Sperm Artırıcı Bitkisel Kür ile Erkek Kısırlığının Doğal Tedavisi

Sperm Artırıcı Bitkisel Kür ile Erkek Kısırlığının Doğal Tedavisi

sperm arttıran meyveler ve sebzeler

sperm arttıran meyveler ve sebzeler

Sperm Artırma Yolları denilince akla iki ihtimal geliyor. Bunlardan birincisi sayı olarak sperm sayısının yoğunluğunun düşük olması durumunda sperm sayısını arttırmaktır. Sperm sayısının azlığının en önemli nedeni beslenme ve kötü alışkanlıklardır. Sperm arıtmanın ikincisi ise sperm sayısı normal fakat mevcut spermlerin kalitesinde problem olması durumudur. Sperm kalitesizliği durumunda meni içerisindeki sperm hücrelerinin yumurtayı döllemeye ulaşamayacak derecede güçsüz olması olarak adlandırılabilir. Kalitesiz spermler, sayısı ne kadar çok olursa olsun yumurtaları dölleyerek sağlıklı bir embriyon oluşturma yeteneğinden yoksundur. Sperm artırmak için sadece ilaç tedavisi değil, aynı zamanda sperm arttırıcı bitkiler ile de bir takım bitkisel çözümler geliştirilebiliyor. Şimdi öncelikle size sperm sayısını artıran bir bitkisel çözüm kürü paylaşalım. Daha sonra da sperm kalitesini yükselten bitkisel çözümler, besinler, yiyecekler, gıdalar, meyveler ve sebzeler hangileridir buna değinelim.

Sperm Sayısını Arttıran Keçiboynuzu Kürü- İbrahim Saraçoğlu

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu,son dönemlerde erkeklerde artan bir yaygınlıkla görülmeye başlanan sperm sayısının düşüklüğü sorununa bitkisel çözüm amacıyla keçiboynuzu kürü’nü tavsiye ediyor.

7-8 tane keçiboynuzunu kırıp yarım litre sıcak suya atarak 7-8 dakika kaynatın. Elde edilen keçiboynuzu suyu 3 ay boyunca sabah ve akşam tok karnına içilmelidir

Sperm Sayısını Artıran Çakşı Otu ve Çakşır Suyu Kürü

Yemeklerden 20 dakika önce 1 kahve fincanı içilmesi tavsiye edilir.

Çakşır yaprak ve çiçeklerinden modern distilasyonlarla elde edilmiş çakşır aromatik suyudur.

Çocuk sahibi olmak her insanın kuşkusuz en büyük arzularından biridir. Bunun gerçekleşmesi için hem erkeğin hem de kadının sağlıklı bir üreme sistemine sahip olması gerekir. Kadında bir sorunun olmadığını varsayarak erkekte sperm yokluğu veya düşüklüğünde yapılması yararlı olan ve sperm sayısını artırabilecek birtakım uygulama ve bitkisel formüllere göz atalım.

Şu durum asla unutulmamalıdır ki sperm sayısı düşüklüğü tanısı ilgili tıp alanında uzman doktorlarca (üroloji, kadın doğum, biyokimya laboratuarı..) konur ve aşagıda belirttiğim uygulama ve öneriler sadece destek amaçlıdır, sperm sayısı düşüklüğü olanlar doktor tedavisine harfiyen uymalıdır.

Bilmek her problemin çözümünde yardımcı olan en önemli faktörlerden birisidir. Bu nedenle sperm nedir, nasıl üretilir ? ..vs kısaca bir göz atıp bilgi sahibi olalım.

Sperm hücresi yani spermatosit testislerde (yumurtalık da denir) üretilir ve epididim denen (sperm biriktirme kanalı) bezde olgunlaşır. Bu işlemleri beynimizde hipofiz denen bezde üretilen FSH (folikül uyancı hormon) ve LH (luteinize edici hormon) adlı hormonlar kontrol eder.


Sağlıklı bir genç erkekte ortalama olarak testiste saniyede 1.000, bir günde ise 100 milyon sperm üretilir. Normal bir cinsel boşalmada 2-6 mililitre arasında meni dışarı atılır. Her bir mililitre meni içerisinde en az 20-200 milyon arasında sperm bulunmalıdır. Menisindeki sperm sayısı 20 milyonun altında olan erkeklerde eşlerinde gebelik şansı anlamlı olarak düşer.

Sperm üretim döngüsü ortalama 2-3 ayda bir tekrarlanır. Bu şu demektir, bir sperm üretildikten 2-3 ay sonra semene salgılanacaktır. Buna ilaveten sperm üretimini bozan zararlı etkenler veya tedavi için kullanılan faydalı ilaçlar da sperm üretimini ortalama 3 ayın sonunda etkileyer. Bu nedenle semen analizi en az 3 ayda bir kez olmak üzere toplamda 2 kez tekrarlanmalıdır.

Azospermi nedir ? : Menide canlı veya cansız hiç sperm hücresi olmamasıdır. Bu tanıyı koyarken bazı durumlarda çok az sperm de olsa mikroskopta o alanda görünemeyebileceğinden, santrifüj edilerek sediment denen tüpün dibindeki kısımdan da örnek alınarak inceleme tekrarlanmalıdır.

Hücre yapımının olmadığı veya çok az olduğu üretim bozukluğu tipinde olan azospermide TESE denen iğneli bir basit operasyonla sperm bulma şansı ortalama %30-50 civarındadır.

Oligospermi nedir ? : Sperm hücrelerinin sayı olarak azlığını ifade eden bir terimdir. Burada sperm sayısı 20 milyon/ml den azdır.

Astenospermi nedir: Sperm hareketliliğinde azalmayı ifade eder. Fertilizasyon şansını azaltır.
Teratospermi nedir: Spermlerde şekil bozukluklarını ifade eder.Fertilizasyon şansını azaltır.

Peki sperm sayısı düşük geldi, bu sayıyı nasıl artırabiliriz ?

Sperm sayısının düşük olması gebelik şansını düşürdüğü için en az 20 milyon/ml ve üstü olması istenir. Bunun için ilgili doktorunuz size tedavi planlayacak ve gerekli testleri yapacaktır. Aşağıda sperm sayısını artırmada yararlı bazı uygulamalar ve bitkilerden örnekler verelim.

Öncelikle sperm sayısını artırmanın bir kaç yolu vardır. Beslenme değişiklikleri,kilo ve yaşam alışkanlıkları gibi birçok faktörü ele almalısınız.

Varsa obezite yani fazla kilolarınızdan kurtulun.
Stresli yaşam kortizol salgısını artırarak sperm üretiminide olumsuz etkiler,stresten kaçın egzersiz yapın,düzenli uyuyun,kendinize hobi edinin.

Testislerinizi yüksek ısı maruziyetinden koruyun. Özellikle sauna ve sıcak su banyoları sperm üretimini kötü yönde etkiler. 40 C üstündeki suda 30 dk dan fazla zaman geçirirseniz sperm sayınız anlamlı olarak düşer. Yine dar ve naylon iç çamaşırları giymeyin.

Çok fazla kahve içmeyin. Bunu da söyleme demeyin, belki günde bir fincan içebilirsiniz ama her gün birkaç fincan kahve içerseniz sperm hareketliliği azalır unutmayın.
Bazı tarım ve böcek ilaçları sperm üretimini olumsuz etkiler. Bunlardan varsa uzak durun.

Sigara en meşhur zehirdir. Kanser yaptığı gibi sperm sayısını, hareketini ve yapısını olumsuz etkiler. Sigarayı azaltmayın bırakın.

Alkol alımı sperm üretimini bozar. Sürekli alkol alanlarda zamanla testisler küçülür, testosteron üretimi bozulur. Tüy dökülmesi,impotans ve sperm sayısı düşüklüğü vs gelişir. Bu nedenle alkol almayın. Yemek borusu ve mide kanserinden tutun da karaciğer yağlanması ve siroza kadar birçok hastalığında babalarından biridir alkol.

Bazı ilaçlar sperm sayısını düşürür ve spermin üretimini olumsuz etkiler, bu etkiler geri dönüşümlü olsa da doktorunuza danışın. Antibiyotikler, parazit ilaçları, depresyon, mide ülseri, hipertansiyon ve alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar vs sperm üretimini bozabilir. Özellikle saç dökülmesi ve prostat büyümesi gibi durumlarda kullanılan steroidli,testosteronlu ilaçlar sperm üretimini bozar.Özellikle mide ülseri ilacı olan simetidin grubu ilaçlar sperm sayısını düşürür.

Kemoterapi ilaçları kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar olup sperm üretimine zarar verebilirler. Bu ilaçların bir kısmının etkisi kalıcıdır. Kemoterapi öncesinde bazı hastalarda ileride kullanılmak üzere sperm örnekleri alınarak dondurulmaktadır.

Radyoterapi yani ışın alma da testislerde sperm üreten hücreleri harsalar. Bu etki doza ve süreye bağlı kalıcı veya geçici olabilir. Cep telefonu, bilgisayarların monitörü, büyük tüplü televizyonlar, mikro dalga fırın gibi radyo aktivite yayan cihazlar sperm sayısı üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Bu tür aletlerden mümkün olduğunca uzak durun.

Testis iltihapları da sperm üretimini bozabilir. Kabakulak, orşit gibi iltihaplarda vakit kaybetmeden tedavi olunmalıdır.

Bisiklete uzun süre binmek testislere mekanik zarar verir. Kısa tutulmalıdır.

Sperm üretimini ve sayısını artıran bitkiler var mı ?

Çakşır Yaprağı Suyu : Yüzyıllardır cinsel gücü artırıcı özelliğinden dolayı kullanılan bu bitkinin son yıllarda tesadüfen bulunan bir etkisi de sperm sayısını önemli ölçüde artırmasıdır. Türkiye’de güney illerimizde (genellikle Hatay) bölgesinde bolca yetişir. Bu bitkinin meyvelerini bölgede bolca yiyen keçi ve koyunlar; bol miktarda ikiz ve üçüz doğurmaktadır. Bunu gören Alman ve Amerikalı bilim adamları bu bitkinin bileşimini araştırmış ve afrodizyak ve meni artırıcı özelliğini saptamışlarıdır.

Ginseng: Geleneksel Çin ve Güney Amerika tıbbında cinsel gücü artırmak üzere kullanılan bir bitkidir. Bununla beraber testis bölgesine giden kan akımını artırarak sperm beslenmesini dolaylı yoldan artırır, yararlıdır.

Diğer : Bal, Dut,Tarçın, Polen, Anason, Zencefil kökü, Kekik, Çörekotu, Biberiye, Defne tohumu, Isırgan tohumu, K. Hindistan cevizi, Karabiber, Kişniş, Kitre, Mahlep otu, Meyan kökü, Tere tohumu, Topalak, Çemen otu, Çentiyan, Eğirkökü, Halile, Hardal, Havlıcan, Kakule, Karanfil, Kereviz tohumu, Kimyon, Kuşburnu, Ravent, Roka tohumu, Soğan tohumu, Maltoz, Besbaze, Damla sakızı, Ginseng, Propolis, Vanilya, Arı sütü, Fildişi tozu, Keçiboynuzu, Zerdeçal, Yulaf , C vitamini, Magnezyum, Yeşil Çay, Dong Quai, E vitamini , L-Karnitin, Çinko, B6 vitamini, arginin, B12 vitamini, Folik asit, Selenyum da sperm üretimini artıran bitki ve maddelerdir.

Bunlardan özellikle vitamin C ve E, folik asit,çinko ve selenyum çok önemlidir. Bazı durumlarda folat ve çinko takviyeleri sperm üretimini % 75 lere kadar artırmıştır. Vitamin C ve E ise spermi dış zararlı etkenlerden yani oksidanlardan koruyan antioksidanlardır.

Çinko, B vitaminlerinin emilimi ve fonksiyonları için gereklidir. Testosteronu başka bir forma dönüşmesini engelleyerek prostat büyümesini önler. Testosteron ve sperm miktarını arttırır. Çinko eksikliğinde, mevcut çinko miktarını korumak için seks dürtüsü azalır.

Baklagiller, et, karaciğer, pekmez, bira mayası, tavuk yüreği, istiridye, süt ve süt ürünleri, yumurta sarısı, yer fıstığı, susam, soya fasulyesi, ayçekirdeği ve kabak çekirdeği bol çinko içerir bu nedenle en basitinden her gün en az bir avuç kabakçekirdeği tüketin.

Keçiboynuzu : Bol miktarda A, B, B1, B2, B3, B6, D vitamini ile kalsiyum,demir,potasyum,magnezyum,mangan içerir. Ayrıca fiber ile pektini bol ve sodyumu azdır. Sperm üretimini artırır, kilo vermeye yardım eder.

Arginin normalde vücutta yeterince bulunan bir aminoasittir. Vücutta önemli görevleri vardır. Hücre bölünmesi, yara iyileşmesi, bağışılık sistemi,vücuttan amonyağın atılması, Growth hormon yani büyüme hormonu sekresyonunu uyarma gibi rolleri vardır. İlginç olarak sperm hücreleri argininden zengin olduğundan, sperm sayısı az olan kişilerde arginin takviyesi ile sperm sayısınının arttığı gösterilmiştir. Et,nohut,somon balığı,fıstık,ceviz,susam,çukulata,kuru üzüm,mısır,badem,yumurta ve süt zengin arginin kaynaklarıdır. Bu nedenle bu besinleri de sağlıklı sperm için almalısınız.

Dong Quai bitkisinde bulunan bir antioksidan olan Ferulik asit sperm hücrelerinin hareketliliğini artırır. Yulafta ise bol protein bulunur ve zengin bir demir, mangan ve çinko kaynağıdır sperm üretimini artırır.

Dr.Kemal ASLAN sperm sayısını artırmaya yardımcı formül : Size tedavinize destek olacak ve oldukça yararlı sperm sayısını artırmaya yönelik bir formül ;

Sabahları içine bir tatlı kaşığı saf bal katılmış 50 ml çakşır suyu,

Öğle arası bol çinko ve B vitamini içeren bir avuç kabakçekirdeği ve bir avuç kabuklu fıstık tüketin.

Akşamları ise iyice kaynamış bir su bardağı suya 5 adet birkaç parçaya bölünmüş keçiboynuzu atın, 10 dk bekletin ve keçiboynuzlarını atarak suyu için.

Bu uygulamaya en az 3 ay devam edin.

Comments
  1. atacan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir