İktiyozis Vulgaris Hastalığı Nedir-İktiyozis Vulgaris Tedavisi Belirtileri Nelerdir

İktiyozis Vulgaris Hastalığı Nedir-İktiyozis Vulgaris Tedavisi Belirtileri Nelerdir

iktiyozis vulgaris bitkisel tedavi

iktiyozis vulgaris bitkisel tedavi

Kalıtsal bir cilt hastalığı olan İktiyozis Vulgaris, hastalığa yakalanan kişilerde kurumuş ve adeta balık pulu gibi görünüm alan bir cilt ile karakterize görünüme sahip bir hastalıktır. İktiyozis Vulgaris Hastalığı genetik kökenli olup anne ve babadan geçen genlerle taşınmaktadır. Genellikle erken çocukluk dönemlerinde başlayan İktiyozis Vulgaris Hastalığı özellikle sonbahar kış aylarında şiddetini artırmaktadır. Hastalık, aropik dermatit belirtilerin yanında kertosis pilaris adı verilen kol arkasındaki küçük şişlikler ve aşağıda anlatacağımız diğer cilt bozulmaları ile kendisini göstermektedir.

İktiyozis Vulgaris Belirtileri Nelerdir

Kuru Cilt Yapısı
Deride balık pulu biçiminde oluşumlar
Derinin kalınlaşması
Deride görülen orta şiddette kaşıntı
Bu belirtiler gelde dirsek ve diz üstü bölgede yoğunlaşırken bazı hastalarda ellere ve ayaklara kadar yaygınlaşa bilmektedir.

İktiyozis Vulgaris Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir

Doktorun ilk bakacağı şey, ciltte görülen belirtilerdir. Hastalığın oldukça karakteristik belirtileri olduğu için bir cilt hekimi tarafından kolaylıkla teşhis edilebilmektedir. Doktor tarafından alınan anemnez’de aile geçmişinde İktiyozis Vulgaris Hastalığı olup olmadığı tespit edilir. Ardından gerekirse bazı dermatolojk testler yapılır.

İktiyozis Vulgaris Tedavisi

Hastalığın tedavisi için nemlendirici bir takım ilaçlar ve kremler önerilmektedir. İktiyozis Vulgaris Hastalığı olan kişilerin banyonun ardından bu nemlendirici etkisi yüksek olan ilaç ve kremleri hemen kullanmaları gerekmektedir. Ayrıca sabun kullanımında cildi kurulaştırmayan sabunların tercih edilmesi önemlidir. Hastalığın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemesi haricinde bir sağlık riski yoktur. Hastalık genellikle yetişkinlik döneminde kaybolur ama ileri yaş evrelerinde tekrar ortaya çıkabilir. İktiyozis Vulgaris Hastalığı kendisi bir sağlık riski içermese de buna bağlı olarak ciltte açılan çatlak ve yarıklarda bakteriyel enfeksiyon, gelişebilmektedir.

İktiyozis Vulgaris Doğal Çözüm

Bazı kaplıca sularının hastalığın belirtilerini tümden geçirdiğine ilişkin duyumlar alınmaktadır. Ülkemizde özellikle hatay bölgesinde bulunan kaplıcalar ile iyileşenlerin olduğu basına yansımaktadır. Iktiyozis vulgaris bitkisel tedavi için ise hekim kontrolünde nemlendirici etkisi olan bitkisel yağlar denenebilir.

Comments
  1. figen
  2. makiy
  3. makiy
  4. sahiden
  5. Emre

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir