Nasıra ne iyi gelir-nasır için ilaç tarifi-Nasır ilacı-Nasır bandı-Nasırlara bitkisel çözüm

Nasıra ne iyi gelir-nasır için ilaç tarifi-Nasır ilacı-Nasır bandı-Nasırlara bitkisel çözüm

Nasır derinin travmaya, basınca maruz kalması sonucu oluşan dermatolojik bir hastalıktır. Nasır, derinin kendisini koruma amacı ile kalınlaşması sonucu ortaya çıkar. Nasır en çok basınca maruz kalan bölgeler olan ayaklar ve ellerde görülür. Bu bölgelerin dışında da nasır görülebilmektedir. Örneğin; keman çalanlarda kemanın sürekli boyuna dayalı olmasından dolayı boyun bölgesinde nasır görülebilir veya namaz kılanlarda sürekli oturmaya bağlı olarak diz bölgesinde görülebilir.

Nasır tedavisi genel olarak özel ilaçlarla yapılmaktadır. Salisilik asit veya değişik asitler içeren flasterler (nasır bandı) ya da solüsyonlar kullanılır. Uzmanlar genelde ilaç tedavisini tavsiye etmektedir. Ancak nasırlı bölge çok ağrılı ise cerrahi tedavi yöntemi de uygulanmaktadır. Nasır tedavisinde en önemli etken nasırın nedenini ortadan kaldırmaktır. Daha çok dar ayakkabı giyilmesi ile ayakkabının vurması sonucu, yüksek topuklu ayakkabı giyilmesi ile ayağın basınca maruz kalması sonucu ya da kemik yapısından kaynaklanan (çıkıntılı kemiklerin deriye basınç uygulaması) nedenlerden dolayı nasır oluşumu görülebilmektedir. Bunların dışında tarımlar uğraşanlarda el bölgesinde, çamaşır yıkama ya da sıkma işi yapanlarda yine el bölgesinde vb. mesleki nedenlerle ortaya çıkabilmektedir.

Nasır için bitkisel çözüm ve evde tedavi yolları:

Daha ziyade el ve ayağın sürekli olarak sürtünmelere uğrayan noktalarında üst derinin kalınlaşması ve sertleşmesi ile meydana gelen ve basılınca ağrı veren sertleşmiş deri tümseğine nasır denir. Nedeni, nasırlaşan bölgeye yapılan basınç ve sürtmedir. Ayakta görülen nasırlara çoğunlukla sıkı ayakkabılar neden olur. Nasırları sökmek maksadıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Limon veya kırmızı domates. nasir ilaci elma sirkesi
Hazırlanışı : Nasırların üzerine bir dilim limon veya ortasından kesilmiş bir domates konur. Her gün tekrarlanır

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir