Kepçe Kulak Ameliyatı-Kepçe Kulak Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Ameliyatı-Kepçe Kulak Kulak Estetiği

otoplasti kepçe kulak ameliyatı

otoplasti kepçe kulak ameliyatı

Kepçe kulak olarak halk arasında tabir edilen durum aslında kulakların normal ölçülerine nazaran daha büyük olması manasında kullanıla gelmektedir.  Gerçekte ise kepçe kulaklar kulakların büyüklüğü veya küçüklüğü ile alakalı olmayıp kulaklardaki kıkırdakların olması gereken şeklini kaybedip deformasyona uğraması olarak tanımlanabilir.

KEPÇE KULAK AMELİYATININ YAPILABİLECEĞİ DURUMLAR NELERDİR?

Kepçe Kulak Ameliyatı Hangi Hallerde Yapılır:
1. Kepçe kulak ameliyatına konu olan kulağın kafa ile yaptığı açının olması gereken açıdan daha geniş olması durumunda kepçe kulak ameliyatına ihtiyaç duyulur. Bu kişilerde kulaktaki kepçelik arkadan bakılırsa daha net görülür ve kulak dışarıya doğru bir açıklık yapar.

2. Kepçe kulak ameliyatı yapılanların bir diğer kısmı ise kulağın üst yarısındaki kıvrılmaların tam veya hiç oluşmamasıdır. Bu kişilerde kulak kıvrımı yokmuş ve kulak adeta ütülenmiş gibi görünmektedir.

KEPÇE KULAK AMELİYATI İLE NE AMAÇLANIYOR?
Kepçe kulak ameliyatı kulaktaki yukarıda sayılan durumlardaki anatomik bozuklukları ve şekilsizliği düzeltmek için uygulanmaktadır. Her şekil bozukluğu için ayrı bir cerrahi operasyon tekniği tercih edilir.
Kulağın kafa ile gereğinden fazla ayrıldığı ve açıklığının olduğu durumlarda kulak ile kafanın bitiştiği yere dikiş atılarak buradaki mesafe ve açı daraltılır.

Kulağın kıvrımının olmaması halinde ise kulak arkasındaki deri altından kıkırdak içerisine dikiş atılarak kulağın kıvrım kazanması amaçlanmaktadır.

KEPÇE KULAK AMELİYATI NASIL YAPILIR?
Kepçe kulak ameliyatı yukarıda söylediğimiz biçimde basit bir cerrahi müdahale ile başarılabilmektedir. Estetik bakımdan sorunsuz olan kepçe kulak ameliyatı lokal anestezi ile birlikte uygulanabilen bir ameliyat türüdür. Ameliyattan sonraki birkaç gün içerisinde normal hayatınıza dönmeniz oldukça muhtemeldir. Ameliyattan 2–3 gün sonra da yıkanabilirsiniz. Kepçe kulak ameliyatının ardından kulağı korumak amacıyla tenisçi bandı adı verilen banttan takmak faydalı olabilir. Bu bandı takmak zorunlu değildir.

KEPÇE KULAK AMELİYATI KAÇ YAŞINDA YAPILABİLİR?
Normalde kulak ve baş anatomisinin gelişiminin tamamlanması yüz estetiklerinin önemli bir gereksinimidir. Ancak kepçe kulak ameliyatı 10-12 yaşındaki çocuklarda bile rahatlıkla uygulanabilen bir ameliyattır. Burada önemli olan çocuğun psikolojik olarak kepçe kulaktan şikayetçi olması ve bu ameliyatın yapılmasını gerçekten arzu etmesidir.

KEPÇE KULAK AMELİYATI YAN ETKİLERİ NELER OLABİLİR?
Her ameliyatta olduğu gibi kepçe kulak ameliyatı da ufak ta olsa bir takım sağlık riskilerini beraberinde getirmektedir. Ameliyatlı bölgede enfeksiyon, kanama, kan toplanması, hematom, kulak kıkırdağının iltihaplanması gibi bir takım riskler ve yan etkiler çok nadiren de olsa görülebilmektedir. Ayrıca kulakta simetri bozulmaları (asimetriler) kulağın başa gereğinden fazla yakınlaşması gibi ameliyat sürecine ilişkin problemler de görülebilmektedir.

KEPÇE KULAK AMELİYATININ ÖZETİ:

Anestezi şekli: Genel ya da lokal.
Ameliyat nerede yapılmalı: Bir hastane ameliyathanesinde.
Ameliyat süresi: 1 – 1,5 saat.
Hastanede yatış süresi: Aynı gün taburcu olunabilir.
Kepçe kulak ameliyatından sonrası kulakta ağrı ve sıkıntı: Bir kaç gün hafif bir sızlama olabilir. Genellikle ağızdan alınan basit ağrı kesiciler yeterli olur.
Şişme, morarma: 3–7 gün arasında kulak şişer ve kulak kıvrımları biraz silinir.
Pansuman: Sadece pansumanınız çıkarılacak, pansuman denebilecek bir şey yok. Dikişler: Alınacak dikiş olmadan bu ameliyat yapılabilir.
Kepçe kulak ameliyatından sonra  ne zaman işe dönülebilir: 2–7 gün.
Kepçe kulak ameliyatından sonra egzersiz ve spor: 2 hafta sonra uzun yürüyüşler, 3 hafta sonra normal sporlar. Basket, box gibi vücut vücuda yapılan kompetitif sporlara en erken 5 hafta sonra başlamak doğru olur.
Son şekil: Şişlikleri görmezseniz ameliyattan çıkınca kulaklar zaten büyük oranda şekil almış oluyor. Yinede 4–6 hafta demek en doğrusu.

Kepçe kulak ameliyatı fiyatları:

Ameliyatın yapıldığı hastane, yapan doktor ve bulunulan şehire göre değişmekle birlikte, istanbul, ankara, izmir gibi büyük şehirlerde kepçe kulağı estetiği ameliyatı ortalama 800-1500 tl arası bir ücret mukabilinde uygulanmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir