Tırnaklardaki Beyaz Lekeler Neden Olur-Tırnaklardaki Beyaz Lekelerin Tedavisi

Tırnaklardaki Beyaz Lekeler Neden Olur-Tırnaklardaki Beyaz Lekelerin Tedavisi

tırnak beyazlaması

tırnak beyazlaması

Tırnaklarda oluşan beyaz lekeler büyük ihtimalle tırnaklara renk veren keratin maddesi veya kalsiyum eksikliğinden kaynaklanabilmektedir. Bu durumda daha çok yetersiz beslenme ile alakalı bir tırnak beyazlaması şikayetinden bahsedebiliriz. El ve özellikle tırnak bölgesinin maruz kaldığı travma ve darbeler de klasik olarak tırnaklarda beyazlamaya neden olabilmektedir. Diğer yandan tırnaklarda ortaya çıkan mantar enfeksiyonları da tırnaklarda kırılma, şekil ve renk bozuklukluklarına neden olmaktadır.

Özellikle 20 li yaşların ortalarından itibaren bazı kişilerin tırnaklarında diklemesine ince beyaz renkte çizgiler görülebilmektedir. Bu çizgiler tırnak kırılmasını kolaylaştırmakta ve tırnakların sağlamlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Tırnak kırılmalarına engel olmak için zayıf yapılı tırnaklara sahipseniz tırnaklarınızı pek uzatmamanızı uzmanlar tavsiye ediyorlar. Özellikle tırnaklarda oluşan şekil bozukluklarının nedenlerini tetkik etmek amacıyla bir cildiye uzmanına görünmekte fayda vardır.

Tırnaktaki beyaz lekelerin nedenleri arasında özellikle sarımtrak beyaz renk, sigara tiryakilerinde görülmektedir. Sigaradaki nikotin ve diğer toksik maddelerin tırnak beyazlamasına ve tırnaklarda kırılmaya neden olduğu biliniyor. Bu durumda iseniz tırnak güçledirici bitkisel ürünler ve doğal bakım ürünleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Bazı kişilerde özellikle çocukluk dönemlerinde başlayan ve ileri yaşlarda da devam eden tırnaklarda beyaz beyaz lekeler oluşabilmektedir. Bu tür tırnak beyazlamaları genelde saç ve tırnağımızın temelini oluşturan keratin hormonunun eksikliğinden yani vücudun bu hormonu gerektiği gibi karşılayamamasından kaynaklanmaktadır. Sonradan meydana gelmiş olabilecek koyu renk beyaz lekeler ise manikür sırasında tırnakların çok fazla zarar görmesi ve mantar kapması nedeniyle oluşmuş olabilir.

Travma neticesinde görülen tırnak beyazlamaları kendiliğinden geçmektedir.

Tırnaklardaki beyazlama şayet, organizmanın vitamin eksikliğine bağlı değilse bu durumda mantar haricinde bir patalojik neden aramamak gerekir. Tırnak beyazlamasının olayın nedeni, tırnağın altında küçük bir hava boşluğunun oluşmasıdır. Bu hava boşluğu zaman içinde büyür ve yukarı doğru çıkar. Daha sonra da kendiliğinden kaybolur. Ancak bu hava boşluğundan kaynaklanan beyaz lekeleri anımsatan mantar oluşumu tamamen farklı bir şeydir. “Lökonik hastalığı” adı verilen bu durum, tipik bir deri mantarı rahatsızlığıdır ve genellikle tırnaklarında mantar olan kişilerle el sıkışması yoluyla geçer. Bu hastalık, ağızdan alınan bazı ilaçlarla tedavi edilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir