Alkali Diyeti Nedir-Alkali Diyet Listesi Nasıl Yapılır

Alkali Diyeti Nedir-Alkali Diyet Listesi Nasıl Yapılır

alkalin diyet listesi

alkalin diyet listesi

Alkali diyeti özellikle ABD’de hollywood diyetleri arasında öne çıkan bir hızlı zayıflama diyetidir. Alkali diyeti sadece sağlıklı ve hızlı zayıflama sağlamakla kalmaz, aynı zamanda artrit, kanser gibi hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Alkali diyetinin temelinde vücutta asit düzeyini yükselten et, unlu yiyecekler, işlenmiş şeker ve gıdalardan uzak durmak ve alkali yiyecekler adı verilen meyve ve sebze ağırlıklı bir diyet programı uygulamak yatmaktadır. Alkali diyeti yapan ünlüler arasında dikkat çeken bir isim olan Victoria Beckham, bu diyet sayesinde fit ve zinde bir vücuda sahip olduğunu twetter de sıkça dile getirmektedir.

Alkali Diyeti Nedir?

Alkali diyeti işe yarıyor mu bunu anlamak için bir miktar kimya bilgisi gerekmektedir. Kimyada PH düzeyi adı verilen ölçüm yöntemi, bir şeyin asidik mi alkali mi olduğunu ortaya koymaktadır. PH skalası 0 dan 14 e kadar uzanan bir skaladır. Bir madde şayet 0 PH değerine sahipse bu şey tam anlamıyla asit özellikler sergilemektedir. Keza aynı şekilde PH seviyesi 14 olan bir şey ise tamamen alkalidir. Kanımızın PH değeri 7.35 ila 7.45 arasında olup hafif alkali özellik arz etmektedir. Midede bulunan enzimler ise oldukça yüksek değerde asit yapıdadır. Midemizin PH seviyesi 3.5 olup besinleri parçalamak ve sindirime hazır hale getirmek için uygun kimyasal ortamı sağlar. İdrarımız da yediğimiz besinlere bağlı olarak asit veya baz karakter gösterebilmekteddir. Bu nedenle yediklerimiz vücut sıvılarının ve özellikle kanın PH değeri üzerinde doğrudan etki yapmaktadır.

Alkali Diyeti metabolizmanın ve kanın PH seviyesinin bazik olmasına yardımcı olmaktadır. Elbette yenilen yiyecekler kanın PH düzeyinde kalıcı değişiklikler yapmaz. Ancak metabolizmanın işini kolaylaştırıcı etki yapar. Alkali Diyetinde yenilen besinler kanın ph düzeyini stabilize etmeye yardımıcı yiyeceklerdir. Örneğin taze meyve ve sebzeler, su bu bakımdan Alkali Diyetinde tüketilen gıdalar ve içecekler olarak bilinir. Alkali Diyetinde uzak durulması gereken besinler ise şeker, alkol, işlenmiş gıdalar olarak sayılabilir. Bu besinler hem vücudun asit yükünü artırır hem de metabolizmayı yavaşlatarak sağlıksız kilo alımına neden olur.

Alkali Diyetinin faydaları arasında özellikle düşük asit üretimine neden olan hayvansal proteinler (balık eti gibi), peynir, yoğurt, ekmek, meyve ve yeşil sebzeleri tüketmenin böbrek taşlarına doğal çözüm geliştirdiğini, kemik ve kasları güçlendirdiği, bağışıklık sistemine iyi geldiği, zekayı ve hafızayı güçlendirdiği, sırt ve bel ağrıları ile romatizmaya bitkisel çözüm olduğu, kolon kanseri, tip 2 diyabet gibi ölümcül olabilen hastalıkların ortaya çıkmasına en baştan engel olduğu bilinmektedir.

Alkali Diyetini yapanlar, kanda asidi artıran besinlerin uzun dönemde gut, üremi, böbrek hastalıkları gibi rahatsızlıklara neden olduğu, bazik özellikli besinlerin ise insan ömrünü artırdığı ve sağlıklı bir yaşam sunduğunu iddia etmektedirler.

Alkali Diyetinde Neler Yemeli ve Yememeli?

Alkali diyetinde serbest yiyecekler soya fasulyesi ve tofu, ve fındık, ceviz, badem içi gibi çerez tohumlar, baklagiller özellikle tüketilmelidir. Alkali diyet karbonat ve su karışımı içilerek desteklenebilir.

Süt, yumurta, kırmızı et, işlemden geçirilmiş ve paketlenmiş yiyecekler,konserve gıdalar gibi işlenmiş gıdalar, asit üreten besinler oldukları için alkali diyetinde tüketilmesine izin verilmez.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir