Ayakta Yanma Nedenleri ve Ayak Yanmasının Tedavisi

Ayakta Yanma Nedenleri ve Ayak Yanmasının Tedavisi

Günümüzde bir çok kişinin ortak sorunu olan ayağımızdaki yanma hissi ciddi anlamda rahatsız edici olabiliyor. Özellikle geceleri bizleri tatlı uykumuzdan bile uyandırabilecek kadar şiddetlenebilen ayak yanması hissi aynı zamanda bazılarında ciddi sancı ve ağrı hissiyle de birlikte görülebiliyor. Tıp dilinde ayak yanması sendromu (burning foot syndrome) olarak bilinen bu rahatsızlığı pek çoğumuz farkında olmasak ta yaşıyor olmamız pekala mümkündür. Peki gerçekte Ayak Yanması Neden Olur? Bunun cevabını uzmanlar şu şekilde yanıtlıyor.

Ayak yanmasının nedenleri arasında en önemlileri B vitamini eksikliği, kansızlık ve mantar hastalığı gibi yaygın görülen bir takım rahatsızlıklardır. Özellikle orta yaş ve üstü kesimde görülen ayak yanması şikayetleri şeker hastalığından muzdarip kişilerde nöropatik ağrı belirtisi olarak ta ortaya çıkabilmektedir. Halk arasında ayak tabanının yanması veya ayağın ateşlenmesi olarak ta tabir edilen bu rahatsızlık bazı kişilerde hafif şiddette seyrederken bazılarında ise şiddetli bir hal alabilmektedir. h

Ayak yanması her zaman hastalık veya rahatsızlıkların belirtileri olarak görülmeyebilir. Yukarıda saydığımız vitamin eksiklikleri, mantar enfeksiyonları gibi sağlık sorunlarının yanında ayak yanmasının nedenleri olarak fazla kilolar, uzun süre ayakta kalma, kronik yorgunluk, aşırı terleme şikayeti, gayrisıhhi olarak adlandırılan naylon materyalden imal edilen çorap kullanımı, kalitesiz ve ayak ısısını emmeyen ayakkabı giymek gibi bir takım nedenlerden dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Lateks alerjisi gibi bir takım alerjik hastalıklarda da ayak yanması şikayeti açığa çıkabilmektedir.

Ayak yanmasının tedavisi

Ayak yanmasını tedavi edebilmek için öncelikle ayak yanmasının neden dolayı ortaya çıktığını tespit etmek gerekmektedir. Ayrıca ayakkabı ve çorap alırken dikkat edilmesi gereken bir nokta olarak kaliteli malzemeden imal edilmesi ve ayağın terini ısısını çekebilme özelliğini taşıması önemlidir. Ayak terlemesinin tedavisinde ayağı soğutma özelliği olan bir takım kremlerin kullanımı, magneto terapi, pamuklu çorap giyme, ayakları sık sık soğuk su ile yıkama, ayak bileği destekleri ve tabanlıklar, aspirin, B-5, B-12 vitamini eksikliklerini tamamlayıcı vitamin takviyeleri ve doktor reçetesi ile antidepresan ilaçların kullanımı ayak yanmasını önleyebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir