İnşaattan Ev alırken Nasıl Sözleşme Olmalı ve Yapmalı

İnşaattan Ev alırken Nasıl Sözleşme Olmalı ve Yapmalı

İnşaattan ev almak, halkımız tarafından çok tercih edilmektedir. Bunun en önemli nedeni inşaattan alınan evlerin yani kaba inşaatın, bitmiş dairelere nazaran daha ucuza gelmesidir. Ancak inşaattan ev alırken bitmiş imarlı evler gibi tapu verilmemektedir. Bundan dolayı da tüketicinin daha dikkatli olması gerekmektedir.

– İnşaattan ev alırken muhakkak kat irtifakı adı verilen ve inşaat bitince bu belgeye sahip olanların tapu tescilini talep etme hakları olan bir belge almaya özen gösteriniz. Kat irtifakını da tapu müdürlükleri vermektedir.

-İnşaattan ev alırken arsa sahibi ve müteahit ile ayrı ayrı sözleşme yapınız veya her ikisinin de yazılı beyanlarını imzalı ve noter onaylı biçimde alınız.

-Müteahit ile eve yapılacak ince işler ve masrafları en detayına kadar pazarlık ediniz. Kapı pencere mutfak dekorasyon, boya badana fayans gibi masraf kalemlerinin hangi kalitede olacağı ve bu kaliteye uyulmadığı takdirde ne kadar bir cezai şart ödeneceği belirtilirse ileride ev alanın eli güçlenir.

– Müteahitin gerçekten kat irtifakı satmaya yetkili olup olmadığını, evin imar iskan iznini isteyiniz, İskansız inşaat satın almak ortamala 10-20 bin tl arası masrafa neden olmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir