Cilt Lekeleri Için Lazer Tedavisi Faydaları ve Fiyatları

Cilt Lekeleri Için Lazer Tedavisi Faydaları ve Fiyatları

 

cilt lekeleri tedavisi

cilt lekeleri tedavisi

Cilt lekeleri adı verilen ve deride oluşan kalıcı renk değişiklikleri, güneşe aşırı düzeyde maruz kalma ve çevresel toksinler nedeniyle,ve de yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Sigara tiryakiliği ve alkol tüketimi de cilt lekeleri adını verdiğimiz aşırı pigmentasyon sorunlarına katkıda bulunabilir. Güneş ışınlarının oluşturduğu hasarlar  neticesinde cilt kanseri gibi dermatolojik anomalilerle de ortaya çıkan cilt lekeleri, renk değişimi  görülen çil lekesi görünümünde olmaktadır. Renk değişikliği ve etkilenen alanın büyüklüğü şiddetine bağlı olarak cilt lekelerinin tedavisi, lazer tedavisi ile ortadan kaldırabilir.  Cerrahi dışı bir seçenek olan lazer tedavisi günümüzde bir çok cilt lekesi türünün kalıcı tedavisinde  kullanılmaktadır.

Lazer Tedavileri Türleri

Lazerle cilt yenileme tedavisinde değişik bir takım lazer tedavileri teknikleri ve türleri kullanılmaktadır. Önemsiz sayılabilecek küçük cilt lekeleri için yoğun darbeli ışık (IPL) denilen lazer tedavi yöntemi tercih edilmektedir. IPL lazer tedavilerinde ciltte leke olan bölgeye odaklanan lazer ışığı hafif te olsa cilt yanığı oluşturma riski doğurabilmektedir. Özellikle esmer tenli kişilerde görülen   deride koyu renge neden olan melaninin pigmentine yoğunlaştığı için cilde zarar verebilir.  Fraksiyonel lazer tedavisi ise   güneşten zarar görmüş cildin melanin  pigmentinin aşırı biçimde yoğunlaştığı ve cilt lekesi adını verdiğimiz deri renginde koyulaşmalara ve hasarlara neden olan doku ve cilt hücrelerini ortadan kaldırmak için kullanışır . Fraksiyonel lazer ile cilt lekeleri tedavisi neticesinde iyileşme süreci hızlanmakta ve cildin daha fazla cilt lekeleri ile kaplanmasına engel olmaktadır. Yani fraksiyonel lazer bir yandan cilt lekelerini tedavi ederken diğer yandan da bu lekelerin yayılmasını durdurmaktadır.  Son olarak, (LED) dediğimiz ışık kaynağı cihazlar ile yapılan cilt lekeleri tedavisi de günümüzde tercih edilmektedir. LED cihazları gerek evde gerekse güzellik merkezlerinde kullanım avantajına sahip olup evde cilt lekeleri lazer tedavisi için ideal yöntem olarak adlandırılır. LED ile cilt lekesi tedavisinde de ciltte melanin  üretimini azalmakta ve cilt lekeleri önemli ölçüde azalmaktadır. Cilt lekelerinin en sıkıntılı olarak bilineni olan ciltteki esmer ve kahverengi lekeler için   CO2, Erbiyum ve Fraxel lazer yöntemleri de bir hayli etkili olmaktadır.

Cilt Lekelerine Lazer Yöntemi Nasıl Çalışır?

Lazerle leke tedavisinin temelinde bir yandan lekelere neden olan ölü deri hücreleri deriden temizlemek yatarken diğer yandan da ciltteki zararlı bakterileri yok ederek cildin kan dolaşımını artırmak ve cildin kolajen üretimini teşvik etmek yatmaktadır. Cilde dirilik ve genç görünümünü  sağlayan ve orta yaşları geçsek bil cildi daha kırışıksız gösteren jelimsi maddeye Kolajen adı verilmekte olup bu madde, cilt sağlığı ve genç görünüm açısından önemlidir. Melanin ile birlikte, kolajen maddesi de ciltteki lekelerin yok olmasına ve cildin daha parlak, lekesiz görünmesine yardımcı olmaktadır.  Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına maruz kalan cildimizde melanin pigmenti artar ve kolajen üretimi durarak cildin melanin-kolajen dengesi melanin lehine bozulur. Bunun neticesinde cilt üzerinde kahverengi veya siyah lekeler oluşabilir. Lazerle cilt lekeleri tedavisi ile cildin kolajen melanin dengesinin tekrar sağlanması için deride yoğunlaşmış olan melanin pigmentlerinin elimine edilmesini amaçlamaktadır. Şayet pigmentasyon cildin derinlerine kadar inmişse daha güçlü lazer tedavileri gerekebilir ve bu da cildin iyileşme sürecini uzatır.

Lazerle Cilt Lekeleri Tedavisinin Faydaları

Lazer cilt lekeleri tedavisinin potansiyel faydaları, olası risklerinden çok daha fazladır. Lazer tedavileri ile, kimyasal cilt lekeleri gidericilerin oluşturacağı ciltteki renk değişimlerinin önüne geçecek ve ciltte oluşan kimyasal yanıklara dur diyebileceksiniz. Lazer ile leke tedavisi neticesinde cildinizin eski doğal tonu bir an önce yerine geleceği için makyaj ve maskeler ile cilt lekelerini örtmeye ve gizlemeye ihtiyaç duymayacaksınız.

Lazerle Cilt Lekeleri Tedavisinin Yan Etkileri-Zararları

Eskiden sadece uzmanlığını almış plastik cerrahlar tarafından uygulanabilen lazer tedavileri günümüzde güzellik ve bakım merkezlerinde kozmetik çalışanları tarafından da uygulanır olmuştur.  Eğitim şartı yavaşça ortadan kalkınca bu durumda da yetkisiz kişiler elinde lazerli cilt lekeleri tedavisinin bir takım fark edilmeyen riskleri ortaya çıkmıştır. Acemi ellerde yapılan operasyonlar ve seanslar neticesinde görülen yanıklar, ciltte kalıcı renk değişimleri, şişlik ve kızarıklıklar ve hatta enfeksiyonlar cilt lekelerinin olası yan etkileri olarak sayılabilir Diğer yandan gereksiz masraf ve acıya katlanmak ta hastaya yüklenilen ekstra maliyetler arasındadır. Ayrıca lazerle leke tedavisinin yanlış uygulamalarının cilt kanseri riskini yükselttiğine ilişikin bilimsel iddialar da mevcuttur.

Teknolojik Gelişmeler

Evde uygulanabilen düşük yoğunluklu lazer cihazları sayesinde yüzeysel ve küçük ölekli cilt lekelerinin tedavisi daha mümkün hale gelmiştir. Özellikle bu cihazların güvenli miktarlarda salınım yaptıkları IPL ışığının cilde nüfuz etmesi neticesinde ciltteki  melanin pigmenti küçük miktarlarda da olsa parçalanabilmektedir. Bu cihazlar pahalı olabilir ama bir dermatolog ofisinde yapılan uzun dönemli cilt lekeleri tedavisinden uzun vadede daha ekonomik olabilir.

 

 

Comments
  1. 5495660466
  2. ilyas

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir