Diş Dolgusu Nasıl Yapılır-Diş Dolgusu Hakkında Merak Edilenler Sık Sorulanlar

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır-Diş Dolgusu Hakkında Merak Edilenler Sık Sorulanlar

Diş dolgusu acır mı: Diş dolgusu günümüzde lokal anestezi altında yapılan bir diş tedavisi yoludur. O nedenle diş çürükleri diş sinirlerine ulaşmış ise öncelikle kanal tedavisi tercih edilir. Kanal tedavisinin ardından diş dolgusu kesinlikle acı yapmaz.

Diş dolgusu abdest bozarmı abdeste mani olur mu: Diş dolgusu sırasında kanama veya muhtemelen anestezi enjeksiyonu yapılacağı için abdestin bozulmasına yol açacaktır. Böylece diyanetin dedikleriyle paralel olarak diş dolgusu abdesti bozar mı sorusunu cevaplamış olduk.

Diş dolgusu ağrısı nedir-Diş dolgusu ağrı yaparmı: Diş dolgusu sırasında dolgu malzemesi ile dolgu yapılan diş kısmına hava kaçmışsa daha doğrusu diş dolgusu hava alırsa diş ağrısı oluşabilir. Ancak son dönemlerde amalgam diş dolgusu, dişte hava boşlukları bırakmamaktadır. Diş dolgusu iltihabı diş dolgusundaki ağrının en önemli nedenidir.

Diş dolgusu ağız kokusu yaparmı: Nedense bir çok kişi diş dolgusu kırılması diye tereddüte düşüyor. Diş dolgusu renksiz ve kokusuz materyallerden olduğu için ağızda koku yapmaz

Diş dolgusu boy abdesti almamızı engellermi? Diş dolgusu boy abdesti almaya mani değildir.

Amalgam diş dolgusu civa zehirlenmesi yapar mı? Amalgam dolgularda bulunan civa sağlığa hiç bir riski ve zararı olmayan bir maddedir.

Diş dolgusu caiz mi: Diş dolgusu sağlık açısından bir zaruriyettir ve bu nedenle caizdir.

Diş dolgusu düşmesi-Diş dolgusu düşerse ne olur: Diş dolgularının ömrü 3 yıl ile 20 yıl arasıdır. Diş dolgusu düştüğünde hiç vakit kaybetmeden dolgusu düşen bölgeye yeni dolgu yaptırmak gerekir. Buna diş dolgusu yenileme adı veriliyor. Diş dolgusu değişimi de diş dolgusunun çatlaması ve eskimesi nedeniyle yapılabilir.

Diş dolgusu fiyatları 2011-2012: Diş dolgusu kaç para ve kaç lira şeklinde okurlarımız merak ediyorlar. Uygulanan dolgu materyaline ve işçilik ücretine göre özel diş hekimleri diş dolgusundan 40 ile 150 tl arası fiyatları talep etmekteler.

Diş dolgusu gusle manimidir: Diş çürümesi gibi bir zorunluluktan dolayı yapılan diş dolgusu ve diş kaplamaları dişin kendisinden sayıldığı için diş dolgusu gusül abdesti almanıza engel olmaz. İslam Hukuku hocası Prof. Dr. Hayrettin Karaman ve Osman Ünlü de diş dolgusu ve gusül hakkında bu görüşleri taşıyor ve hanefi mezhebi ne göre sorun olmadığını söylüyorlar.

Diş dolgusu hamilelik İçin Zararlı Mı Riskli Mi: Dİş dolgusu yaptırmanın hamileliğe hiç bir yan etkisi yoktur. Aksine diş çürümesi bebeğe ciddi hayati riskler oluşturabilir. Anne adaylarının hamilelik dönemlerinde diş çürümesi sorunu ile uğraşmaması için hamile kalmadan önce yaptırması gerekir.

Diş dolgusu kaç dakika sürer-diş dolgusu ne kadar sürer: Bir dişin dolgusu ortalama 25-50 dakika arası bir zaman alır. Buna kanal tedavisi, diş dolgusu malzemeleri hazırlanması ve dolgunun sertleştirilmesi aşamaları da dahildir.

Diş dolgusu ne zaman yapılır: Diş çürükleri diş minesine ve köküne iyice zarar vermeden diş dolgusunun yaptırılması gerekmektedir

Diş dolgusu sonrası yemek yenebilir mi: Diş dolgusu sonrası hassasiyet ve ağrı oluşabilmesi ihtimaline karşı 4-5 saat yemek yenilmemesi tavsiye edilmektedir.

Diş dolgusu zararları var mı: Diş dolgusunun hiç bir zararı yoktur. Aksine diş çürümesi neticesinde olabilecek bir çok sağlık sorununu baştan önler.

Diş dolgusu nasıl yapılır video-diş dolgusu ve kanal tedavisi videoları videosu izle


diş dolgusu uzman tv, diş dolgusu vikipedi

“Diş Dolgusu Nasıl Yapılır-Diş Dolgusu Hakkında Merak Edilenler Sık Sorulanlar” için 7 yorum

  1. durdugunuz kabahat agrı sızı yok zaten uyusturup işlem yapılıyor. hiç acı cekmeyın dırek gıdın. iğne var ancak hissetmezsin bile. zaten iğne ile uyusturuyorlar. o uyusturucu olmasa zaten islem yapılmaz. yani bu iğne iyi iğne 😀 hadi go go go durmayın.

  2. hiç durmayın hemen gidin ben kanal tedavisi oldum rahatladım ama geç gittiğim için baska sorunlar da çıktı 12 tane dolgu yaptırıcam şimdi

  3. Mrb eger dolgu icin korkuyorsanız hic korkmayın ben yaptırmıstım hıc agrı sızı hıssetmıyorsnuz gayet rahat ıgneye gelınce dıse yapılan ıgne zaten cok ınce hıc acı bıle hıssetmıyorsunuz dıs agrısı cok zorya bende cektırecem Allah yardımcımız olsun…

  4. ben kanal tedavisi yaptırdım ortalama 1 saat sürdü biraz midem bulandı çünkü demir çubuğu ateşle ısıtıp soktu ve çok iğrençti kusasım geldi ama çok acımıyo

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir