Çil Lekelerine Doğal Çözümler-Çiller Nasıl Kaybolur-Yüzdeki Çillere Kesin Bitkisel Çözüm

Çil Lekelerine Doğal Çözümler-Çiller Nasıl Kaybolur-Yüzdeki Çillere Kesin Bitkisel Çözüm

çil lekeleri

çil lekeleri

Her ne kadar benim da dahil olduğum bir takım kişiler yüzde çıkan çilleri oldukça hoş ve çekici buluyor olsalar da herkes çilleri sevmek zorunda değil. Bazıları çillerden hiç mutlu olmazlar. Hatta çil lekelerinden muzdarip olanlar da hiç te azımsanacak gibi değiller. Peki bu gibi durumda olanlar ve bitkisel maskeler ile çillere çözüm arayanlar için çil izleri nasıl geçer ve tedavi edilir? İşte bu noktada sizlere Suna Dumankaya formülleri ile çiller nasıl geçer bunu aktaracağız.Öncelikle çil nedir nasıl geçer, çil lekesi kimlerde görülür sorularına bilimsel yanıtlar verelim daha sonra da çil lekeleri için bitkisel çözüm tedavisi hakkında Sn. Suna Dumankaya Kürlerine bir göz atalım.

Yüzde çıkan çiller genellikle küçük kahverengi cilt lekeleri olup özellikle güneşe maruz kalan yüz ve cilt kısımlarında yoğunlaşmaktadır. Çiller özellikle sarışınlarda, turuncu saç rengine sahip beyaz tenli kişilerde görülen bir durumdur. Ancak bazı esmer tenli kişilerde de burun çevresinde ve yanak üstü bölgede çiller görülebilmektedir. Yapılan araştırmalarda çil oluşumunun kökeninde kalıtsal bir takım etkenlerin varlığı ortaya çıkmıştır. Çilin tıp dilindeki ismi efelit (Ephelitis) olan çil lekesi, lentigo adı verilen güneş lekelerinden daha farklı bir oluşumdur. Ancak bu iki cilt lekesi türü toplumda birbirine karıştırılmaktadır. Çil izi aslında bir cilt lekesi olmayıp cildin doğal oluşumunun bir bileşenidir. Lentigo adı verilen güneş çilleri ise normalde ciltte güneş ile maruz kalındığında belirginleşen çillerdir. Çil oluşumunun temelinde melanosid adı verilen ve ciltte melanin pigmenti üreten hücrelerin cildin belirli bölgelerinde yoğunlaşması yatmaktadır. Güneş ışınlarının az olduğu kış aylarında bu hücrelerin melanin pigmenti üretimi en az seviyeye düşmektedir. Güneşin ortaya çıkması ile birlikte efelit çilleri daha belirgin ve koyu bir renk alır. Ancak kış ve sonbahar mevsiminde de bu çil izleri asla kaybolmazlar. Yaşlanmayla birlikte çillerin yüzdeki görünümü ve belirginliği gittikçe azalır. Bu tip hassas ciltli kişilerin kendilerini güneşe karşı korumaları haricinde özel bir tedavi gerekmez.

Suna Dumankaya Çil İzleri Tedavisi İçin Doğal Maske Tarifleri

Şimdi gelelim yüzdeki çiller nasıl geçer sorusunu yanıtlamaya. Elbette piyasada ürün olarak ta satılan çil giderici doğal maskeler mevcut. Ancak evde kendiniz de çillerden kurtulmak için bitkisel çözüm yöntemleri uygulayabilir ve hatta geliştirebilirsiniz.

Yüzdeki çiller nasıl gider? Çil nasıl geçer?

Güzellik uzmanı Suna Dumankaya çiller için hem doğal hem de evde kolaylıkla tek başınıza uygulayabileceğiniz bitkisel maske tarifleri veriyor.

Çil giderici doğal maske tarifi-Keten tohumu kürü:

1 çorba kaşığı keten tohumunu bir çay bardağı su ile kaynatıp,10 dk.kadar demlenmesini bekledikten sonra cildinize sürün.Karışımı 20 dk.kadar yüzünüzde bekletildikten sonra temizlemeniz öneriliyor…

Çil Lekesi İçin Doğal Maske Tarifi:

Bir tutam maydanoz, yarım çay kaşığı tuz, yarım limon suyu, bir tatlı kaşığı bal ve sütü blender da karıştırın.Bu karışımın cilde sürülüp. 30 dk bekletildikten sonra ılık su ile durulanması öneriliyor.

Yüzdeki çilleri yok etmek için bitkisel maske kürü:

100 gram kadar kuru fasülye veya iri beyaz barbunya bir gece önceden ıslatılır. Daha sonra bu ıslattığımız barbunyaları 20 dk kadar kaynatırız ve suyu soğuduktan sonra süzdüğümüz suyu 5 gün süreyle buzdolabında muhafaza ederek çil lekesi olan bölgelere süreriz. Fasülye ve barbunyada bulunan bir takım besin maddeleri cildin melanin üretimini baskılıyor ve cilt beyazlatıcı aklaştırıcı etki yapıyor.

Çillere en kesin ve doğal çözüm:

Turpun leke giderici ve cilt aklaştıcı özelliğini bilmiyorsanız bunu öğrenmenin tam zamanı. Bir adet orta boy bayır turpunu ince ince kıydıktan sonra içinde üzüm sirkesi bulunan bir kavanoza koyun.Ağzını sıkıca kapatıldıktan sonra bir haf­ta dinlendirilmeye bırakın. Elde ettiğiniz sıvıyı süzüldükten sonra, yatmadan önce tülbendi bu sıvıyla ıslatıp yüzünüze sarın.

Çili yok edici kür:

Kızılyaprak bitkisini 20 dakika sıcak suda demlenmeye bı­rakın. Süzerek elde edilen bu suyun nöbet şekeri ile tatlandırarak öğünler arasında birer bardak içilmesi öneriliyor.

Comments
 1. medine ergün
 2. okuyucu
 3. hülya
 4. adsz
 5. esmaa
 6. hakan
 7. ceren
 8. Carecı
 9. ebru
 10. yaşar
 11. Aaaa
 12. ÇAREBUDOSTLAR
 13. aysel
 14. Esma

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir