Jinekomasti Nedenleri Nedir-Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır

Jinekomasti Nedenleri Nedir-Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır

jinekomasti nedir nedenleri nelerdir

jinekomasti nedir nedenleri nelerdir

Erkeklerin göğüslerinin kadınlarla kıyaslanamayacak derecede ebat açısından küçük olduklarını biliyoruz. Bunun en önemli nedeni, erkeklerde östrojen gibi kadınlık hormonlarının hiç veya çok az salgılanmasıdır. Ancak bazı erkeklerde steroid ilaç kullanımı veya değişik bir takım nedenlerle hormon salgılama düzeylerinde oldukça ciddi değişimler yaşanabilmektedir. Bunun neticesinde jinekomasti adı verilen meme büyümesi sorunu meydana geliyor. Jinekomastinin nedenlerinin neler olduğu tıbben tam olarak bilinemese de bir takım ilaçların kullanımının oluşturduğu yan etkilerden kaynaklandığını sanmaktayız. Şimdi sizlere işin uzmanından meme büyümesi nedir, nedenleri nelerdir, meme büyümesinin tedavisi hakkında bilgiler içeren bilgilendirici bir makale paylaşacağız.

 

memesinin büyümesi jinekomasti olarak adlandırılır. Jinekomasti tek göğüste görülebildiği gibi her iki göğüste de ortaya çıkabilir. Her ne kadar bazı ilaçlar ve tıbbi sorunlar erkek göğsünün fazla gelişmesiyle ilgili olsa da, hastaların çoğunda olayı tetikleyici kesin bir neden bilinmemektedir.

Jinekomasti nedenleri
Başta kadınlık hormonu olan östrojen ve progesteron olmak üzere hormonlar meme dokusunun biyolojik gelişimini yönlendirir. Erkeklik hormonları ise östrojenin meme dokusu üzerindeki etkilerini baskılar. Ergenlik döneminde ortaya çıkan jinekomastinin temelinde bu hormonların meme dokusuna etkisi arasındaki dengesizlik yatar. Doğuştan olan Klinefelter Sendromu, ya da testislerin alınması gibi erkeklik hormonu olan testosteronun seviyesinde azalmaya neden olan durumlar, testis tümörleri, böbrek üstü bezi tümörleri gibi kadınlık hormonu olan östrojenin seviyesinde artışa neden olan durumlar, şişmanlık, böbrek yetmezliği, hemodiyaliz, tiroid hormonu dengesizliği, karaciğer tümörleri, alkol, simetidin, amfetamin, marihuana, trisiklik antidepresanlar, vücut geliştirmede kullanılan anabolik steroid gibi ilaç ve madde kullanımları, jinekomastiye neden olabiliyor. 10-16 yaşları arasındaki erkek çocuklarda %40′a varan oranlarda görülmektedir, %65 ile en yüksek oranda görülme dönemi, erkeklerin boyca büyüme hızının en yüksek değeri ile eş zamanlıdır. Yapılan araştırmalarda jinekomastinin, hastaların %27′sinde bir yıl, %7.7′sinde ise iki yıl sürdüğü, yetişkinlik çağında ise %4′ünde devam ettiği gözlenmiştir. Ergenlik döneminde erkeklerin %50-60 oranlarında görülür, 1-2 yıl kadar devam edip %75′i iki yılda, %90′ı üç yılda tamamen kaybolur. Yaşlılık döneminde ise yaşın ilerlemesi ile vücuttaki hormon dengelerinin değişmesiyle, vücutta yağ oranının artması sonucu meme kitlesinde de artış gözlenebilir.

Jinekomasti ve etkilenen dokular

Meme, 2 ana dokudan ibarettir: Yağ dokusu ve meme bezleri. Jinekomastide bu dokulardaki artışa göre sınıflanır ve tedavi yöntemi belirlenir. Glandüler tip olarak adlandırılan jinekomastide meme bezlerinin büyüklüğünde bir artış söz konusudur. Adipoz tip olarak adlandırılan jinekomastide yağ dokusunda bir artış söz konusudur. Hem yağ dokusunun hem meme bezlerinin bir arada büyüdüğü tip ise bileşik tip olarak adlandırılır.

JİNEKOMASTİ TEDAVİSİ
Jinekomasti tedavisinde izlenecek yol hastanın yaşına göre değişir. Ergenlik döneminde jinekomastinin kendi kendine kaybolabileceği akıldan çıkarılmamalı. Bu dönemde ileri jinekomasti olgularında bir endokrinoloji uzmanı kontrolünde tıbbi tedavi de uygulanabilir. Jinekomastinin altında yatan tiroid, karaciğer ya da böbrek hastalıkları, ya da jinekomasti oluşturacak ilaç ve madde kullanımı gibi sebepler varsa öncelikle sebebin ortadan kaldırılmasına yönelik bir tedavi programı uygulanmalıdır. Hasta ergenlik dönemini geride bırakmış ve halen daha jinekomastisi devam ediyorsa, jinekomastinin altında yatan herhangi bir sebep yoksa bu durumda uygulanacak tek tedavi seçeneği ameliyattır. Bu durum, spor ya da diyet programları ile ortadan kaldırılamaz.

JİNEKOMASTİ AMELİYATI
Jinekomasti ameliyatı tekniği, meme büyümesine neden olan kitlenin hangi dokudan kaynaklandığına, memenin ne ölçüde büyüdüğüne ve deride de bir bollaşma olup olmadığına göre belirlenir. Meme büyümesi, meme bezlerinden kaynaklanıyorsa meme başının alt yarısından yarım çember şeklinde kesilerek meme altında dolgunluğu oluşturan kitlenin kesilerek çıkarılması gerekir. Meme bezleri sert bir dokuya sahip olduğu için küçük küçük parçalara ayrılması mümkün değildir, çoğu kez bütün olarak çıkarmak gerekir. Çıkarılan meme bezlerinin içeride oluşturduğu boşlukta kan birikimini önlemek amacıyla dren diye adlandırdığımız plastik tüplerden yerleştirilir. Drenler genelde 1 – 2 gün sonra çıkarılır. Ben, deri üzerindeki kesiyi, kendi kendine eriyen iplikler ile dikerek kapatıyorum, böylece sizin için dikişleri aldırma stresi ve zahmeti de olmuyor. Kesilen yer belli belirsiz bir iz bırakarak iyileşiyor. Meme büyümesi, yağ dokusunun artışından kaynaklanıyorsa bu durumda liposuction tekniği uygulanabilir. Liposuction, vücutta belli bölgelerde birikim yapan yağların, küçük bir delikten girebilecek ince bir kanül yardımıyla vakum yapılarak çıkarılması işlemine denir. Ben, liposuction işlemine başlamadan önce, göğüs bölgesine kanamayı azaltıcı özel solüsyonlar injekte ediyorum. Böylece jinekomasti ameliyatı esnasında kan kaybı ya hiç olmuyor ya da çok az oluyor. Bu uygulama ayrıca ameliyattan sonra hissedilen ağrıyı da düşürüyor. Deriden sadece kanülün girebilmesine yetecek kadar 3-4 mm uzunluğunda delikler açmak yetiyor. Açılan deliklerin içinden meme altına kanüller sokularak yağ dokusu vakum yapılarak emiliyor. Deride 3-4 mm lik kesiler olduğu için hemen hemen hiç iz bırakmadan iyileşiyor. Meme büyümesi hem meme bezlerinden hem de yağ dokusundan kaynaklanıyorsa yağ dokusu liposuction yöntemiyle, meme bezleri de meme altından kesilerek çıkarılması gerek, ben bu gibi durumlarda her iki yöntemi kombine ederek uyguluyorum. Meme fazla miktarda büyümüşse meme altındaki dokular alındığında deride de bir miktar bolluk ve fazlalık kalacaktır. Bu durumda derinin normal gerginliğini kazanması için fazlalık olan derinin de kesilerek çıkarılması gerekir. Bu gibi derideki fazlalıklarını çıkardığımız durumlarda ise deri fazlalıklarının alınma yerlerinde izler de kalır.

Jinekomasti ameliyatı mutlaka uygun donanıma sahip bir hastanede yapılmalıdır. Anestezi tipi meme kitlesinin büyüklüğüne göre değişebilir. Ameliyat geniş bir bölgeye uygulanmayacaksa lokal anestezi altında yapmak mümkündür. Lokal anestezinin yeterli olmayacağı kadar geniş bir bölgeyi kaplıyorsa genel anestezi seçilir. Ameliyat süresi uygulanacak tekniğe göre 45 dakika ile 1,5 saat arasında değişir. Aynı gün ya da 1 gün sonra hastaneden çıkabilirsiniz. Ağrılı bir ameliyat sayılmaz, olabilecek hafif ağrı, normal ağrı kesici ilaçlar ile kontrol edilebilir. Yani ağrıdan yana bir sıkıntınız olmayacaktır. Ameliyattan 2 gün sonra banyo yapabilirsiniz. Ameliyat sırasında meme bezleri kesilerek çıkarılmışsa göğüs bölgesine 1 hafta süreyle baskılı bandaj uygulamakta yarar vardır, liposuction uygulanmışsa 4 hafta boyunca göğüs bölgesini saran bir korse kullanacaksınız. Ameliyatın ardından 3-4 gün sonra normal hayatınızı sürdürüp iş hayatına dönebilecek ölçüde iyileşirsiniz. Liposuction uygulaması yapılmışsa göğüs bölgesinde morarma ve ödeme bağlı şişlikler olabilir, bunlar birkaç hafta içinde kendiliğinden kaybolur ve yaklaşık 2 ay içinde göğsünüzün yeni şekli ortaya çıkar. Ameliyattan 2 gün sonra uçak yolculuğu yapabilirsiniz.

Jinekomasti ameliyatının etkisi ömür boyu kalıcıdır. Jinekomasti ameliyatı oldukça yüz güldürücü sonuçlar verir, göğüs bölgesinin görüntüsünü düzelterek, kendinize olan güveninizi arttırır.

Op.Dr.H.Nazmi BAYÇIN

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir