boyumu Daha Uzun Nasıl Gösterebilirim
Bu sorunun cevabı olabilecek bir çok alternatif yöntem var. Örneğin yüksek topuklu ayakkabı giymek, boy uzatan tabanlık, boy uzatan ayakkabı gibi bir çok çözüm insanların boyunun daha uzun görünmesine katkı sağlamaktadır.

Etiketler:Kullanıcı Yorumları Sayısı: 151 “Boy Uzaması için Ne Yapmalıyız-Boy Uzatma Yöntemleri”

 1. AsiL diyor ki:

  17 yaşındyaım 18 yaşıma gireli 1 ay oldu boyum 1.75 1.80 boyum olsun istiyorum neler yapmalıyım? yada daha fazla boyum uzarmı yoksa 1.75de kalırmıyım
  Şimdiden Teşekkür Ederim…

 2. enes diyor ki:

  14 yaşındayım boyum 177 sizce normalmi,anormalmi.ellerim çok büyük.daha uzarmıyım yoksa boyle kalırmıyım?

 3. helin diyor ki:

  ben helin 13 yaşındayım 5 aydır ergenliğe girdim boyum 1.45 boyum uzarmı admin cvp bekliyom ne olur canım

 4. admin diyor ki:

  15 cm kadar daha uzarsın Irmak. ama bol egzersiz yap ve iyi beslen

 5. AsiL diyor ki:

  Hadi Admin Kaç gündür cevap bekliyorum???

 6. Mehmet diyor ki:

  Merabalar admin ben 18 yasindayim boyum 1.72-1.75 civari halen boyum uzarmi

 7. irem diyor ki:

  ben 12 yaşındayım.ergenliğe gireli 6 ay oldu.boyum 1.64 boyum daha uzarmı

 8. hakan diyor ki:

  98 dogumluyum boyum 1,58 boyum uzar mı

 9. kadir diyor ki:

  Öncelikle merhaba arkadaşlar, boy uzaması 22 23 yaşa kadar sürdürmektedir bilimsel çalışma bazında incelenmiş ve rapor tutulmuştur. Öncelikli olarak Yoğur süt peynir yumurta et ton balığı ve sevze- meyveleri tüketmeliyiz çünkü hepsinde bir zincirleme vardır bütün protein vitaminler bir birlerini tetikliyor eğer D minareli alıyorsan c vitamini de almalısın, 2″_iki ay_” içerisinde boyunda uzamalar görülecektir, egzersiz yapmadığı taktirde eğer kilo almaya meğilliyse yağlanmaya sebeb olur vermesi zor olur. Eğer yemiyorsan süt bulunduran gıdalar tüket sütlaç kaymak v.b korkmayın siz ileride zaten yaşlancaksınız iyi olmak istiyorsanız herşeyden çok sağlığınıza dikkat edin çünkü siz bize lazımsınız

  bir umuttur yaşamak…

 10. goktug diyor ki:

  yasim 16 boyum 1,70cm boyum uzarmi pampalar

 11. tuğba diyor ki:

  Ben 1.65 boyundayım ve 13 yaşındayım sizce yaşıma göre iyi mi?

 12. aziz diyor ki:

  Ben 16 yaşındayım boyum 1.75 daha boyum uzarmı ?

 13. mrt bzk diyor ki:

  14 yasindayim boyum 1.53 boyumun daha vazla uzamasi icin ne yapmaliyim admin.

 14. Batuhan diyor ki:

  Arkadaşlar yaşım 16,liseye geçtiğimde boyum 1.59 idi.Suan Lise 2 deyim boyum 1.73 panik yapmayin uzarsiniz

 15. Halil diyor ki:

  Arkadaşlar 18 yaşındayım 19 uma girmeme 3 ay var boyum 167 cm daha da uzayabilirmiyim uzarsam ne kadar uzarım çok zorlarsam ne kadar uzarım kısa olmam psikolojimi olumsuz etkiliyor cevaplarınızı bekliyorum

 16. eslem diyor ki:

  15 yaşındayım 1.55 boyundayım 10 veya15cm uzanmak istiyorum nasıl bir program yapmalıyım?

 17. Burak diyor ki:

  yaşım 13 boyum 1.72 ergenlige gireli 1 ay oldu uzarmıyım

 18. serdar diyor ki:

  benim boyum 1.69 54 kiloyud 17 yasindayim daha uzarmiyim.

 19. aydan diyor ki:

  ben 7.sınıfım boyum 1.55 kilom 50 boyumu nasıl uzatabilirim

 20. Yalın diyor ki:

  18 yaşındayım 1.59 boyum var.Kilom normal. yaşıtlarıma göre boyum çok kısa. Boyum uzar mı yoksa kaderime razı olayım mı? Admin cvplarsan çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden

 21. yalın diyor ki:

  19 yaşındayım 1.29 boyum var. daha uzama şansım var mı yoksa kaderime razı mı olayım.. admin ?

 22. yalın diyor ki:

  19 yaşındayım 1.59 boyum var. daha uzama şansım var mı yoksa kaderime razı mı olayım.. admin ?

 23. Barıs diyor ki:

  Yalın bey boyunuz 1.59 ta kalır zaten ergenlikten çıkmışsınız

 24. Takıntılı diyor ki:

  18′e Gireli 5 Ay oldu boyum 1,75 erken ergenlige girdim lise 8.sınıfta sakallarım vardı o kadar yani site üzerinden lütfen bir cevap verin.

 25. batuhan diyor ki:

  ben 14 yaşındayım lise 1′e gidiyorum boyum 1,65 kilom 55 arkadaşlarım benden uzun acaba boyum uzarmı yararlı yiyecekler yiyorum ama uzamıyor

 26. yıldız diyor ki:

  14yaşındayım 13te ergenliğe girdim boy 1.62 sizce ortalama daha ne kadar uzarım lütfennnn…

 27. gülbahar diyor ki:

  ben 12 yaşındayım botum 135 sizce uzarmı yoksa uzamazmı admin beyden haber bekliyorum

 28. esin diyor ki:

  selamlar ben 25 yaşındayım boyum 1.53 60 kiloyum boyumdan nefret ediyorum.. bunun giyim dışında bitkisel yollarla uzama şansım yok mu ? 5 cm e kadar.. bilen gerçekten cvp yazsın kafayı bozdum yaaaa :(((((((((((((((((

 29. yasikli adam diyor ki:

  15 yasindayim boyum 1.47 sizce boyum uzarmi uzamazmi

 30. DDilek diyor ki:

  ben dilek 17 yasındayım 1.53 boyum var ve boyumun uzamasını isiyorum admin sence uzarmı artık. uzamasını çok isiyorum. herkesn bana cüce demesini isemiyorum. derdime bi çareee

 31. aleyna diyor ki:

  merhaba admin ben 15 yaşındayım boyum 1.54 hiç uzamıyo ne yapmalıyım bide abim 19 yaşında oda kısa 1.65 boyunda uzarmı uzaması için ne yapmalıyız yardımcı olurmusunuz teşekkürler

 32. Can diyor ki:

  Ben 12 yaşındayım ve boyum 1.50 sizce normal mi?

 33. buse diyor ki:

  merhaba admin ben 14 yaşındayım ve 1.60 boyum var boyum uzar mı uzarsa ortalama ne kadar uzar ergenliğe gireli nerdeyse 1 yıl oldu

  lütfen cevap ver!

 34. mukqoo diyor ki:

  slm ben mukaddes 18 yaşındayım… malesefki boyum 1.45
  boyumun uzama şansı var mı? size haftaya kadar lütfen cvbı bekliyorum :((((

 35. çiğdem diyor ki:

  Meraba ben 15 yasindayim boyum 154 ergenliğe gireli 1,5 yìl oldu kaç cm uzarım lütfen yardımcı olurmusunuz

 36. Tunahan diyor ki:

  14 yaşındayım bir kaleciyim amatör boyum 1.67 daha uzarmı

 37. Berkan Yiğitoğlu diyor ki:

  Arkadaslar lütfen yardım boyum 1.65 kilom 60 yaşım 16 daha kaç santim uzarim :)

 38. mertcan diyor ki:

  Admin 16 yasındayım boyum1.69 yasìma gore nolmalmi daha uzarmı

 39. bohoz diyor ki:

  ben bahoz mardinnliyim boyum 1.70 kisa boyluydum ama uzadi uxatmak isteyen arkadaslar 0544 330 06 27 araya bilir òzele acikk

 40. zaynep diyor ki:

  15 yaşındayım boyum 1.50 boyum daha uzar mı

 41. Melis diyor ki:

  Arkadaslar 13 yasındayım 7. sınıfa gidiyorum boyum 1.57 kilom 43 boyumun uzaması ıcın ne yapmam gerek 1.70 olmasını hedefliyorum boyum 1.70 olur mu?

 42. dilara diyor ki:

  Ben 12 yaşındayım. :’( boyum 1.45 arkadaşlarım benimle dalga geçiyor. Pisikolojik yönden çok etkileniyorum. Ergenliğe girmedim. Anne tarafındaki akrabalar uzun. Baba tarafı kısa boylu çoğunlukla. Irsi bir olay mı??? Boyumun uzaması için herşeyi yapıyorum ama nafile.

 43. eda diyor ki:

  merhaba admin ben eda 13 yaşındayım benim bir ayım doldu hala adet olmadım çok merak ediyorum neden

 44. hatice diyor ki:

  ben lise 2′ye gidiyorum ve boyum 1.53 kısa kalmak istemiyorum ne yapmalıym???

 45. Cenk diyor ki:

  Slm ben 18 yaşıma gireli 3 ay oldu boyum 1.78 daha uyarmıyım yoksa böyle kalırmıyım arkadaşlar yardımcı olun 5 cm uzamak istiyorum

 46. Batuhan diyor ki:

  ya ben 14 yaşındayım 197 cm boyum var sizce daha uzarmıyım ?

 47. Batuhan diyor ki:

  31 ÇEKMEK boy uzamasına enngelmidir ?

 48. aslı diyor ki:

  öncelikle herkese merhabalar ben 15 yaşındayım ve boyum 1.52 ellerim ve ayaklarım çok uzunlar acaba boyum uzar mı

 49. ahmet diyor ki:

  admin 15 yasındayım ve boyum 1,63 ergenlikteyim daha ne kadar uzarınm ya da ne yapmalıyım

 50. hamit diyor ki:

  yaşım 13 8. sınıfa geçtim boyum 1.81 düzenli olarak her gece 1 veya 2 bardak süt içersem boyum daha ne kadar uzar(annem 1.70 babam 1.95)

Okur Yorumu Yapabilirsiniz