Kara Merhem Nedir-Kara Merhemin Faydaları Fiyatı Fiyatları

Kara Merhem Nedir-Kara Merhemin Faydaları Fiyatı Fiyatları

Sivilceler için yoğun olarak kullanılan kara merhem, bilinen en eski ve en faydalı yara merhemleri arasında olup, mikrop kırıcı ve sivilceleri kurutucu etkisi ile yaygın bir kullanıma sahiptir. Şimdi kara merhemin özellikleri ve faydaları hakkında sizlere bilgiler verelim.

Halk arasında KARA MERHEM olarak bilinen İhtiyol Pomad‘ın içeriğinde genelikle %80 Vazelin, %10 İhtiyol, %10 Lanolin bulunmaktadır.

Kara Merhem - İhtiyol Pomad

İhtiyol, ham petrol özelliğindeki karışımın sülfürik ait ile muamele edilerek suda çözünür hale getirilmiş şeklidir. Ekzama, apse ve akne tipi erupsiyonlar (deri döküntüsü) gibi enflamatuar (iltihaplı deri sorunları) deri hastalıklarının tedavisinde yardımcıdır.

Kara merhem deriden tamamen emilir, yüksek oranda kükürt içermektedir. Kullanım sırasında idrarda kükürt oranının arttığına dair bazı sonuçlar mevcuttur.

 

Kara Merhemin (İhtiyol Pomad) Kullanım Yerleri :

Çıban

Kara Merhemin Faydaları Nelerdir

Kronik iltihaplanmaların, çıban ve sivilcelerin olgunlaşıp, içlerinin temizlenmesini sağlar. Antienflamatuar özelliklerinin yanı sıra antibakteriyel, antimikotik, antipüritik, antiseboreik ve antiekzamatöz özellikleri de bulunmaktadır.

 

 

Kara Merhem Nasıl Kullanılır?

Rahatsızlığın bulunduğu bölge yıkanıp kurutulduktan sonra günde iki defa sorunlu bölgeye sürülüp gazlı bezle kapatılır. Hava almasına engel olmamak için sıkı bandaj kullanılmamalıdır. İltihap akmaya başladıktan sonra bir kaç gün daha günde bir kez sürülmeye devam edilmelidir. İltihaplı bölge sıkılarak veya bastırılarak iltihap çıkartılmaya çalışılmamalıdır.

 

Kıl dönmesinde kara merhem kullanılmalıdır?

Prof.Dr. Nihat Bengisu cevaplıyor.

 

UYARI : Kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Çocuklarda ve hamilelerde kullanılmamalıdır.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir