Vitiligoyu Yendim-Vitiligoya Kesin Çözüm Veren Bitkiler ve Yiyecekler-Yulaf Samanı Tedavi Kürü

Vitiligoyu Yendim-Vitiligoya Kesin Çözüm Veren Bitkiler ve Yiyecekler-Yulaf Samanı Tedavi Kürü

Vitiligo Tedavisi İbrahim Saraçoğlu

Vitiligo Tedavisi İbrahim Saraçoğlu

Ala hastalığı olarak ta bilinen vitiligo rahatsızlığı, kendisini ciltte görülen beyaz lekeler ile karakterize eden bir cilt lekesi sorunudur. Vitiligonun nedenleri arasında temel sebep, cildin pigmentasyonunda görülen eksikliklerdir. Pigment eksikliğinden kaynaklanan vitiligonun en önemli nedeninin genetik yatkınlık olabileceği gibi bağışıklık sisteminin yanlış işlemesinden kaynaklı olabileceği de bilim adamlarınca öne sürülmektedir.

Vitiligo Nerelerde Görülür

Vitiligo genelde vücudun açıktaki bölgelerinde görülür. Elde, kollarda, yüzde görülen vitiligo lekeleri nadiren de olsa cinsel organlarda da ortaya çıkabilmektedir. Vitiligo beyazlaması olan vücut kısımlarında sadece deri değil, saç, tüyler ve kıllar da beyaz çıkarlar. Saç derisinde görülen vitiligo da saçlar da genellikle beyaz çıkabilmektedir.

Güneş ışığı vitiligoya iyi gelir mi?

Gün ışığının vitiligolu cilt ile temasının hastalığı durdurucu hatta vitiligoyu tamamen iyileştirici bir takım etkilerinin ve faydalarının olduğu sanılır. Oysa güneş ışığı vitiligoyu iyileştirmek bir yana daha da kötüleştirir ve ciltteki beyazlıkların yayılmasına neden olabilir. O nedenle vitiligolu kişilerin güneş ışığından mümkün olduğunca sakınması gerekmektedir.

Vitiligolu kişilerin özellikle mısır unundan imal edilen hamur işlerini ve mısır ekmeğini tüketmeleri gerektiğini İbrahim Saraçoğlu ifade ediyor Mısır ununda bulunan bazı enzimlerin vitiligoya doğal tedavi olanağı sağladığı bilimsel çevrelerce de kabul görmektedir. Özellikle 45 yaş ve üstü vitiligolu hastaların mısır unu mamülleri ile beslenmelerinde yarar vardır. Kafein maddesi vitiligoyu şiddetlendirir. Bu nedenle vitiligo hastalarının kahve, çay, çikolata gibi kafeinli yiyecek ve içecekleri kısıtlaması önem arz etmektedir. Gerek yulaf samanında gerekse mısırda bulunan skopoletin isimli bitkisel enzim, mikrop kırıcı, antibakteriyel, antiseptik, ve antikanser özellikleri bulunduğu bilinmektedir. Skopoletinin faydaları arasında bağışıklığı güçlendirmesi de vardır. Bu nedenle vitiligoyu yenen bir çok kişinin başarı hikayesinin gizli kahramanı skopoletin maddesidir. Skopoletin enziminin yanısıra prolin, pirodoksin gibi alerjiye ve astıma kesin çözüm olabilen etken maddeler de bu bitkilerde yer almaktadır. Vitligo da alerjik astım gibi tamamen bağışıklık sistemi kaynaklı bir cilt pigment bozukluğu olduğuna göre bu rahatsızlığın tedavisinde benzer etki gösterme ihtimali oldukça yükseltir.

Vitiligoya iyi gelen besinler: Scopoletin hangi yiyeceklerde bulunur

Scopoletin sadece mısır tanesinde değil havuçta, dolmalık biberde ve kerevizde de bolca bulunmaktadır. Ancak bu yiyeceklerde bulunan scopoletin, mısır tanesi ile yulaf samanında olduğu gibi vitligo tedavisi için işlevselliğe sahip değildir.

Vitiligo için Bitkisel Çözümler

Vitiligoya bitkisel çözüm yolu arayanlara uzmanlar yulaf samanını öneriyorlar. Özellikle Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilen yulaf samanı, vitiligo şikayetlerinin ilk ortaya çıktığı aylarda denenirse oldukça etkili sonuçlar alınabilir. Zaman ilerledikçe vitiligo vücuda artık iyice yerleşeceği için yulaf samanı kürü ile birlikte başka bitkisel kürlerin denenmesi faydalı olacaktır. Aşağıda vitiligo için uygulanabilecek doğal kürlere örnekler verilmiştir. Umarım sizin de derdinize derman olur.

Üç tutam (yaklaşık 15 gram) yulaf samanı bir tencerede halihazırda kaynamakta olan 1 litre suyun içerisine dökülür. Daha sonra tencerenin kapağını kapatarak bu şekilde kısık ateşte 3*4 dk kadar kaynatılır. Ateş kapatılarak tencere soğumaya terk edilir. Ilık kıvama gelince bir pamuğa emdirilen yulaf samanı suyu, vitiligo lekesi olan bölgelere 10 dk kadar hafif masaj eşliğinde uygulanır. Ayrıca vitiligo olan bölgenin kan dolaşımının sağlanmasını temin etmek amacıyla parmak uçlarıyla hafif bir tempoda masaj da yapılabilir. Masaj bittikten sonra vitiligolu bölge yıkanmaz ve durulanmaz. Bu şekilde 2 saat beklenir. Bu süre zarfında yulaf samanında vitiligoyu tedavi edici etkisi olan scopoletin ve benzeri enzimler cilt dokusuna iyice nüfuz eder. Yulaf samanı kürünün uygulanma süresi ortalama 2 aydır. İki günde 1 olacak şekilde düzenli uygulama ile vitiligo lekeleri zamanla kaybolmaya yüz tutacaktır. Bu süre zarfından kendinizin iyileşeceğine olan güveninizin tam olması ve bağışıklık sistemini olumsuz etkileyecek stres vs durumlara girmemeye özen göstermeniz şarttır.

Yulaf samanı suyu dileyenler için içilerek te tüketilebilir. Bu şekilde de vitiligo tedavisi amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bir tatlı kaşığı dolusu yulaf samanını kaynamakta olan bir bardak suya atınız. Ağzı kapalı olarak hafif ateşte 5 dakika kaynatınız. Soğuduktan sonra süzünüz. Üç hafta boyunca haftada 2 çay bardağı içilir. Üç haftadan sonra şikâyetin seyrine göre devam edilir. Her içim için yulaf samanı suyunu taze hazırlamak şarttır. Kesinlikle 10 saatten fazla beklemiş yulaf samanı suyunu haricen veya dahilen kullanmayınız.

Yulaf samanı kürünü uygulamadan önce ona karşı alerjiniz olup olmadığına dair test yaptırınız. Kullanılacak yulaf samanının yeşil olarak kurutulmuş olma şartı vardır. Güneş altında sarardıktan sonra toplanmış yulaf samanı amaca uygun değildir.

Comments
 1. ismail
 2. Kübra13
 3. ferhat2121
 4. admin
 5. Evin
 6. hasanztekin
 7. cemil demirkıran
 8. admin2
 9. Perihan Özpınar
 10. yıldız
 11. mustafa
 12. mustafa
 13. gül sancar
 14. gul
 15. sude
 16. mehmet
 17. Büşra
 18. admin
 19. Serdar
 20. Serdar
 21. tamer
 22. Ferhat
 23. ali
 24. ali

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir