diş fırçası temizliği ve diş fırçasının kullanımı yöntemleri

diş fırçası temizliği ve diş fırçasının kullanımı yöntemleri

Diş bakımı ve sağlıklı dişlere sahip olmak için öncelikle diş fırçasının temizliği ve kullanımı önem arz etmektedir. Toplumumuzda diş fırçası bazı ailelerde ortak kullanılan bir gereç olarak görüldüğünden dolayı aynı diş fırçasını ortak kullananlar da var. Tabi bu hususta diş fırçasının kullanımı hakkında uzmanların da diyecekleri var.

Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Diş Hastalıkları ve Tedavisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nimet Ünlü, yaptığı açıklamada bakınız neler diyor.

Her konuda olduğu gibi diş sağlığının da insanların eğitimiyle yakından alakalı olduğunu ifade eden Ünlü, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde diş sağlığına çok önem verildiğini hatırlattı. AB ülkelerinde hükümetlerin ciddi yaptırımlar uyguladığını vurgulayan Ünlü, düzenli olarak 3 ayda bir diş muayenesini yaptırmayanların, ceza olarak sigortalarını kendilerinin ödediğini belirtti.

Ünlü, ülkemizde ise diş sağlığına insanların gereken özeni henüz göstermediğini anlatarak, ilköğretimde diş sağlığı eğitimi verilmesi ve bunun müfredata alınması gerektiği uyarısında bulundu.

ORTAK KULLANANLAR VAR

Türkiye’de özellikle 5-12 ve 35-44 yaş gruplarında çürük düzeyinin yüksek olduğunu aktaran Ünlü, ”Sabah ve gece yatmadan önce günde en az iki kere dişimizi fırçalamalıyız. Olması gereken günde 3 kere düzenli olarak fırçalanmasıdır. Ancak 2 kez fırçalanarak da diş sağlığımızı koruyabiliriz” dedi.

Ünlü, diş fırçasının, diş sağlığında önemli bir yeri olduğununu anlatarak, şunları kaydetti:
”Diş fırçası en geç 3 ayda bir değiştirilmeli. Ancak ülkemizde en iyi ihtimalle bir yılda değiştiriliyor. Bazı aileler ise diş fırçasını ortak kullanıyor. Bu durum, fırçalama sırasında kişinin diş etinin kanamasıyla, diş fırçasında kalacak tortuların hastalık bulaştırma tehlikesini ortaya çıkarıyor. Bireylerin taşıdığı çok tehlikeli hastalıklar bu yolla yayılabilir. Diş fırçasının ortak kullanımı, AIDS, hepatit ve tüberküloz gibi ölümcül hastalıkların bulaşma riskini ortaya çıkarıyor. Bu nedenle kesinlikle diş fırçası kişinin kendisine ait olmalıdır ve bir başkası tarafından kullanılmamalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir