Göz Çevresi Kırışıklıkları Botoks ile Nasıl Geçer-Botox Tedavisi Faydaları Yan Etkileri Zararları

Botox nedir?
Botox aslında bir bakteri türü olan clostridium botulinum isimli mikrobun salgıladığı toksinin yani zehirin adıdır. Botox 2 tip olarak bulunmaktadır. Bunlardan tip A piyasada botox uygulamaları olarak bilinen uygulamalarda kullanılan ürünün etken maddesidir. Botox tedavisi sadece yüzdeki, boyundaki çizgileri ve kırışıklıkları gidermek için değil, aynı zamanda terleme tedavisi, bir takım cilt ve nörolojik hastalıkların tedavisinde de yaygın bir biçimde kullanılmaktadır.

Botox tedavisi nerelerde kullanılır?

botox resimleri

botox resimleri

Botox tedavisi bilhassa yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan yüzdeki kırışıklıklar için ve çatık kaşlar olarak tabir edilen iki kaş arasındaki derin kırışmalara çözüm amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Botox ile tedavi edilen kırışıklıklar arasında en fazla dikkat çekenleri, kaş arası kırışıklıkları, alındaki yatay çizgiler ve göz kenarındaki kırışıklıklar(kazayağı kırışıklıkları) sayılabilir. Ayrıca kadınlarda yaygın bir şikayet ve sorun olan kaş düşmesi de botoks ile kaş kaldırma şeklinde tedavi edilebilmektedir. Botox estetik tedavisinin bu derece yaygınlaşmasının nedenlerinden bir tanesi de 1990 lı yıllardan itibaren ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya gibi ülkelerde silikonla cilt gerdirme, dolgunlaştırma ve kırışıklık giderme tedavilerinin yasaklanmış olması da önemli bir etken olarak göze çarpmaktadır. Botox adı verilen nörotoksin, , gram (+), anaerobik bir bakteri olan Clostridium botulinum tarafından üretilmektedir.

Botoxun Faydaları Nelerdir

Botox tedavisinin en ilginç yanı uygulandığı bölgedeki kas dokularının sinirlerini bloke etmesidir. Bunun mekanizmasına değinmek gerekirse botoks uygulanan kas demetlerindeki sinir – kas bağlantısını toksinin biyokimyasal etkisi ile bloke olur ve kas hücreleri kasılamaz. Sinir ucundan asetilkolin denilen bir nörotransmitterin salınımını engeller. Böylece o kas grubu üzerindeki cilt düzgün ve kırışıksız kalırken, Botox uygulanmamış kas grupları çalışmaya devam ederek normal yüz ifadesini korurlar.

Botox nasıl yapılır ve uygulanır?
Kozmetik amaçlı “Botox ” uygulamaları basit ve güvenli olup, çok küçük bir iğne ile çok az miktarda Botoxun yüzün belli noktalarına enjekte edilmesi ile gerçekleştirilir. Botox, soğuk zincirle özel şartlarda iletilen şeffaf bir maddedir. Serum fizyolojik ile sulandırılır. Sulandırma işleminde doktorların tercih ettiği çözücü miktarları birbirinden farklıdır.

Ben en düşük sulandırma dozu olan 1 ml serum fizyolojik miktarını tercih ediyorum. Böylece en az hacimde, yüksek doz Botox istenilen kasın içine uygulanabilir. Daha fazla miktarda çözücü kullanmanın dezavantajı, ilacın komşu kaslara yayılıp onları bloke edebilme riski taşımasıdır. Uygulama sırasında, bazı hastaların böcek ısırması şeklinde ifade ettiği, minimal bir ağrı hissedilebilir. ilave anestezi ya da uyutma gerektirmez, ve hemen sonrasında günlük aktivite sürdürülebilir.

Tedavinin riskleri nelerdir? Her isteyene uygulanabilir mi?

Tedavinin en belirgin yan etkisi enjeksiyon bölgelerinde minik kızarıklıkların oluşmasıdır. Hastaların yaklaşık %10unda birkaç saat süren baş ağrıları gözlenebilir. Fakat gariptir ki bir çok insan da baş ağrısını geçirmek için Botox kullanıyor. Migren ve baş ağrısı tedavilerinde mucizeler yaratabiliyor. Veyahut çok nadiren, göz kapağı sarkması gibi enjeksiyon tekniği hatalarına bağlı tecrübesizlik yanlışlıkları görülebilir.

Botox’un 20 yıllık kullanım sürecinde kaydedilmiş herhangi ciddi bir alerjik reaksiyon, şok ya da ölüm yok. Yani tamamen güvenli bir molekül olduğu söylenebilir. Tüm kas hastalıklarında ve gebelikte Botox kullanılmamalıdır.

Tedavide dikkat edilmesi gereken diğer noktalar neler?

Öncelikle bu tedavide enjeksiyonu kimin yaptığı çok önemli. Bu konuda uzman bir doktor olmalı. Aksi takdirde yanlış yere enjekte edilen madde istenmeyen bir görüntü yaratabiliyor Bir de yüzün hangi bölümüne yapılacağı konusu önemli. Gülümsemeyi etkilediği için yüzün alt kısmına uygulanması iyi sonuçlar vermiyor. Botox daha çok kırışık ya da gıdı problemleri olan kadınlara yönelik bir tedavidir. Botox sadece belirli kasları gerginleştirebiliyor, ciltteki hasarı ya da genetik yaşlanmayı önlemiyor.

Kollajenden farkı nedir? Hangi tedavi daha avantajlı mıdır?

Bu kişiye göre değişir. Kollajen kırışıklıkların içini dolduran bir madde, Botox ise yüzdeki kasları belli bir süre için dondurarak gençleştiriyor. Buna karar vermek için önce uzman doktorunuzun yüzünüzü incelemesi ve ona göre karar verilmesi gerekiyor.

Tedavi ne kadar zamanda etkisini kaybediyor?
Botulinum toksininin etkisi uygulandıktan 24-72 saat sonra görülmeye başlar ve 7-14 gün içerisinde etkisi tam olarak ortaya çıkar Botox, terleme ile yaklaşık 8 aylık bir süre içinde vücuttan tamamen atılıyor. Sadece yüze yapılan 15 dk bir tedavi de 6 ay boyunca etkisini sürdürüyor.

Botoxa karşı bağışıklık kazanılabilir mi?

Bu kadar az miktarda kullanılan bir maddeye karşı bağışıklık kazanmanız imkansız ama düzenli olarak botox kullanmanız hiçbir zaman yüz gerdirmeye ihtiyaç duymayacağınız anlamına gelmiyor. Bu sebeple başlangıçta aldığınız sonuçlarla ile 6 yıl sonra aldığınız sonuçlar farklı olabilir. Sonuç olarak botox doğru kişiler tarafından düzgün biçimde uygulandığında gayet kolay ve güvenli bir güzellik yöntemidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir