ayak ağırlığı ne işe yarar-ayaklara bağlanan ağırlıklar nasıl kullanılır ve faydaları nelerdir

ayak ağırlığı ne işe yarar-ayaklara bağlanan ağırlıklar nasıl kullanılır ve faydaları nelerdir

Spor salonuna gitmeden, ayrıca spor yapmak için vakit yaratmaya çalışmadan vücudunuzu sıkılaştırabileceğiniz, vücudunuzu şekle sokabileceğiniz , bıngıl bıngıl, yumuş yumuş baldırlarınızı, kollarınızı taş gibi yapabileceğiniz bir başka yöntem daha.

El ve Ayak bileği ağırlık torbaları.

Bilek ağırlık torbası kullanımı kas yapısını güçlendirmek için kullanılan eski bir tekniktir. Vücudu şekle sokmak, kas yapınızı güçlendirmek için en etkili yol koşmak olsa da el ve ayak bileği ağırlık torbalarının etkinliği yadsınamaz.

El bileği ağırlık torbaları 0.5kg dan , ayak bileği ağırlık torbaları 1.0 kg dan başlamakta ve 5 kg a kadar çıkmaktadır. Velkrovlu olanlarının içerisi genellikle kum veya aynı ağırlığı karşılayacak farklı bir madde ile doldurulmuştur. Ayarlanabilir olanları daha sonra ilave ağırlık eklemek üzere tasarlanmıştır.

Özellikle evde gündelik rutinlerinizi yaparken siz hiç farkına varmadan kaslarınız çalışacak. Düşünün ki her elinizi kaldırdığınızda, her adım attığınızda aynı zamanda ağırlıkta kaldırmış oluyorsunuz.

Günün her saati takmanıza gerek yok. Ancak uygun olan zamanları siz belirleyeceksiniz.

Özellikle ev de ev işi yaparken, markete-bakkala mutfak alışverişine gittiğinizde , hele bir de kış mevsiminde palto altında rahatlıkla kamufle olur, yürürken, kolunuzu kaldırırken egzersiz yapmış olursunuz. Ancak belirtmem gereken önemli bir nokta var, el ve ayak bilek kum torbaları kilo vermek için değil kas yapmak ve kas yapınızı güçlendirmeye yarar.

İlk başlangıç için hem kadınlara hem erkeklere en düşük ağırlıklarla başlamaları tavsiye edilir. Benim kişisel deneyimlerime göre özellikle kadınlarda 0.5kg el bileği, 1.0kg ayak bileği ağırlık miktarını arttırmaya hiç gerek yoktur. Erkeklerde ise bir miktar kas yapısı güçlendikten sonra el bileği 1.0 kg a, ayak bileği ağırlık torbası 2.0 kg a çıkartılabilir. Kendinizi zorlamak ve daa fazla kas yapmak istiyorsanız ağırlık miktarını arttırmadan önce egzersiz ve sporu ağırlık torbalarıyla yapmanızı öneririm.

“ayak ağırlığı ne işe yarar-ayaklara bağlanan ağırlıklar nasıl kullanılır ve faydaları nelerdir” için 6 yorum

  1. Şimdi ben 15 yaşındayım. Boyum 170. Kilom 74, biraz kiloluyum 😀 Basketbol oynuyorum uzun zamandır, ama daha boyum yeni yeni atmaya başladı. Ben mesela ayak ve el ağırlığı alıp kullanmalı mıyım ? Boy uzamasına bir zararı veya yararı olur mu ?

  2. Ben de 15 yaşındayım boyum 1.76 kilom 70 kg basketbol oynuyorum. Neyse uzatmayayım İlter arkadaşım zararlı olması için omzuna baskı yapması lazım.Günlük kalsiyum alırsan etkilemez.günde 2 kase yoğurt yersen yararı olur 😀

  3. ayakta halter kaldır yukarıda beklet kaç dk bekletirsen kardır boyun hızla uzar ama her gün tekrar yapman lazım bnm boyum 15 yasndayken 168 di simdi 182 d4ediğimi yap ama.

  4. İşe yarıyor ben bunu öncedende kullanıyodum ayak bileği ağırlık torbaları 1 kg olarak kullandım ordaki gibi ayrıca birde baldırlara bacak üstüne takılan 2 kg torba kullanıyordum zaman zaman artırdım 6 ay sonra gibi bir süre el bileği ağırlık torbasını 5 kg baldırlara yani bacağın üst tarafına takılan ağırlıkta 7 kg ya çıkardım 1 ay öyle koştum hep 1.5 saat gibi bir süre hergün 1000 ip atlama 200 şınav 400 mekik ile ilerlettim 7. ayda bilek torbasını 7 bacağın üst taravına takılan torbayı 8.5 kg yaptım ip atlamayı 1600 şınavı 500 mekiki 800 yaptım bunu da 1 ay kullandım böylece 8 ay oldu bayağı kas yaptım baklavalarım çıktı ve 8 ay öncesine göre çok ama çok daha hızlı koşuyorum gözle çok rahatça göürlüyor FAKAT HEP YOKUŞ YUKARI ÇIKTIM VE O AĞIRLIKLARI BİR TEK GECE YATARKEN ÇIKARDIM 14 – 15 O AĞIRLIKLAR HEP AYAĞIMDAYDI

  5. ben 18yaşındayım boyum 168. 175olmakistiyorum ama bu saatten sonra okadar uzaman çok zor diyolar bacalarıma ağırlık torbalarından takıp günlük düzenli olarak ip atlama ve koşu yapsam faydası olurmu sizce veya yapan ve sonucunu alan tanıdıklarınız varmmı ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir