Basen Popo Eritme Hareketleri ve Kalça Zayıflatmak İçin Popo İncelten Egzersizler

Basen Popo Eritme Hareketleri ve Kalça Zayıflatmak İçin Popo İncelten Egzersizler

Kadınlarda bölgesel kilolar denilince ilk akla gelen bölgeler, kalça basen ve popo bölgelerinde oluşan kalıcı yağ kitleleridir. bu bölgelerdeki kilolar diyetle veya zayıflama ilaçları ile bir hayli zor verilebilir olup ister istemez egzersiz ve bölgesel zayıflama hareketleri ile bu sorunu halletmek gerekiyor. Şimdi sizlere  kalça basen ve popo bölgesindeki fazla kilolardan kurtulmak için yapılması gereken bölgesel zayıflama hareketleri resimli anlatım ile verelim.

1) Yan Makas Hareketi (Göbek Eritmek İçin Egzersiz Hareketi):

göbek eritme egzersizigöbek eritme egzersizi

Pozisyon
Sağ tarafınıza resimdeki gibi yatarak uzanın ve Torso adı verilen yan karın kasları bölgesinin kasıldığını hissederek sol bacağınızla makas açacak şekilde sağ kollarınız ve dirsekleriniz üzerinde duruş pozisyonu alın. .
Hareket
Sol bacağınızı kırmadan kafanız hizasına kadar kaldırın ve yan karın kasları gerilesiye kadar makas pozisyonunda 15 saniye kalın. Daha sonra bacağınızı ağırca indirerek eski pozisyona gelin.
Hareket Tekrarı
Hareketi 12 tekrar biçiminde yapın. Her tekrar arasında 20 saniye dinlenin.
İpucu:
Hareketi ağır bir biçimde yapınız ki bacaklarınız ve göbek çevresindeki yağlarınız erisin.

Bu hareket hem kalça hem de basen ve göbek bölgesini inceltici özelliğe sahiptir. Bu hareketi sabahları ve haftada 3 kez tekrar edin.

1) Bacak Üstüne Bacak Atma Hareketi (İç Bacak ve Basen Yağlarını Eritmek İçin Egzersiz Hareketi):

iç bacak eritme hareketiiç bacak eritme hareketi

Pozisyon
Sağ tarafınıza resimdeki gibi yatarak uzanın ve sağ dirseğiniz üzerine yana yatın. Daha sonra sağ bacağınızı resimdeki gibi sol bacağın üstüne atın.
Hareket
Bacak bacak üstüne pozisyonunu diz kapağı bölgesinden başlatarak ağır ağır sol ayağınızı sağ baldır bölgesinde doğru çekin. Baldır bölgeniz iyice yanmaya başlayasıya kadar ayağınızı kırabildiğiniz kadar üste kırın. En son gelebildiğiniz pozisyonda 30 saniye beklemeye çalışın ve daha sonra ayağınızı aşağı doğru çekin. Aynı hareketi sağ bacak sol bacak üstüne olacak biçimde çift taraflı yapın.
Hareket Tekrarı
Hareketi 5 +5 : 10 tekrar biçiminde yapın. Her tekrar arasında 30 saniye dinlenin.
İpucu:
Hareketi yaparken en fazla zorlandığınız kısımda ne 20 saniye bekleyin ki iç bacak ve baldır kısmındaki yağlar erisin.

3) Bacak Esnetme ve Germe Hareketi (Bacak zayıflatan hareket)

bacak esnetme ve gerdirme hareketibacak esnetme ve gerdirme hareketi

Pozisyon
Ellerinizi arkaya destek alarak resimdeki gibi yarım uzanma pozisyonu alın.  Kollar dik olmalı ve vücut ile kollar arasında 30 derece açı bulunmalıdır.  Dizler diz kapağından kırılmış vaziyette olacak.
Hareket
Sağ bacağınızı ağır bir şekilde havaya doğru kaldırın ve bacağınızı dik ve kırmadan yukarıya bakacak biçimde pozisyon alın. Bu vaziyette 20 saniye bekleyin ve bacağınızı ağır bir şekilde aşağı doğru indirin. Sonra aynı hareketi diğer bacak için tekrarlayın.
Hareket Tekrarı
Hareketi 8 +8 : 16 tekrar biçiminde yapın. Her tekrar arasında 20 saniye dinlenin.
İpucu:
Hareketi yaparken arka bacak kasları kasılacak ve ağrı hissettirecektir. İşte bu yanma hissi ne kadar şiddetli olursa kalça ve arka basen, simit bölgesindeki yağlar o denli hızlı eriyecektir.

4) Diz Üstü Bacak Germe Hareketi (Kalça zayıflatan hareket)

kalça eritme hareketikalça eritme hareketi

Pozisyon
Dirsekler ve diz kapakları yere değecek ve emekleme pozisyonu alacağız. Eller de ileri doğru birbirine paralel vaziyette olacak.  Dirsekler omuz hizasına getirilecek.
Hareket
Sağ bacağınızı diz kapağından kırarak ağır bir şekilde havaya doğru kaldırın ve bacak vücuda paralel olmalı. Resimdeki pozisyona gelince bu vaziyette 30 saniye bekleyin ve bacağınızı ağır bir şekilde aşağı doğru indirin. Sonra aynı hareketi diğer bacak için tekrarlayın.
Hareket Tekrarı
Hareketi 6 +6 : 12 tekrar biçiminde yapın. Her tekrar arasında 20 saniye dinlenin.
İpucu:
Hareketi yaparken tüm bacak kasları kasılacak ve ağrı hissettirecektir. İşte bu yanma hissi ne kadar şiddetli olursa kalça erimesi gerçekleşmeye başlayacaktır.  Bu hareket pilates ya da aerobik minderi üzerinde yapılırsa sizin açınızdan daha iyi olur.

5)  Ayakta Basen Zayıflatma Hareketi

ayakta basen eritmeayakta basen eritme

Pozisyon

Kollarınız omuz hizasında iki yana açık olacak ve sağ bacağınız ilerde, sol bacak ise resimdeki gibi geride olacak.
Hareket
Sol bacak ileri doğru geniş bir adım atılmış pozisyonda harekete başlıyoruz. Sol bacağı mümkün oldukça ileri doğru uzatıyoruz ama bu esnada sağ bacak ise gergin vaziyet almalı. Resimde görüldüğü gibi bacak kası komple gerilecek ve 20 saniye bu gergin vaziyette bekletilecek. Sonra yavaşça toparlanarak diğer bacak için aynı hareketi uygulayacağız.
Hareket Tekrarı
Hareketi 6 +6 : 12 tekrar biçiminde yapın. Her tekrar arasında 20 saniye dinlenin.
İpucu:
Bacak germe hareketi, bacak kaslarını zorlayacağı için ilk zamanlar aşırıya kaçmadan ve herhangi bir sakatlığa mahal vermeden bu hareketi yapın. Birkaç ay zarfında gerek kalça bölgesi gerekse basen bölgesi ndeki inatçı yağ dokuları eriyecek ve gerçekten fit bir bel altı bölgesinde sahip olacağız.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir