Vajina Sarkması Nasıl Tedavi Edilir-Vajina Estetiği İle İç Dış Dudak Sarkmalarına Çözüm

Vajina Sarkması Nasıl Tedavi Edilir-Vajina Estetiği İle İç Dış Dudak Sarkmalarına Çözüm

Vajinal estetik kavramı özellikle son 20 yıldır tüm dünyada yaygınlaşmaya başlayan, aynı zamanda ülkemizde de artan bir yaygınlıkla talep gören bir kadın genital organ estetiğidir. Vajinanın dış kısmının iç ve dış dudaklardan müteşekkil olduklarını biliyoruz. Bu dudaklar bazen doğuştan bazen de yaşın etkisi ile sarkma eğilimindedirler. Kadınların özvügenlerini ciddi anlamda olumsuz yönde etkilemektedirler. Elbette vajinal estetikler sadece dudak sarkmaları ile sınırlı değildir. Vajina daraltma estetiği, vagina şeklini düzeltme (kontur şekillendirme) gibi daha başka estetik yöntemler de yeri geldiğince yer vereceğiz.

Vajinanın fonksiyonu dışında, dış kısımlarını oluşturan labia majör ve labia minör denilen büyük ve küçük dudaklar ile pubis bölgesinin düzeltilmesi gerekebilir. Pek çok kadın labialarının büyük ve sarkık olmasından şikayet etmektedir. Cinsel fonksiyonları etkilemez ancak psikolojik olarak hasta mutlu olacağı için cinsel başarı ve haz artacaktır.

Bu dudakların normalden büyük olması bazen, klitorisi örteceği için orgazmın gecikmesine ve hazzın azalmasına neden olabilir. Labialar normalden küçük ve gevşek olduğunda yağ dokusu transferi ile bunlar normal, gergin ve daha genç görünüme kavuşmaktadır. Bunlar basit ve lokal anestezi ile yapılan günlük cerrahi girişimlerdir. Bazen bacak içlerinde ve pubis denilen vajinanın üst bölümündeki alanlarda aşırı yağlanma olmaktadır. Bu durum lokal anestezi ve liposuction ile düzeltilmektedir. Yine yaşlanma ile birlikte pubiste sarkma oluşur.

Genç bir kadında karşıdan bakışta dıştaki labiumların(labia major) üçte biri görülür durumdadır. Pubisteki sarkma sonucu labiumlar görünmez olur. Karın germe ameliyatları ile birlikte ya da tek başına kıllı bölge üzerinden küçük bir kesi ile pubis tekrar eski genç görünümüne kavuşturulabilir. Büyük ve sarkık iç dudaklar, genellikle asimetrik olarak dış dudaklardan taşar ve estetik görünümü bozduğu kadar, pantolon giyerken de rahatsızlık verirler. Bu durum basit bir cerrahi işlem ile düzeltilebilmektedir.

İç dudaklarda olduğu gibi, büyük ve sarkık dış dudaklarda lokal anestezi altında küçültülebilmekte, içlerininin boşaldığı ve gergin görünümlerini kaybettikleri durumlarda , yağ enjeksiyonları ile dolgun ve genç görünümlerine kavuşturulmaktadırlar. Pubis denilen vajina üstü bölgesi ve bacak içlerindeki aşırı yağ birikmesi sonucu oluşan kontur bozuklukları, basit liposuction işlemleri ile düzeltilir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir