Diş Kırılması Nedenleri-Diş Kırıldığı Nasıl Tedavi Edilir

Diş Kırılması Nedenleri-Diş Kırıldığında Nasıl Tedavi Edilir

Dişlerimiz aslında oldukça sağlam ve güçlü organlarımızdır. Ancak dişler çatlayabilir, kırılabilir ve hatta yerinden sökülebilir. Tabi diş kırığı veya dişlerin kırılmasının nedenleri de farklı olabilmektedir.

 • Sert bir cismi ısırmak
 • Künt bir cisimle yüze veya ağıza bir darbe almak
 • Düşmek
 • Dişte daha önce meydana gelmiş çürükler ve aşınmalar dolayısıyla dişin kırılması
diş kırığı-diş kırılması

diş kırığı-diş kırılması

Diş kırılması çoğunlukla dişte  ağrı ve sızı oluşturur. Ancak bazen dişlerde oluşan kırıklar fiziksel görünüm ve kırığın dili rahatsız etmesi haricinde hiçbir biçimde dişte sızı oluşturmaz. Küçük çaplı diş kırıkları genelde acıya neden olmaz. Ancak dişten büyük bir parça kırılmışsa diş ağrısı ortaya çıkabilir.  Bu ağrının nedeni, dişin içerisindeki sinirlerin bu diş kırığından dolayı ciddi manada zarar görmesidir. Kırılan dişlerdeki sinirler özellikle sıcak, soğuk ortama, yiyecek ve içeceklere karşı hassastırlar.

Diş kırığı ağrısı kalıcı veya geçici olabileceği gibi aralıklarla gelen ağrı dalgaları biçiminde de görülebilmektedir. Özellikle çiğneme esnasında dişin kırılan bölgesine oluşan baskı ve basınç nedeniyle diş ağrısı ortaya çıkmaktadır.

 

 Diş kırığı tedavisi

– Çatlamış dişler-Diş çatlakları tedavi edilebilir mi?
Diş kırığının evde tedavisi mümkün değildir. Bu durumla karşılaştığınızda diş hekiminize görünmenizde yarar vardır. Bazen dış görünüş olarak dişlerdeki kırık veya çatlak dikkat çekmez. Ancak birşeyler yenildiğinde ağızda ciddi anlamda ağrı ve sancı yapmaktadır. Sürekli bir diş ağrısına dönüşen dişteki kırıklar atık diş sinirlerinde veya dişi besleyen kan damarlarında ciddi anlamda harabiyet olduğunun göstergesidir. Bu belirti dişler için tehlike işareti olup acilen tedavi edilmesinde fayda bulunmaktadır.

– Diş Kırıkları tedavisi
Kırık bir dişiniz varsa ilk fırsatta doktora görünmeniz gerekecektir. Diş hekiminin bakacağı ilk şey, diş kırığının bir diş çürüğü veya kavite adını verdiğimiz diş çürüklerinin oluşturduğu oyuklardan kaynaklanıp kaynaklanmadığıdır. Ayrıca kırığın sinirlere ulaşıp ulaşmadığına göre dolgu veya kanal tedavisi gibi diş kırıkları tedavi yöntemleri alternatifleri ele alınacaktır.

Diş hekimine gitmeden evvel:

 • Ağzınızı sıcak su ile bir güzel gargara yapınız ve dişlerinizdeki yemek artıklarını temizleyin.
 • Diş kırığı olan bölgede kanama mevcutsa bu kanamayı bir tampon ile 10 dk kadar baskılayarak dindirebilirsiniz. yeşil çay poşeti de kullanılabilir.
 • Diş kırığı olan bölgeye soğuk pres uygulaması, ağızda şişlik ve dişteki ağrıyı önemli ölçüde giderecektir.
 • Hemen doktora gitme imkanınız yoksa kırılan diş parçanızı bir diş dolgusu ile kaplayın. Genelde eczanelerde satılan bir dişçilik malzemesi olan  diş dolgusu, dişin canlı dokusunun ölme sürecini yavaşlatmaktadır.
 • Ağrı kesici alın.

 

Diş Kırığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş çatlakları:
Dş çatlaklarının değişik tipleri bulunmaktadır. Bu diş çatlaması çeşitlerinin her birinin kendine has bir tedavi formülü bulunmaktadır:

 • Küçük Çaplı Diş Çatlakları — Dişte ince bir çatlak izi bırakan bu diş çatlaması türü genelde yüzeysel çatlaklar olup enamel adı verilen diş yüzeyini etkilerler. Küçük çaplı yüzeysel diş kırıkları genellikle tedavi gerektirmez. Ancak nadiren de olsa diş hekiminiz dişteki yüzeysel çatlakları dişi parlatarak ve cilalayarak temizlemek isteyebilir.
 • Ortadan ikiye bölünmüş Dişler — Bu diş çatlakları genellikle azı dişlerinde meydana gelir. Dişin üst kısmında derinlemesine bir kırık olarak görülen bu diş kırığı çeşidi, dişin ortadan ikiye bölünmesine neden olabilir. Genellikle dolgu malzemeleriyle tedavi edilebilen bu tip diş kırıkları dişin taç kısmının korunmasını gerekli kılan kırıklardır. Bazen bu diş kırığının çevresiden pulpa kısmına doğru ilerleyen diş çürüklerinin ortaya çıktığı da görülebilmektedir.  Pulpa bölgesi zarar gördüğünde dişi kurtarmak için yapılan kanal tedavisi de sonuç veremeyebilir.
 • Diş ucu kırıkları— En sık görülen diş kırıklarının başında gelir. Küçük çaplı diş ucu kırıklarının tedavi bile gerektirmicek düzeyde küçük olanları da görülebilir. Şayet diş ucundaki kırık büyükse bu durumda dolgu tedavisi gerekebilmektedir.
 • Diş kenarı kırıkları — Genelde azı dişlerini etkiler ve ağrı sızı oluşturmaz. Ancak dişin taç tabakasının hasar gördüğü diş kenarı kırılmalarında dolgu gerekebilir.
 • Ciddi diş kırılmaları — Bu tarz diş kırıklarının özelliği, dişin sinirlerini uyarabilecek kadar derinlere ulaşmasıdır. Genelde kanamayla eşlik eden diş kırılmaları ciddi kırıklardır. Kanal tedavisi gerektirebilen ciddi diş kırığı tedavisinde dişin taç tabakası tamir edilir.
 •  ot of the tooth and extend upward toward the chewing surface. These breaks are often painful because the area around the root may be inflamed or infected. In most cases, the tooth will have to be removed.
 • Diş çürüğü kırıkları — Dişteki çürükler nedeniyle oluşan diş kırıklarında dişler çoğunlukla kurtarılamaz ve diş çekimi ile sonuçlanan bi süreç yaşanır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir