Boy uzatan sporlar nelerdir-Boy uzaması için hangi sporu yapmalı?

Boy uzatan sporlar nelerdir-Boy uzaması için hangi sporu yapmalı?

boy uzaması için spor hareketleri

boy uzaması için spor hareketleri

Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalarda boy uzaması ile egzersiz ve spor arasında oldukça yakın bir alaka olduğu açığa çıkartılmıştır. Bunun sadece teorik olarak değil, aynı zamanda pratik hayatta da kolaylıkla gözlemlenebilecek bir durum olduğunu söylemek kolaylıkla mümkündür. Boy uzatan spor dalları denilince hep akla basketbol ve yüzme gibi bilindik sporlar geliyor. Ancak profesyonel sporcuların fiziksel gelişimleri yakından incelendiğinde sadece bu spor dallarının değil, aynı zamanda atletik yetenekleri artıran başka spor türlerinin de boy uzamasına yardımcı olduğunu söylemek mümkündür. Peki boy uzatan sporlar hangileridir?

Burada hangi spor türü olursa olsun öncelikle flometri(pylometric) egzersizleri adı verilen ve özellikle atletizm türü sporlarda sporculara ani güç ve hız kazandırma amaçlı egzersizlerin boy uzamasına büyük katkısı olduğunu belirtelim. 100 metre koşucuları, uzun atlama, 3 adım atlama, yüksek atlama, sırıkla atlama gibi filometrik egzersiz gerektiren spor dallarının boy uzatan etkisinin olduğu bilinmektedir. Bu egzersizler kaslarda ani enerji patlamaları kapasitesini artırmaktadır. Basketbolcuların boy uzamasının bu denli kolay olmasının arkasında da sıçrama hareketleri gibi filometrik egzersiz çeşidi sayılan hareketlerin sıkça uygulanıyor olması yatmaktadır. Özellikle filometrik egzersizler, yerçekimine karşı uygulandığında kemiklerin normalden daha hızlı ve fazla uzamasına katkı sağlıyor.

Squat Jump Hareketi

Aşağıdaki videodaki gibi eğilerek bacak kaslarını kastıktan sonra zıplayarak kendimizi yükseğe fırlatıyoruz. Bu hareketi her gün 20 tekrarla yapınız. Bu hareketi ileri süreçte her iki elinize dambıl alarak ta zorluk derecesini geliştirebilirsiniz.

Tek ayak üzerinde zıplama hareketi:

Depth Jumps
Bu hareket gelişmiş bir egzersiz türü olup başlangıç aşamasında olanlara ve 16 yaşından küçüklere önerilmez. 60 santim yükseklikten aşağıdaki videodaki gibi 10 tekrar yaparak boyunuzun uzamasına katkıda bulunabilirsiniz.

Netice olarak filometrik hareketler ile ağırlık çalışmaları uygun bir biçimde ve bir spor uzmanının eşliğinde tatbik edildiğinde kemiklerin uzamasına ciddi anlamda katkı sağlamaktadırlar. Bu aşamada kaslar özellikle kemiklerin daha fazla uzamasını hızlandıran ve yerçekimine karşı yapılan sıçrama hareketlerine daha fazla uyum sağlamakta ve kasların sıçrama kapasiteleri artmaktadır. Burada boy uzatmak için en kesin ve bilimsel yöntem, basketbolcuların uyguladığı ısınma hareketlerini uygulamaktır. Günde 10 dakikalığına da olsa uygulayacağını sıçrama egzersizleri 1 yılda birkaç cm uzamanıza katkı sağlayabilir.

Comments
 1. nazar
 2. murat
 3. sıla
 4. betül beyza
 5. Mahmut
 6. gamze
 7. Memo
 8. çetin
 9. çetin
 10. defne
 11. defne
 12. KERTENKELE

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir