Kan Yapıcı Besinler Nelerdir-Kan Yapan Yiyecekler–Kan Yapıcı Maddeler-Kansızlık Belirtileri Nedenleri Tedavisi

Kan Yapıcı Besinler Nelerdir-Kan Yapan Yiyecekler–Kan Yapıcı Maddeler

Kansızlık nedenleri belirtileri

Kansızlık nedenleri belirtileri

Kan Yapan Yiyecekler ve Kan Yapıcı besinler özellikle kadınlarda kronik olarak görülen kansızlık sorununa karşı en doğal ve kesin çözüm için kullanılmaktadır. Bu yazımızda kansızlığa ne iyi gelir sorusuna yanıt olan kan yapıcı yiyecekler ve kan yapan besinlere geçmeden evvel kısaca sizlere kansızlık nedir ve kimlerde görülür gibi merak edilen sorulara kısa yanıtlar vereceğiz.

Kansızlık bir hastalık olmayıp bir sağlık durumu veya rahatsızlığı olarak kabul edilmesi gereken bir şikayettir. Şu anda yeryüzünde yaşayan her 3 kişiden 1 tanesinde kronik kansızlık şikayeti görülmektedir. Kansızlığın en yaygın görüldüğü grup ise genç ve orta yaştaki kadınlardır. Bunun nedeni ise özellike doğurganlık döneminde her ay adet kanamalarıyla ortaya çıkan demir eksikliği kansızlığın en önemli sebebi olarak dikkat çekmektedir. Kansızlık ayrıca metabolik ve kalıtsal bir takım hastalıkların neticesi olarak ta ortaya çıkabildiği gibi beslenme bozuklukları, daha doğrusu yetersiz beslenme neticesinde de gelişebilmektedir.

Dünya nüfusunun yüzde 30’unun yakındığı kansızlığın belirtileri ise kısaca şu şekilde sıralanabilir:

* Kronik yorgunluk ve çabuk yorulma, halsizlik
* Nefes Darlığı şikayetleri
* Göğüs ağrısı (angina pektoris benzeri)
* Demir eksikliğine bağlı olarak metabolizmada yavaşlama
* Dudaklarda morarma
* Ağız içi ve göz altı morarmaları
* Sinirlilik ve asabiyet halleri
* Sürekli kronik uykusuzluk hissi
* El ve ayaklarda karıncalanmalar
* Yüzün ve benzin solgun olması

Kansızlık Nedenleri Nelerdir:

*Yetesiz ve sağlıksız beslenmeden kaynaklanan nedenler: Örneğin yemeklerden hemen sonra çay kahve kola içmek gibi…
* Sigara tiryakilerinde ve alkol bağımlılarında görülen kansızlık
* Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçlarının neden olduğu kansızlık şikayetleri geçicidir. Tedavinin sona ermesiyle birlikte vücut eski dengesine kavuşur
* Genetik olarak kansızlık
* Kadınlarda görülen cinsiyetle ilişkili kansızlık
* C vitamini eksiklikleri
* Sindirim sistemi, mide bağırsak hastalarında demir emiliminin yavaşlaması nedeniyle kansızlık görülebilir.

Kansızlık nasıl teşhis edilir

Kansızlık tanısı basit bir kaç kan testiyle ortaya çıkabilmektedir. Tabi yukarıda saydığımız belirtilerin şiddeti, kansızlığın görülme ciddiyeti ile doğrudan ilişkili ve orantılıdır.

Kansızlığa Bitkisel Çözümler-Kansızlık İçin İyi Gelen Yiyecekler

Kansızlığın doğal tedavisi için vücudun demir ve C vitamini ihtiyacını karşılayan veya demir emilimini artıran besinler ve yiyecekler ile beslenmek son derece gerekli ve önemlidir. Kansızlığa iyi gelen bitkiler, sebzeler, meyveelr soya sütü, çiğ sebzeler, özellikle pırasa, ıspanak kereviz, karnıbahar, yulaf, pekmez gibi birçok besin iyi geliyor.


Kimin yüzü solgun olsa hemen sorarız: “Kansızlık sorunun mu var?” Kansızlık birçok insanın şikayetçi olduğu bir rahatsızlık… Kansızlık çekenler için son yıllarda bitkisel çözümler öne çıktı. Bahçelerde yetiştirilen sebzeler, doğada büyüyen bazı şifalı bitkiler kansızlığa bire bir geliyor. Özellikle saf polen, kansızlıkta bedene önemli takviyelerde bulunuyor. Sebzeleri de unutmamak lazım. Örneğin pırasa çiğ yenildiğinde kan yapıcı etki gösteriyor. Diğer yandan gerek C vitamini gerekse demir bakımından zengin besinler olarak bilinen B12, C vitamini ve demir içeren gıdaları bolca tüketmek te kansızlık tedavisi için son derece önemlidir. Karaciğer, tüm kırmızı etler, yumurta, kuru baklagiller, pekmez, yeşil sebzeler, domates, tere, roka, kuruyemiş ve süt ürünleri kansızlığa iyi gelen yiyecekler olarak sayılabilir. Sebzelerde demir minerali kabuğa yakın dış kısımlarda olduğu için patates gibi kabuklu sebzeleri mümkün olduğunca kabuğunu sıyırmadan tüketmek faydalı olacaktır. Bal, arısütü ve polen de kansızlığa iyi gelen hayvansal besinler arasında sayılmalıdır. Dut, üzüm pekmezi, ahududu, karadut, çilek, böğürtlen reçeli gibi kırmızı renk bakımından zengin mevelerin reçel ve pekmezleri, kırmızı turp, kırmızı lahana gibi sebzeler de kansızlığa kesin çözüm olabilme kapasitesine sahip gıdalar olarak hatırda tutulmalıdır.

Normal şartlarda kansızlık pek çok hasta tarafından gereği kadar ciddiye alınmamaktadır. Hastaneye veya doktora giderek kansızlığın gerçek sebebinin teşhisinden ziyade eczanelerde satılan demir hapları kansızlığa kesin çözüm olarak görülür. Tabi demir hapları ile kansızlık belirtileri geçici bir süreliğine engellenir ancak asla kansızlığın nedenlerine inilmez. En basit anlamda kansızlık bazı önemli hastalıkların habercisi de olabilir. Kansızlık, doku ve organlarımıza oksijen ve diğer maddeleri ulaştırmakla görevli, kırmızı hücrelerin azlığı olarak ifade edilir. Bu hücreler belli bir miktarın altına inerse “kansızlık” başlar. Bu azalma ile belli semptomlar da ortaya çıkar. Bu hastalığı, eksik olan demirin alınmasıyla giderme düşüncesi, bir uzmana gitmeden çözüme gidilmesi fikri sorunu daha da ilerletir.

Comments
  1. seyhan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir