Diş Çekimi Sonrası Apse ve İltihap Nasıl Tedavi Edilir

Diş Çekimi Sonrası Apse ve İltihap Nasıl Tedavi Edilir

diş çekimi sonrası abse iltihap

diş çekimi sonrası abse iltihap

Diş çekimi sonrasında dişin çekildiği bölgedeki diş etinin iltihabı ve apse kapması bir hayli sık görülen bir diş ve dişeti rahatsızlığıdır. Genellikle diş çekildikten birkaç gün içerisinde görülen apse şikayetleri, bazen de haftalar sonra ortaya çıkabilmektedir. Diş çekimi sonrası oluşan dişeti iltihabının ve apsenin tedavisinden evvel nedenlerinin tespit edilmesi gerekmektedir.

Diş çekimi sonrası dişetinde görülen iltihabın en önemli nedeni, 20 yaş dişi çekimidir. 20 yaş dişlerinin çekilmesi sonrasında ortaya çıkan alvolit şikayetleri, ileri dönemlerde diş eti iltihaplarına da yol açabilmektedir. Genellikle iyişeştiğini sandığımız alveolit şikayeti devam eder ve zamanla bu durum dişetinde iltihaplanmaya yol açabilir. Diğer yandan, diş çekimi sonrasında dişetinin içerisinde kalan bir diş parçası veya fissül de dişetinde abse oluşumuna neden olmaktadır. Diş çekiminin ardından görülen iltihaplanma ve abselerin bir diğer önemli nedeni ise diş çekiminin ardından ağız hijyenine gereken ihtimamın gösterilmemesidir.

Dişetinde abse ve iltihapların belirtileri nelerdir?

Diş eti apsesinin en önemli belirtisi, dişetinde ve yanakta görülen ağrılı sıcak şişlikler, sıcak ve soğuk şeylere karşı hassasiyet ve bazen de diş etinden cerahat, irin akmasıdır.

Dişeti iltihabının riskleri ve yan etkileri nelerdir?

Özellikle sistemik bir takım rahatsızlıkları olan kişilerde dişeti iltihapları, kalbe, böbreklere ve karaciğere sirayet edebilmektedir. Netice olarak vücudunuz bir bakteriyel enfeksiyon tehdidi altındadır ve bakteriler kan yoluyla kolaylıkla vücudun diğer organlarına ulaşabilirler. Bu bakımdan dişeti iltihabını kesinlikle hafife almamalı ve zaman geçirmeden diş hekimine görünmelisiniz.

Dişeti iltihabı nasıl tedavi edilir?

Dişeti iltihabında genelde antibiyotik tedavisi işe yaramaktadır. Ancak dişeti içerisinde diş parçası veya yabancı bir cisim kaçmış ise bu durumda dişetinde apse şikayeti tekrarlayabilir. O nedenle iltihaplanmaya neden olan etkenin tespit edilerek elimine edilmesi en kesin korunma ve tedavi yoludur. Tabi antibiyotik tedavisi kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Comments
  1. handan
  2. oksan
  3. şule
  4. bedriya alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir